Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MSI Z97 Gaming 3: levný herní konkurent

3.11.2014, Jan Vítek, recenze
MSI Z97 Gaming 3: levný herní konkurent
Nedávno jsme si v recenzi vyzkoušeli levnou herní základní desku Gigabyte Z97X-Gaming 3, jejímž protějškem v portfoliu firmy MSI je model s velmi podobným označením Z97 Gaming 3. Ten přichází na řadu právě dnes.
Základní deska MSI Z97 GAMING 3 je tedy herní deskou a dle toho vypadá i její výbava. Když ji shrneme, získáme následující:
  • Zvuk Audio Boost s technologií Creative Sound Blaster Cinema 2
  • USB Audio Power
  • Síťové řešení Killer E2205 Game Networking, XSplit Gamecaster pro streaming obrazu přes síť
  • Komponenty Military Class 4
  • Guard-Pro pro stabilitu a ochranu
  • OC Genie 4 pro přetaktování
  • Gaming Device Port - porty pro herní periferie s "trojitým pozlacením"
  • MSI GAMING APP - herní aplikace
  • Click BIOS 4 s grafickou nástavbou
  • Software Command Center & Live Update 6


MSI Audio Boost


Co se týče zvuku, pak ten má na starosti především kodek Realtek ALC1150, který je v současnosti velmi oblíben. Navíc tu máme softwarovou nástavbu Creative Sound Blaster Cinema 2 starající se o 8kanálový zvuk nebo vytvoření virtuálního prostorového zvuku v prostých sluchátkách nebo pouze se dvěma reproduktory.Ani zde pak nechybí oddělené audio obvody od zbytku desky, což znázorní LED cestička, jež se po zapnutí desky rozsvítí pomocí SMD diod umístěných na spodní straně. Slibovat si od toho můžeme nižší rušení, k čemuž má posloužit také EMI štítek kodeku, čili ono malé černé pouzdro na desce s logem Audio Boost. Dále nám MSI slibuje kvalitní audio kondenzátory od renomované japonské společnosti Nichicon, pozlacené audio konektory a také dva sluchátkové zesilovače OPA1652 od Texas Instruments, jež zvládnou sluchátka s impedancí až 600 ohmů. Jsou tu dva určené zadní i přední audio výstup.

Specialitkou této desky je však Direct Audio Power zajišťující samostatné napájení zvukových obvodů, k čemuž potřebujeme dodávanou redukci pro zapojení konektoru Peripheral Power přímo od zdroje.


Killer E2205 pro rychlejší hry?


Síťové řešení Killer nám slibuje především rychlejší odezvu při hraní online a síťových her, ale je velkou otázkou, zda to má vůbec nějaký smysl, neboť se o to může postarat pouze prioritizací provozu na vlastním systému. Nicméně herní deska bez herní síťovky, taková snad dnes ani neexistuje, takže můžeme čipy Killer považovat za jejich obvyklou výbavu, která nikoho nepřekvapí.Konkrétně se zde uplatní síťový čip Atheros Killer E2205 a vedle něj můžeme zmínit také XSplit Gamecaster, čili software určený pro záznam nebo živé vysílání obrazu, abychom se mohli se svým herním stylem pochlubit na serverech Twitch, YouTube, UStream a dalších.


Military Class 4 a šest fází


Komponenty Military Class 4 mají posloužit ke stabilitě a dlouhé výdrži celé desky, přičemž mezi ně patří Hi-c CAP - malé a efektivní kondenzátory, Super Ferrite Choke - výkonné a efektivní cívky a Dark CAP - kondenzátory s hliníkovým jádrem a životností 10.000 hodin při nejvyšší povolené teplotě. Krom toho je deska chráněna vůči vlhkosti, každý její port je chráněn proti elektrostatickým výbojům a vadit nemají ani vysoké teploty, ale ty výrobce nijak neupřesnil.
Gaming Device Port: USB vyhrazeno pro herní ovladače


U této desky často platí, že co je červené, to má nějakou herní funkci. Odpovídá to i dvěma červeným portům USB 2.0 a jednomu PS/2, jež mají poskytnout rychlejší odezvu a pohotové reakce, a to především při využití myši. To mají být "herní benefity" a když se podíváme na ty technické, pak mezi nimi je 3x více zlata než u ostatních konektorů, delší životnost portu a odolnost vůči oxidaci. Ať se na to dívám jakkoliv, stále mi vychází, že jedinou výhodou těchto konektorů je silnější vrstva zlata.
OC Genie 4 pro snadnější přetaktování a další software


OC Genie dobře známe jako technologii určenou pro automatické přetaktování komponent, což platí pro paměti, procesor a grafickou kartu. MSI se chlubí až 20% zvýšením výkonu, což v případě dnešních procesorů není žádný problém, ale v případě karet a pamětí už ano. Nicméně právě proto je tam ono kouzelné slovíčko "až". Vedle toho tu máme také Gaming App, která nabídne tři hlavní výkonnostní profily - Silent, Gaming a OC.Samozřejmostí je dnes BIOS s grafickou nástavbou pro ovládání myší, čili v tomto případě Click BIOS 4. Další softwarová nabídka zahrnuje Live Update 6 pro aktualizace ovladačů, BIOSu a softwaru, Command Center umožní ladit systém, čili i taktovat v pohodlí systému Windows a posledním nabízeným softwarem je v Command Center integrovaný RAMdisk, s jehož pomocí si můžeme z části operační paměti vytvořit velmi rychlý disk a zrychlit si třeba načítání úrovní hry.


AMD Crossfire ano, NVIDIA SLI ne


Tato deska je také připravena pro zapojení dvou grafických karet AMD v režimu Crossfire, ovšem MSI pro ni nemá licenci pro SLI. Rozběhat dvě karty v SLI by mělo být tedy možné i na nelicencované desce, ovšem tím se nebudeme zabývat. Spíše je třeba poukázat na to, že druhá grafická karta se musí spojit pouze se čtyřmi linkami PCI Express 2.0 a s procesorem bude pak navíc komunikovat přes čipovou sadu a sběrnici DMI, zatímco karta v prvním slotu si bude užívat komfort 16 linek rozhraní PCI Express 3.0 a přímého spojení s procesorem, což není zrovna dobré rozložení sil.