Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

„Nezničitelný“ flashdisk pro Jamese Bonda

23.12.2003, Štěpán Mrázek, recenze
„Nezničitelný“ flashdisk pro Jamese Bonda
Dnešní recenze je zaměřená na poměrně zajímavý výrobek - "outdoorový" vodotěsný a nárazuvzdorný flashdisk od společnosti Canyon, jinak běžný flashdisk kapacitou 128 MB a rozhraním USB 2.0.
Kapesní USB disk s flash pamětí je v dnešní době pravděpodobně nejběžnějším přenosným paměťovým médiem. Mimo obyčejných - a troufám si říci tuctových - plastových výrobků se dají koupit i zajímavější kousky. Námi testovaný model od společnosti Canyon slibuje vodotěsnost a také nerozbitnost. (a nutno podotknout, že v běžných podmínkách se opravdu osvědčil). Nejprve však popis samotného zařízení...

Popis zařízení

Na samotném flashdisku prakticky ani není co popisovat. Jedná se o malou desku (přesněji plošný spoj), na kterém je umístěna flash paměť, řadič, LED dioda a USB konektor. To vše je zalito do vkusně vypadající pryže, která má za úkol tlumit otřesy a zabraňovat přístupu vody. Součástí balení je také USB kabel, řetízek, na který můžete ověsit klíče a CD se softwarem (v operačních systémech Windows Me, 2000 a XP však žádné ovladače nepotřebujete). Samotný flashdisk si můžete prohlédnout na následujících třech fotografiích:


Obr. 1 – Samotný flashdisk
klikněte pro zvětšeníObr. 2 – Flashdisk jako klíčenka
klikněte pro zvětšeníObr. 3 – Dodávaný USB kabel
klikněte pro zvětšení

Testy datové propustnosti

Co se týká testů datové propustnosti, celkové skóre vykazuje při použití sběrnice USB 2.0 nárůst o 406,69% oproti USB 1.0. Rád bych také zdůraznil, že ceny flashdisků se sběrnicí USB 2.0 jsou prakticky totožné jako u jejich pomalejších kolegů. Výsledek je tedy jasný: pokud budete kupovat flashdisk, rozhodně berte variantu USB 2.0 (byť bude některých případech i o něco málo dražší) – vyplatí se vám to při čekání na přenos dat.

Ikona Odkaz na databázi
USB 1.1
USB 2.0
Celkové skóre
1001 KB/s
5072 KB/s
Buffered read
970 KB/s
5 MB/s
Sequential read
1023 KB/s
5 MB/s
Random read
1000 KB/s
5 MB/s
Buffered write
874 KB/s
1399 KB/s
Sequential write
1046 KB/s
5 MB/s
Random write
804 KB/s
1816 KB/s
Average access time
1 ms
N/A
Tab. 1 – Testy datové propustnosti

Ikona Odkaz na databázi
USB 1.1
USB 2.0
Celkové skóre
100%
+406,69 %
Buffered read
100%
+427,84 %
Sequential read
100%
+400,49 %
Random read
100%
+412,00 %
Buffered write
100%
+60,07 %
Sequential write
100%
+389,48 %
Random write
100%
+125,87 %
Tab. 2 - Nárůst rychlosti USB 1.1 vs. USB 2.0

Závěrečné hodnocení

Vysledky testů propustnosti není jistě potřeba nijak komentovat, čísla hovoří sama za sebe! Při testech s rozhraním USB 2.0 je krásně vidět rozdíl při sekvenčním zápisu a ostatních testovaných způsobech zápisu.

Já se v závěrečném hodnocení zmíním zejména o nestandardních možnostech, které toto zařízení nabízí – tedy uváděnou vodotěsnost a nárazuvzdornost. Flashdisk jsme nechali pět minut v umyvadle plném vody a následně z něj načetli data – bez nejmenších problémů. Testy nárazuvzdornosti jsme prováděli úderem o stěnu kanceláře (flashdisk po odrazu proletěl vzduchem a dopadl několik metrů od stěny). Tento náraz jsme třikrát opakovali a poté jsme opět načetli bez nemenších problémů uložená data.

Rád bych zdůraznil, že před cca rokem a půl jsem zničil svůj starý flashdisk jen tím, že mi spadnul ze stolu na betonovou podlahu. Z tohoto pohledu je flash disk Canyon ideální volbou (alespoň pro mě). Musím se však zmínit o jedné nepříjemnosti - USB konektor je připájen přímo na tištěný spoj, takže jej při neopatrné manipulaci můžete snadno ulomit. Proto je nutné při jeho odkrytí zachovávat alespoň běžnou opatrnost.

Pozn.: Flash disk Canyon je prakticky totožný se zařízením A-Data (dokonce si myslím, že se jedná o zařízení A-Data - pouze onačené logem společnosti Canyon), které jsem již viděl "rozložené na kousky" s odlomeným USB konektorem).

Výhody
  • Nestandardní vlastnosti (nárazuvzdornost a vodotěsnost)
  • Rozhraní USB 2.0

Nevýhody
  • Připevnění konektoru na tištěný spoj bez dalšího upevnění

Cena: 1731 Kč doporučená koncová včetně DPH.
Záruka: 24 měsíců


Za zapůjčení flash disku k recenzi děkujeme společnosti: Asbis CZ spol. s r.o.