www.svethardware.cz
>
>
>

„Nezničitelný“ flashdisk pro Jamese Bonda

„Nezničitelný“ flashdisk pro Jamese Bonda
, , recenze
Dnešní recenze je zaměřená na poměrně zajímavý výrobek - "outdoorový" vodotěsný a nárazuvzdorný flashdisk od společnosti Canyon, jinak běžný flashdisk kapacitou 128 MB a rozhraním USB 2.0.
reklama
Kapesní USB disk s flash pamětí je v dnešní době pravděpodobně nejběžnějším přenosným paměťovým médiem. Mimo obyčejných - a troufám si říci tuctových - plastových výrobků se dají koupit i zajímavější kousky. Námi testovaný model od společnosti Canyon slibuje vodotěsnost a také nerozbitnost. (a nutno podotknout, že v běžných podmínkách se opravdu osvědčil). Nejprve však popis samotného zařízení...

Popis zařízení

Na samotném flashdisku prakticky ani není co popisovat. Jedná se o malou desku (přesněji plošný spoj), na kterém je umístěna flash paměť, řadič, LED dioda a USB konektor. To vše je zalito do vkusně vypadající pryže, která má za úkol tlumit otřesy a zabraňovat přístupu vody. Součástí balení je také USB kabel, řetízek, na který můžete ověsit klíče a CD se softwarem (v operačních systémech Windows Me, 2000 a XP však žádné ovladače nepotřebujete). Samotný flashdisk si můžete prohlédnout na následujících třech fotografiích:


Obr. 1 – Samotný flashdisk
klikněte pro zvětšeníObr. 2 – Flashdisk jako klíčenka
klikněte pro zvětšeníObr. 3 – Dodávaný USB kabel
klikněte pro zvětšení

Testy datové propustnosti

Co se týká testů datové propustnosti, celkové skóre vykazuje při použití sběrnice USB 2.0 nárůst o 406,69% oproti USB 1.0. Rád bych také zdůraznil, že ceny flashdisků se sběrnicí USB 2.0 jsou prakticky totožné jako u jejich pomalejších kolegů. Výsledek je tedy jasný: pokud budete kupovat flashdisk, rozhodně berte variantu USB 2.0 (byť bude některých případech i o něco málo dražší) – vyplatí se vám to při čekání na přenos dat.

Ikona Odkaz na databázi
USB 1.1
USB 2.0
Celkové skóre
1001 KB/s
5072 KB/s
Buffered read
970 KB/s
5 MB/s
Sequential read
1023 KB/s
5 MB/s
Random read
1000 KB/s
5 MB/s
Buffered write
874 KB/s
1399 KB/s
Sequential write
1046 KB/s
5 MB/s
Random write
804 KB/s
1816 KB/s
Average access time
1 ms
N/A
Tab. 1 – Testy datové propustnosti

Ikona Odkaz na databázi
USB 1.1
USB 2.0
Celkové skóre
100%
+406,69 %
Buffered read
100%
+427,84 %
Sequential read
100%
+400,49 %
Random read
100%
+412,00 %
Buffered write
100%
+60,07 %
Sequential write
100%
+389,48 %
Random write
100%
+125,87 %
Tab. 2 - Nárůst rychlosti USB 1.1 vs. USB 2.0

Závěrečné hodnocení

Vysledky testů propustnosti není jistě potřeba nijak komentovat, čísla hovoří sama za sebe! Při testech s rozhraním USB 2.0 je krásně vidět rozdíl při sekvenčním zápisu a ostatních testovaných způsobech zápisu.

Já se v závěrečném hodnocení zmíním zejména o nestandardních možnostech, které toto zařízení nabízí – tedy uváděnou vodotěsnost a nárazuvzdornost. Flashdisk jsme nechali pět minut v umyvadle plném vody a následně z něj načetli data – bez nejmenších problémů. Testy nárazuvzdornosti jsme prováděli úderem o stěnu kanceláře (flashdisk po odrazu proletěl vzduchem a dopadl několik metrů od stěny). Tento náraz jsme třikrát opakovali a poté jsme opět načetli bez nemenších problémů uložená data.

Rád bych zdůraznil, že před cca rokem a půl jsem zničil svůj starý flashdisk jen tím, že mi spadnul ze stolu na betonovou podlahu. Z tohoto pohledu je flash disk Canyon ideální volbou (alespoň pro mě). Musím se však zmínit o jedné nepříjemnosti - USB konektor je připájen přímo na tištěný spoj, takže jej při neopatrné manipulaci můžete snadno ulomit. Proto je nutné při jeho odkrytí zachovávat alespoň běžnou opatrnost.

Pozn.: Flash disk Canyon je prakticky totožný se zařízením A-Data (dokonce si myslím, že se jedná o zařízení A-Data - pouze onačené logem společnosti Canyon), které jsem již viděl "rozložené na kousky" s odlomeným USB konektorem).

Výhody
  • Nestandardní vlastnosti (nárazuvzdornost a vodotěsnost)
  • Rozhraní USB 2.0

Nevýhody
  • Připevnění konektoru na tištěný spoj bez dalšího upevnění

Cena: 1731 Kč doporučená koncová včetně DPH.
Záruka: 24 měsíců


Za zapůjčení flash disku k recenzi děkujeme společnosti: Asbis CZ spol. s r.o.
reklama
Nejnovější články
Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA
Izraelská společnost SpaceIL v noci na dnešek uskutečnila svůj záměr vyslat na Měsíc přistávací modul a k tomu využila služeb společnosti SpaceX a komunikační podporu pak zajistí americká NASA. Pro izraelský program to tak je velká premiéra. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá
Consumer Reports opět mění status doporučení elektromobilu Tesla Model 3. Ten už jednou toto doporučení ztratil, aby ho po opravě získal zpět. Vypadá to však, že spolehlivost a kvalita Modelu 3 nejsou úplně OK, a tak doporučení opět ztrácí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU
Raja Koduri nedávno zval šikovné vývojáře do svého týmu a sliboval jim, že nebudou prostě jen pracovat, ale stanou se součástí hnutí. Nyní něčím podobným Intel láká i širokou veřejnost, a to na "The Odyssey". 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu
Přistávací modul InSight, který se vydal prozkoumat ze své stacionární pozice Mars, už poskytuje denní přehledy o počasí, a to pochopitelně týkající se Elysium Planitia, kde se nachází. Naposledy se teploty vyšplhaly na ještě snesitelných -13 °C.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Objevují se GeForce GTX 1660 Ti, první má Gainward Objevují se GeForce GTX 1660 Ti, první má Gainward
Tisková zpráva od firmy NVIDIA se v době psaní těchto řádků ještě neobjevila, ale to se jistě velice brzy změní, takže můžeme říci, že dnes na trh přichází karty GeForce GTX 1660 Ti a nejvíce si pospíšil Gainward. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek