reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

MSI X48: rychlá kombinace CD-RW a DVD-ROM

, , recenze
MSI X48: rychlá kombinace CD-RW a DVD-ROM
Společnost MSI je známa především jako výrobce dobře vybavených základních desek a grafických karet. Nyní uvedla na trh novou "kombo" mechaniku, která spojuje vlastnosti CDR rekordéru a DVD mechaniky. Jednou ze zajímavých vlastností této mechaniky jsou velice dobré parametry zápisu a přepisu CD-R/CD-RW médií.
MSI X48: rychlá kombinace CD-RW a DVD-ROM
Kapitoly článku:
  1. MSI X48: rychlá kombinace CD-RW a DVD-ROM
  2. Zadní strana a technologie
  3. Testy a závěreční hodnocení
Ceny DVD±RW rekordérů se rychle blíží cenám původních CDRW. Výrobci se proto snaží oživit levnější část trhu kombinovanými mechanikami. Jejich obliba rychle roste, a dnes již samotnou CD-RW či DVD mechaniku na pultech nenajdete. Zvláště CD-ROM mechaniky se posunuly mezi neprodejné zboží. Doba, kdy se v toweru tísnilo DVD s CDR je dávno pryč.


Obr. 1 – MSI X48
klikněte pro zvětšení

První testy ukázaly, že MSI X48 je velmi kvalitní výrobek. Zápis a čtení CDR médií probíhá 48x rychlostí (7.2MB/s). Média CD-RW zapisuje 24x rychlostí (3.6MB/s). MSI X48 patří do rodiny 16x rychlostních DVD mechanik. O stabilitu při zápisu se stará 2MB buffer a další níže popsané technologie. Mechanika podporuje PIO mód 4 / UltraDMA 33.


Specifikace mechaniky MSI X48


MSI X48
Rozhraní IDEPIO Mode 4, UDMA/33 Mode 2
Vyrovnávací paměťBuffer - 2 MB
Čtení CDR48×
Čtení DVD16×
Zápis CD-R2x, 4x, 8x, 12x, 16x, 20x, 24x, 32x, 40x a 48x
Zápis CD-RW2x, 4x, 6x, 8x, 10x, 12x, 16x, 20x a 24x
Čtení a zápis na média 12 a 8 cm
Přístupová doba CD-ROM90 ms
Přístupová doba DVD-ROM 120 ms
Výsuvný mechanismus tray - plotna
Podporované formátyDVD-ROM, DVD-Video, DVD+R/RW, DVD-R/RW, CD-R, CD-RW, CD-ROM, CD-ROM XA, CD-DA, Bootable CD, Photo CD, Video CD, CD-Extra, Mixed mode CD, CD-TEXT, Mount Rainier
Metody zápisu CDDisc-at-Once, Track-at-Once, Session-at-Once, Multisession, Packet Writing, RAW Mode
Podporovaná média99 (870MB) a 90min (800MB) CD-R disc
Použité technologieSuperLink, Mt.Rainier
Rozměry mechaniky145,8 × 41,4 × 170,8 mm
Záruční doba24 měsíců
Tab. 1 – Specifikace

Přední panel a výbava

Jednou ze zvláštností mechaniky jsou výměnné přední panely (tzv. active panel). Přední panel je speciálně upraven a lze na něj nasadit umělohmotné „masky“. Jedná se o celkem zajímavý, byť nijak originální designový prvek. Masky Vám pomohou přizpůsobit vzhled mechaniky barvě vašeho toweru. Panely jsou poměrně vkusně vyvedené. Nepůsobí laciným ani kýčovitým dojmem, jako např. výměnné kryty na mobilní telefony. Jedná se o kvalitní plast v decentních barvách. V základní nabídce obdržíte dvě masky – modrou a černou. Nesmím zapomenout, že jednotlivé prvky masek lze vzájemně kombinovat. Můžete tedy vytvářet různé barevné variace (světlá maska s černým šuplíkem, atd).


Obr. 2 – MSI X48 – výměnné masky
klikněte pro zvětšení

Na předním panelu byste marně hledali stereo výstup pro sluchátka. Rovněž analogový regulátor hlasitosti je u MSI minulostí . Z klasických prvků zůstalo pouze tlačítko pro vysunutí média z mechaniky. Přesto i zde návrháři MSI lehce inovovali. Výsuvné tlačítko je podsvíceno a nahrazuje funkci kontrolních diod. Na první pohled připomíná výsuvné tlačítko kontrolky starších praček Tatramat z 80. let.


Obr. 3 - MSI X48
klikněte pro zvětšení

Mechanika byla dodána v klasickém RETAIL balení. Výrobce k mechanice přikládá vícejazyčný manuál. Dále pak kabel na propojení mechaniky se zvukovou kartou, šroubky, atd.

Obsah balení
  • MSI X48
  • ActivePanel 2 – výměnné masky
  • Multilanguage Quick Installation Guide 1
  • Ahead Nero Burning ROM
  • CyberLink PowerDVD 5.0
  • Multilanguage Nero 5 (manuál)

Bohužel součástí dodávky nejsou žádná testovací média. Výrobce nabízí rovněž speciální verzi X48 Bulk, která je dodávána bez SW a její přední masku nelze „vylepšit“ výměnnými kryty: http://www.msicomputer.com/product/detail_spec/product_detail.asp?model=X48.
reklama
reklama
reklama