www.svethardware.cz
>
>
>

NEC PA301W: ultimátní v každém ohledu

NEC PA301W: ultimátní v každém ohledu
, , recenze
Požadujete od monitoru dobré barevné podání a nespokojíte se s 24"? Požadujete zkrátka něco navíc? NEC PA301W je 30" velikán slibující dobré barevné podání a extrémně mnoho možností v OSD menu. Jak se daří tomuto téměř dvacetikilovému obrovi v našich testech?
K oblíbeným
reklama

Perfektní už od prvního pohledu


Ihned po vybalení, resp. vlastně ještě před vybalením zjistíte jednu netradiční vlastnost. Hmotnost monitoru 18,8 kg je i na 30" velikost opravdu hodně. Myslím, že naše jemnější polovička bude mít problém monitor jen přenést, natož pak pořádně ustavit na pracovním stole. To však není negativum. Je to prostě fakt a vlastnost monitoru. Díky tomu se na stole monitor ani nehne, nehoupe se a působí opravdu solidně. Zkrátka hned od prvního pohledu je jasné, že na stole máte výjimečný monitor. Podívejme se na něj blíže.
Základní pohled na monitor (klikněte pro zvětšení)


Ze základního a čelního pohledu si nevšimnete prakticky ničeho zvláštního. Monitor působí velmi industriálně, design je účelový a promyšlený. Vzhledem k hmotnosti a velikosti panelu jsem byl překvapen docela tenkým rámečkem. Ovládací prvky jsou umístěny v pravém dolním rohu a jsou hlavně logicky uspořádány. Také diodka indikující stav nesvítí nikterak výrazně (můžete si navíc zvolit modrou či zelenou barvu a regulovat její intenzitu), v noci tedy nebude rušit.
Čelní pohled (klikněte pro zvětšení)
Otočení monitoru (klikněte pro zvětšení)
Zdvih monitoru (klikněte pro zvětšení)


Až boční pohled ukáže, co je monitor zač. Hloubka samotného panelu je solidních 12,5 cm. To ve stínu LED monitorů nepůsobí zrovna dvakrát příznivě. Musíme si však uvědomit, že zde se nesází na design, ale na kvalitu. A kvalitní podsvícení, kvalitní barvy apod. zkrátka prostor potřebují.
Náklon monitoru (klikněte pro zvětšení)


Tlačítka jsou logicky rozmístěná v pravém dolním rohu. Pro pohyb v menu slouží dvě kolíbky, horizontální a vertikální. Funkce tlačítek je proměnná, popis se zobrazí velmi jednoduchým textem na samotném panelu. Jejich stisk je velmi jemný, jistý a hlavně je stejný u všech tlačítek. Zní to jako banalita, ale ne všechny monitory to tak mají.
Ovládací prvky (klikněte pro zvětšení)


Zadní pohled je docela překvapivý pro ty, co vědí, jakou mají tyto velké monitory s CCFL podsvícením spotřebu. Jistě je zaujme malé množství větracích otvorů. Ty jsou totiž umístěny v horní hraně. Pokud se těmito průduchy kouknete dovnitř monitoru, zjistíte, že plast je docela vzdálen od samotného panelu a elektroniky. Výrobce raději udělal větší case a zaručil tak lepší odvětrávání. S tím je také spojena funkce Tile Matrix v OSD (možnost osazení až 5x5 monitorů s kompenzací rámečku) a tím zaručení dostatečného chlazení.
Zadní strana monitoru (klikněte pro zvětšení)


Jako konektory zde máme docela standardní dva DisplayPorty a dva DVI duallink. Jsou zde také sdružené USB konektory - vždy jeden USB-B a USB-A. Při přepínání vstupů se přepínají i tyto USB konektory. S monitorem tak získáte i jednoduchý KVM switch. Přiřazení USB konektorů jednotlivým obrazovým vstupům lze provádět v OSD menu. Na pravé straně je ještě jeden USB-A konektor, který funguje při všech vstupech. Je vidět, že NEC myslel opravdu na všechno. A vlastně ne. Kde je čtečka karet? V této cenové relaci bych čtečku karet více než uvítal a na ceně by se to vlastně ani nemělo nikterak projevit. Fotografové se tak stále musí spolehnout na externí čtečku karet.
Konektory
Hromada kabelů v balení


Pro uchycení kabelů zde slouží odnímatelná část na noze. Kabely zkrátka pod kousek plastu schováte a zachytíte. Funkční a jednoduché.

Dodávané příslušenství:
  • DVI kabel
  • Napájecí šňůra (všechny myslitelné koncovky)
  • Instalační příručka
  • Instalační CD (s manuály a softwarem)
Velké překvapení bylo ohromné množství napájecích kabelů. NEC asi distribuuje jedno balení pro celou Evropu, Rusko a Afriku. Je to asi dáno menším množstvím vyrobených kusů. Není to zkrátka mid-range monitor.


NEC MultiSync PA301W
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
30" (16:10)
Ideální odezva
6 ms (gtg), 6 ms (bílá-černá a opačně)
Jas
350 cd/m2 dle specifikací a 400 cd/m2 v OSD
Kontrast (dynamický)
1000:1
Výrobní technologie
H-IPS (P-IPS)
Povrchová úprava
Matná
Podsvícení
CCFL
Pozorovací úhly (horizontální / vertikální)
178° / 178°
Počet barev
1,074 miliard
Barevná hloubka panelu
8bit + 2 bit FRC
Rozteč bodů
0,251 mm
Nativní rozlišení
2560 x 1600
Vestavěné reproduktory
NE
USB HUB
ANO + KVM funkce
Vstupy
2x DisplayPort, 2x DVI
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
VESA 100 mm
Hmotnost
18,8 kg
Norma TCO
TCO 03
Pivot
ANO
Spotřeba
90 W typ, 155 W max
Různé variace tohoto modelu
NE
Speciální vlastnosti
KVM switch pro USB

Při pohledu na specifika si můžete všimnout lehkého rozporu ve specifikacích udávaným výrobcem a hodnotami v OSD menu. Konkrétně jde o jas, který výrobce udává 350 cd/m2, ale v OSD jde nastavit až 400 cd/m2. Výrobce však uvádí typický a ne maximální. Také různé profily mohou mít různý jas. Možná právě proto se výrobce uchýlil k oněm 350 cd/m2, který je typický pro AdobeRGB. Ono to je s jasem vlastně ještě složitější, ale na to se zaměříme později.
reklama
Nejnovější články
Autonomní loď MAS sama překoná Atlantik, oslaví 400 let lodi Mayflower Autonomní loď MAS sama překoná Atlantik, oslaví 400 let lodi Mayflower
Po 400 letech od slavného vyplutí lodě Mayflower s osadníky z anglického Plymouthu do toho amerického vypluje loď Mayflower Autonomous Ship (MAS) na stejnou trasu. Bude ale plně autonomní a prozkoumá problematiku plastů v oceánech.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10 Microsoft vyzývá uživatele Windows 7 Pro k přechodu na W10
Konec podpory Windows 7 se blíží a Microsoft tak začne vyzývat uživatele Windows 7 Pro k přechodu na novější operační systém Windows 10 Pro. Už brzy se tak začne v systému zobrazovat okno s výzvou.
18.10.2019, aktualita, Milan Šurkala47 komentářů
Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící Zuckerberg nechce cenzurovat politické reklamy, i kdyby byly zavádějící
Mark Zuckerberg se v jedné z jeho přednášek vyjádřil, že nepovažuje za správné kontrolovat závadnost politických reklam a na Facebooku tak bude všechno možné. Tedy i reklamy se zavádějícím obsahem.
18.10.2019, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Trailer ukazuje detaily PC verze Red Dead Redemption 2 Trailer ukazuje detaily PC verze Red Dead Redemption 2
Na závěr pracovního týdne si můžeme zaslintat nad PC verzí hry Red Dead Redemption 2. Ta byla vylepšena i z grafického hlediska právě s ohledem na možnosti a výkon moderních osobních počítačů. A je to vidět.
18.10.2019, aktualita, Jan Vítek
Ray tracing ve World of Tanks: jak funguje a jaký má vliv na výkon? Ray tracing ve World of Tanks: jak funguje a jaký má vliv na výkon?
Autoři hry World of Tanks se nedávno pochlubili tím, že do své hry implementovali ray tracing, který bude moci pracovat pod DirectX 11 a nebude potřebovat žádný zvláštní hardware, čili GeForce RTX. Jak to funguje? 
18.10.2019, recenze, Jan Vítek8 komentářů