Noctua NF-P12 - devítilopatkový dříč

Noctua NF-P12 - devítilopatkový dříč
, , recenze
Společnost Noctua se uvedla excelentními chladiči procesorů Noctua NH-U12 a NH-U9 a pak kvalitními ventilátory NF-S12 zaměřenými na tichý provoz. Jenže zkrácené lopatky u NF-S12 si vybraly daň v podobě nižšího výkonu. A na to se má zaměřit NF-P12.
K oblíbeným
reklama

Co je nového?


Samotná společnost Noctua říká, že NF-P12 byl speciálně vyvinutý pro prostředí, kde je třeba překonávat větší odpor, což znamená, že vzduch tlačený ventilátorem musí mít vyšší statický tlak. Kromě toho je tento model zaměřen i na vysoký průtok vzduchu a již tolik se v tomto případě nehledí na hlučnost.

Noctua to ukazuje na následujícím grafu, kde se ukazují klasické ventilátory (čímž se nejspíš rozumí 120mm ventilátory obvyklého tvaru lopatek - např. Nexus, Scythe, atd.) a dále dva její produkty - NF-S12 a NF-P12. Tento orientační graf nám pak utvoří celkový obrázek, na co se oba modely zaměřují z hlediska tří aspektů - hluku (quietness), průtoku vzduchu (airflow) a statického tlaku (static pressure).
Následují pak tři grafy, kde je podrobně ukázán průběh všech tří veličin u ventilátorů NF-S12 a NF-P12 v závislosti na otáčkách.Z hlediska hluku si má NF-P12 vést průměrně o 2 dBA hůře, kterýžto rozdíl se má s přibývajícími otáčkami snižovat.Průtok vzduchu má v prostředí, kde ventilátory nemusí překonávat odpor vzduchu, být stejný u obou modelů při cca 1030 RPM. Při nižších hodnotách je dle firmy Noctua lepší starší NF-S12 a při vyšších naopak nový NF-P12. Noctua udává průtoky v metrech krychlových za hodinu. Pokud chceme přepočítat m3/h na CFM (kubické stopy za minutu), pak je musíme vydělit koeficientem 1,696. Ventilátor s výkonem 100 m3/h bude tedy moci být označen výkonem 58,96 CFM.V reálných podmínkách jde však ruku v ruce s průtokem vzduchu také schopnost ventilátorů vyvinout statický tlak. Ventilátor v počítačové skříni má totiž před nebo za sebou překážky a pokud máme co do činění s těmito, tedy axiálními ventilátory, je pro optimální výkon lepší, když je překážka před nimi, protože tu dokáží díky tvaru svých lopatek lépe překonat. Překážkami myslíme například žebra chladiče, jež mají být profukovány, nebo také úzké nasávací otvory skříně a komponenty, které svou pozicí a tvarem brání vyfukujícímu ventilátoru ve vyvinutí maximálního průtoku vzduchu. Zde se měří v jednotkách mm H2O - milimetrech vodního sloupce. Je také jasně vidět, že NF-P12 má mít díky počtu a tvaru svých lopatek nad staršími ventilátory jasně navrch (a také ostatní výrobci při otáčkách 1200 RPM udávají spíše pod 1 mm H2O), což by se mělo v našich testech jasně ukázat. Budeme totiž měřit průtok vzduchu v restriktivním prostředí, kdy ventilátory budou nasávat nebo tlačit vzduch skrz úzkou trubici.A nakonec nám Noctua při porovnání svých dvou modelů naservírovala graf s vyjádřením poměru průtoku vzduchu ke hlučnosti při různých otáčkách. Tady se ukazuje, že při nižších otáčkách by NF-S12 měla mít jasně navrch, avšak samozřejmě pouze při srovnání z hlediska průtoku vzduchu samotného bez ohledu na statický tlak.
reklama
Nejnovější články
Vědcům v Koreji se podařilo vytvořit akumulátory s křemíkovou anodou Vědcům v Koreji se podařilo vytvořit akumulátory s křemíkovou anodou
Center for Energy Storage Research v Korea Institute of Science and Technology (KIST) je jedním z mnoha týmů, které se snaží vyvíjet lepší akumulátory. Vyvinuli baterie s křemíkovou anodou, která slibuje větší kapacitu i rychlejší nabíjení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
THQ Nordic přepracuje původní Gothic THQ Nordic přepracuje původní Gothic
Na konci předchozího roku studio THQ Nordic přineslo překvapivé demo přepracovaného původního dílu hry Gothic. Vývojáři tímto způsobem sondovali, zda by o případný remake byl mezi hráči dostatečný zájem. Byl. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Specifikace PCIe 6.0 jsou ve verzi 0.5, příští rok budou dokončeny Specifikace PCIe 6.0 jsou ve verzi 0.5, příští rok budou dokončeny
Dlouhé roky jsme si vystačili s rozhraním PCIe 3.0 a popravdě řečeno, většina uživatelů ani nemá důvod chtít novější PCIe 4.0. Nejde ovšem pouze o PC, které může z rychlejšího PCIe těžit, respektive PC jsou v tomto ohledu spíše na okraji zájmu.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nové fámy o Ampere: obrovské 7nm čipy s dvojnásobkem CUDA na jeden SM Nové fámy o Ampere: obrovské 7nm čipy s dvojnásobkem CUDA na jeden SM
NVIDIA by mohla už přibližně za měsíc představit svou novou grafickou architekturu a s ní i konkrétní produkty. Podívejme se tak na to, co se říká o údajném 7nm čipu GA100, čili vlajkovém modelu generace Ampere. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
GeForce NOW nově ztrácí i Bethesdu, až na jediný titul GeForce NOW nově ztrácí i Bethesdu, až na jediný titul
Takovýto úvod do provozu služba GeForce NOW rozhodně nepotřebovala. Krátce po jejím spuštění byla zákazníkům upřena nabídka firmy Activision Blizzard a nyní se nově stahuje i Bethesda, a to až na jeden titul. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář