www.svethardware.cz
>
>
>

Největší z obrů - HP LP3065

Největší z obrů - HP LP3065
, , recenze
Máte zálusk na velký monitor a zdá se vám úhlopříčka 24" (1920x1200) málo? Možná právě pro vás je zde nový 30" (2560x1600) monitor od společnosti HP. Tento obří LCD panel využijete na pohodlnou práci s více programy, sledování HD videa, v CAD či pro editaci videa a navíc se můžete chlubit návštěvám. Ale je zde jeden háček - na jakýkoli menší panel se poté přechází velmi, velmi těžko.
reklama

Design ve stylu HPTen, kdo někdy viděl novou řadu LPxx65, již nyní ví, na čem je. HP si zkrátka drží design u všech svých monitorů stejný a prakticky mění "pouze" úhlopříčku apod. Díky tomu si nemusíte zvykat na nové ovládání, rozdílné funkce a podobné nešvary. Zde velice dobře vidíte, jakým směrem HP jde. Vydá zkrátka jednu novou řadu, zákazník se nemusí až tolik rozhodovat a jednoduše tímto produktem vybaví celou firmu, školu apod. Zpět ale k designu. Rámeček sice působí trošku mohutněji, ale vzhledem k velikosti panelu se ani není čemu divit. On zkrátka jen samotný LCD panel něco váží a kdyby byl rámeček příliš tenký, monitor by asi při polohování skřípal. Nohu výrobce vyřešil vcelku zajímavě. Stříbrný rámeček uprostřed vyplňuje černý odkládací prostor na propisky a jiné kancelářské harampádí. Na fotografiích tento prvek působí celkem rušivě a monitor jako by stál na dvou nohách, ale ve skutečnosti je design daleko ucelenější.


Základní pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)

Náklon opět odpovídá tradičnímu HP stojanu, tzn. 30° vzad a 5° vpřed. Bohužel, nebo možná bohudík nejde monitor otočit (pivot). Takto velký monitor postavený na výšku zkrátka už moc dobře nepůsobí. Zkusmo jsem si jej postavil na výšku a otočil plochu ve Windows. Když si k takovémuto fotbalovému hřišti sednete a kouknete na horní okraj, perspektiva zkrátka zapůsobí a velice dobře vidíte, jak se monitor zužuje. Zanechme polemiky o tom jestli pivot ano nebo ne a zkrátka se smiřme s tím, že pivot monitor nemá [TEČKA]

Zdvih činí 100mm, což se sice může zdát málo, ale opět je nutné přihlédnout k velikosti, kdy zkrátka postavení výš monitoru není příjemné pro krk, protože koukáte příliš nahoru.


Náklon monitoru (Pro zvětšení klikněte)Čelní pohled prozrazuje onu obrovskou plochu (na první fotografii vidíte samotný monitor). Další již je lehce upravený a barevnými obdélníčky byla vyobrazena velikost tří A4 vedle sebe.


Pohled zepředu (Pro zvětšení klikněte)I tři A4 vedle sebe nejsou problém (Pro zvětšení klikněte)

Pokud si stále nedokážete představit, jak velkou plochu monitor má, připravil jsem pro vás ještě porovnání s 24" a jedním 19" modelem.Hlavní výhodou velkého monitoru je samozřejmě obrovská plocha, ale k čemu by byla velké plocha bez pořádného rozlišení. Takové 1920x1200 je zkrátka pro takovýto monitor málo. Proto se u takto velkých panelů používá 2560x1600 (tzn. 4,1MPix). Takto velké rozlišení však utáhnou pouze nové grafické karty a je také třeba využít DVI DualLink (SingleLink zvládá maximálně 1920x1200@60). Proto se raději ujistěte, že vaše grafická karta má podporu DualLink DVI (ATI řady X1000 a novější, nVidia řady 7000 a novější). Pokud toto splníte a zapojíte DVI kabel, tak se vám naskytne zhruba takovýto pohled na pracovní plochu Windows.

pozn. autora: video, které je přehráváno a zachyceno na screenshotu je zobrazeno v 1:1 (rozlišení videa je 640x352). Schválně si zkuste na 19" LCD pustit takové video a při tom pracovat se třemi aplikacemi. Zaručuji vám, že po chvilce začne přehrávané video děsivě překážet. To se u takovéhoto monitoru nestane.


Pracovní plocha (Pro zvětšení klikněte)

Pokochali jste se? Nyní se však vrátíme zpět do reality a podíváme se na to, jak monitor vypadá ze zadní strany. Opět se jedná o tradiční HP design, kdy na monitor velmi jednoduše nasunete na nohu a po zaklapnutí můžete monitor používat. Pro demontáž stačí páčku vyhnout do strany (kde zůstane zaaretována) a monitor jednoduše vysunout ze stojanu. Samozřejmostí jsou otvory pro VESA držák o rozteči 100mm.


Zadní pohled (Pro zvětšení klikněte)

Na levé straně se nachází USB Hub se čtyřmi porty. Osobně upřednostňuji alespoň dva vývody v prostoru obrazových vstupů pro stálejší zařízení, jako je bezdrátový přijímač pro klávesnici, myš a podobnou havěť. Ale to je spíš můj osobní zvyk. Počet konektorů dostačuje. Možná by se hodila čtečka karet, ale to už opravdu zacházím do extrémů.


USB Hub na levé straně (Pro zvětšení klikněte)

Kabely lze schovat do gumového tunelu, díky čemuž se nemusíte bát, že design zkazí samotné kabely.Konektory (Pro zvětšení klikněte)

Počet konektorů se sice může zdát menší, ale je třeba si uvědomit k čemu takový velký monitor budeme používat. V prvé řadě to jsou CAD aplikace, střihání videa apod. Samozřejmě takový S-Video či HDMI vstup by přišel vhod, ale myslím že nějak výrazně chybět nebudou. HP vsadilo tedy na trojici DVI-D DualLink vstupů (pouze digitální signál). Pokud se ptáte na analogový, tak vás musím ubezpečit, že takto velké rozlišení bych analogovou cestou nechtěl vést. Kvalita obrazu by jistě byla dost mizerná a degradovala by monitor.
Dodávané příslušenství
  • 2x DVI-D DualLink kabel
  • USB kabel A-B
  • Napájecí kabel
  • Instalační příručka
  • CD s ovladači a manuálem

Ačkoliv monitor obsahuje tři DVI-D vstupy, v balení naleznete "pouze" dva kabely. Samozřejmě to není žádná závažná věc, protože 90% uživatelů budou tyto dva kabely bohatě dostačovat. Pokud chcete využít i třetí vstup je třeba si jeden DualLink DVI-D dokoupit za cca 300,- Kč.


HP LP3065
Vlastnost
Hodnota
Uhlopříčka
30" (16:10)
Ideální odezva
6 ms (gtg)
Jas
300 cd/m2
Kontrast
1000:1
Výrobní technologie
S-IPS
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
178°/178°
Počet barev
16,7mil (8-bit)
Rozteč bodů
0,250mm
Nativní rozlišení
2560 x 1600
Vestavěné reproduktory
NE
USB HUB
ANO (4 porty)
Vstupy
3x DVI-D DualLink
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
ANO (Vesa 100mm)
Hmotnost
13,4 kg
Norma TCO
TCO`99
Pivot
NE
Spotřeba
typická 118W max 176W
Různé variace tohoto modelu
NE
Speciální vlastnosti
je opravdu velký
tříletá záruka (výměna monitoru u zákazníka za nový kus kurýrem)
Orientační cena: 34 660,- Kč bez DPH


reklama
Nejnovější články
Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo
Společnost Apple má za sebou zvláštní období. Finančně je na tom dobře, ale prodeje iPhonů dost spadly a v tradičně vyhlašovaném seznamu nejvíce inovativních společností se nyní propadla z 1. na 17. místo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede? NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede?
Dle očekávání se dnes, a to úderem 15. hodiny našeho času dostaly na svět informace o kartě GeForce GTX 1660 Ti. Téměř vše už bylo řečeno, ale zbývalo vyřešit podstatné věci kolem výkonu a také podpory technologií. Takže jak to je? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta? NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta?
V dokumentaci firmy HP byla spatřena karta GTX 1180, která vyvolala nové spekulace a otázky o tom, jestli se nám NVIDIA chystá opravdu zamotat hlavu. Karta se měla dostat do počítačů HP Obelisk GTX 1180.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD SK Hynix zveřejnil detaily o pamětech DDR5, investovat bude přes 100 miliard USD
Na obzoru už je nová generace pamětí nejen pro naše počítače. Jde o DDR5, od nichž očekáváme logicky především vyšší pracovní frekvence, a tedy i propusnost při sníženém napětí a spotřebě. Co k tomu může říci SK Hynix?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka
Stejně jako v případě pamětí DRAM si mohou výrobci stěžovat na nízkou poptávku zákazníků po pamětech NAND Flash. Jejich prodeje se na konci minulého roku propadly a z toho bychom měli těžit právě my, zákazníci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek