Noctua NF-P12 - devítilopatkový dříč

Noctua NF-P12 - devítilopatkový dříč
, , recenze
Společnost Noctua se uvedla excelentními chladiči procesorů Noctua NH-U12 a NH-U9 a pak kvalitními ventilátory NF-S12 zaměřenými na tichý provoz. Jenže zkrácené lopatky u NF-S12 si vybraly daň v podobě nižšího výkonu. A na to se má zaměřit NF-P12.
K oblíbeným
reklama

Co je nového?


Samotná společnost Noctua říká, že NF-P12 byl speciálně vyvinutý pro prostředí, kde je třeba překonávat větší odpor, což znamená, že vzduch tlačený ventilátorem musí mít vyšší statický tlak. Kromě toho je tento model zaměřen i na vysoký průtok vzduchu a již tolik se v tomto případě nehledí na hlučnost.

Noctua to ukazuje na následujícím grafu, kde se ukazují klasické ventilátory (čímž se nejspíš rozumí 120mm ventilátory obvyklého tvaru lopatek - např. Nexus, Scythe, atd.) a dále dva její produkty - NF-S12 a NF-P12. Tento orientační graf nám pak utvoří celkový obrázek, na co se oba modely zaměřují z hlediska tří aspektů - hluku (quietness), průtoku vzduchu (airflow) a statického tlaku (static pressure).
Následují pak tři grafy, kde je podrobně ukázán průběh všech tří veličin u ventilátorů NF-S12 a NF-P12 v závislosti na otáčkách.Z hlediska hluku si má NF-P12 vést průměrně o 2 dBA hůře, kterýžto rozdíl se má s přibývajícími otáčkami snižovat.Průtok vzduchu má v prostředí, kde ventilátory nemusí překonávat odpor vzduchu, být stejný u obou modelů při cca 1030 RPM. Při nižších hodnotách je dle firmy Noctua lepší starší NF-S12 a při vyšších naopak nový NF-P12. Noctua udává průtoky v metrech krychlových za hodinu. Pokud chceme přepočítat m3/h na CFM (kubické stopy za minutu), pak je musíme vydělit koeficientem 1,696. Ventilátor s výkonem 100 m3/h bude tedy moci být označen výkonem 58,96 CFM.V reálných podmínkách jde však ruku v ruce s průtokem vzduchu také schopnost ventilátorů vyvinout statický tlak. Ventilátor v počítačové skříni má totiž před nebo za sebou překážky a pokud máme co do činění s těmito, tedy axiálními ventilátory, je pro optimální výkon lepší, když je překážka před nimi, protože tu dokáží díky tvaru svých lopatek lépe překonat. Překážkami myslíme například žebra chladiče, jež mají být profukovány, nebo také úzké nasávací otvory skříně a komponenty, které svou pozicí a tvarem brání vyfukujícímu ventilátoru ve vyvinutí maximálního průtoku vzduchu. Zde se měří v jednotkách mm H2O - milimetrech vodního sloupce. Je také jasně vidět, že NF-P12 má mít díky počtu a tvaru svých lopatek nad staršími ventilátory jasně navrch (a také ostatní výrobci při otáčkách 1200 RPM udávají spíše pod 1 mm H2O), což by se mělo v našich testech jasně ukázat. Budeme totiž měřit průtok vzduchu v restriktivním prostředí, kdy ventilátory budou nasávat nebo tlačit vzduch skrz úzkou trubici.A nakonec nám Noctua při porovnání svých dvou modelů naservírovala graf s vyjádřením poměru průtoku vzduchu ke hlučnosti při různých otáčkách. Tady se ukazuje, že při nižších otáčkách by NF-S12 měla mít jasně navrch, avšak samozřejmě pouze při srovnání z hlediska průtoku vzduchu samotného bez ohledu na statický tlak.
reklama
Nejnovější články
Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny Drony útočí. Arabské rafinérie hoří po útoku bezpilotními letouny
Drony jsou velkou hrozbou nejen v rukou nezodpovědných amatérských pilotů, ale také v rukou teroristických organizací. Několik dronů totiž o víkendu zaútočilo na Saúdskou Arábii a její rafinérie, přičemž produkce ropy tak v zemi klesla o 50 %.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC AMD EPYC Rome zvládnou v reálném čase kódovat do 8K HEVC
Procesory AMD EPYC se mohou díky svým 64 fyzickým jádrům pochlubit nebývalým hrubým výkonem, který byl nyní použit pro enkoding videa v reálném čase do 8K HEVC. Na to stačí jediný EPYC 7742. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic Anthem se dostal do levné nabídky předplacené služby Origin Access Basic
Titulu Anthem, který měl zachránit zbytek reputace studia Bioware, kdekdo ještě před vypuštěním na trh věštil neslavný konec. A ten nyní svým způsobem také přišel a zaslouženě dle toho, jaký zájem a ohlas hra vyvolala.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit? Aktualizované Windows 10 mají problémy se zvukem, jak je vyřešit?
O uběhlém víkendu se řešily problémy Windows 10 s nejnovějšími záplatami, které mnohým uživatelům rozvrtaly zvuk v systému. A jako obvykle se tyto potíže lišily případ od případu, ovšem týkají se konkrétní aktualizace: KB4515384.
Dnes, aktualita, Jan Vítek14 komentářů
Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky? Výkon karet v Borderlands 3 prozkoumán, jaké jsou nároky?
Nový titul Borderlands 3 bude asi ještě nějakou dobu probírán kvůli přístupu vydavatele k recenzentům i kvůli chybám, s nimiž se hráči od minulého pátku potýkají. My se nyní můžeme podívat alespoň na to, jak si vedou grafické karty.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře