reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NEC ND-3520A - špička pro pálení DVD

8.2.2005, Zdeněk Kabát, recenze
NEC ND-3520A - špička pro pálení DVD
Tuhle vypalovačku jsme prostě otestovat museli! NEC ND-3520 je novinka mezi DVD palírnami a podle specifikací umí zapisovat 16x, přepisovat DVD-RW 6x a +RW 8x a pálit dvouvrstvé DVD+R9 až 4x overspeedem.
Společnost NEC, ač se to možná ještě nedávno nemuselo zdát, dnes patří mezi špičkové výrobce DVD±RW mechanik. Nejedná se o žádné OEM vypalovačky, celý vnitřek je vždy kompletně dílem NECu, a tak jsou i jejich schopnosti jedinečné. Dnes se podíváme na model ND-3520A, který patří k nejoblíbenějším a nejkvalitnějším palírnám současnosti.


Obr. 1 - Vypalovačka NEC ND-3520A
Klikněte pro zvětšení

Vypalovačka ND-3520A navazuje na poměrně úspěšný model ND-3500A a rozšiřuje jeho schopnosti pálení. Samozřejmostí je dnes podpora 16× vypalování DVD+R i DVD-R (ačkoliv minusový formát ještě nemá odpovídající média), ale nadstandardní jsou další možnosti - 6× DVD-RW, 8× DVD+RW a také 4× DVD+R9 (DVD+R DL). Také se jedná o první vypalovačku s podporou zápisu formátu DVD-R9 (DVD-R DL), a to rychlostí 4×. To vše je doplněno možností vypalovat CD-R (až 48×) a CD-RW (24×). Podrobné specifikace naleznete v tabulce níže.

Výbava a design

Do testu jsme získali černou verzi mechaniky, takže toho na následující fotce není vidět mnoho. Ostatně, ono tam toho ani mnoho není - jen tlačítko pro vysunutí tray, zdířka pro nouzové vysunutí a kontrolka, která indikuje stav zelenou barvou. Chybí tedy možnosti přehrávání audio CD (3,5mm stereo jack, ovládání hlasitosti a tlačítko Play/Stop), které jsou ovšem jen výsadou mechanik Lite-On.


Obr. 2 - Čelní panel mechaniky
Klikněte pro zvětšení

Dobrou zprávou také je, že černá verze má i černý tray, což je vlastnost, kterou někteří výrobci vyzdvihují. Černá plotna by měla totiž teoreticky snižovat jitter ("zrnění" - ruchy na CD-DA), ovšem osobně nechápu, jakým způsobem.


Obr. 3 - Zadní panel s konektory
Klikněte pro zvětšení

Na zadní části mechaniky naleznete klasické výstupy - napájecí 4-pinový Molex, konektor pro 40-pinový IDE kabel, 6 pinů pro jumpery (master/slave/cable select) a jak analogový, tak digitální interní výstup pro audio kabel. Mechaniku jsme dostali v bulkové verzi, takže o výbavě Vám nic nepovím.

Technické specifikace

NEC ND-3520A
RozhraníIDE/ATAPI Ultra DMA 33 Mode 2 / PIO Mode 4
Buffer2 MB
Podporovaná médiaDVD-ROM, DVD-R, DVD+R, DVD+R9, DVD-R, DVD-RW, DVD+RW, CD-ROM, CD-R a CD-RW (vše 8cm nebo 12cm)
Rychlost čteníDVD-ROM: 16× CAV
CD-ROM: 48× CAV
Rychlost zápisuDVD+R: 16× (CAV), 12×, 8× (Z-CLV), 6×, 4×, 2,4× (CLV)
DVD-R: 16× (CAV), 12×, 8× (Z-CLV), 6×, 4×, 2×, 1× (CLV)
DVD+RW: (Z-CLV), 4×, 2,4× (CLV)
DVD-RW: , 4×, 2× (CLV)
DVD+R DL: , 2× (CLV)
DVD-R DL: , 2,4× (CLV)
CD-R: 48× (CAV), 40×, 32×, 24× (Z-CLV), 16×, 8× (CLV)
CD-RW: 24× Z-CLV, 16×,10×, 4× (CLV)
Podporované formátyDVD-ROM, DVD-Video, CD-ROM, CD-ROM XA, CD-DA, CD Extra, CD Text, CD-I, CD-I Ready, CD-Bridge, Photo-CD
Metody zápisuCD-R/-RW: Disk-at-Once, Session-at-Once, Track-at-Once (with zero gap), variable/fixed packet writing, Multisession
DVD-R/-R9: Disk-at-Once, Sequential/Incremental/Multi-Border Recording
DVD+R/+R9: Sequential/Incremental Recording
DVD-RW: Disk-at-Once, Sequential/Incremental/Multi-Border Recording, Restricted Overwrite, Random Access
DVD+RW: Sequential/Random Access Recording
Přístupová dobaCD: 120 ms
DVD: 120 ms
Rozměry148 x 42 x 190 mm
Hmotnost0,9 kg
Tab. 1 - Technické specifikace

Jak vidíte, technické specifikace nemají v současnosti u jiné mechaniky obdoby, snad jen Plextor PX-716A bude s novým firmware umět více. Rychlosti vypalování DVD±RW 8×/6× zatím jinde nenajdete a podporu DVD-R DL také ne.

Použité technologie

Jedinou nadstandardní technologií, která ovšem vydá za několik, je Active OPC, nebo-li Active Optimized Power Control. Tato technologie určuje optimální sílu laseru při zápisu v závislosti na odrazivosti média a kvalitě zapsaných dat. Kalibrace probíhá během vypalování a projevuje se výkyvy rychlosti (test předchozích dat). Důsledkem je kvalitní zápis i na média, která např. obsahují otisky prstů.

Samozřejmostí je pak samozřejmě ochrana proti podtečení bufferu (BURN-Proof) a možnost overspeedu, tedy vypalování médií vyšší rychlostí, než kterou udává jejich certifikace. Overspeed se nejvíce využívá u vypalování DVD+R DL, která jsou k dostání jen v 2,4× certifikaci.
reklama