Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

OCZ RevoDrive 3 X2: rychlé SSD pro PCIe

7.10.2011, Jan Vítek, recenze
OCZ RevoDrive 3 X2: rychlé SSD pro PCIe
Dnes si vyzkoušíme něco skutečně zajímavého, a sice RevoDrive 3 X2 od společnosti OCZ Technology. Jde o SSD v podobě karty pro rozhraní PCI Express, které slibuje velmi vysoký výkon s datovou propustností až 1500 MB/s!
Nová SSD RevoDrive 3 X2 byla firmou OCZ Technology představena letos v létě společně s méně výkonnými modely RevoDrive 3 vybavenými "pouze" dvěma a ne čtyřmi kontrolery SandForce. Nám se do rukou dostal model s kapacitou 480 GB, přičemž na trhu je ještě 240GB a 960GB verze. Těšit se můžeme na velmi slušný výkon, ovšem za ten také zaplatíme velmi slušnou sumu peněz, a to kolem 40 000 Kč s DPH. Tento produkt tak rozhodně není pro každého a hodit se bude spíše do serverového prostředí nebo do pracovní stanice, u níž vyžadujeme velmi rychlý přístup k velkému množství dat. Mohou to tedy být databáze nebo i střih videa a jiné účely.- klikněte pro zvětšení -


S RevoDrive 3 X2 máme také spojenou VCA 2.0 (a nejen s ním), což je architektura, která nahradila v předchozích verzích používaná pole RAID. Virtualized Controller Architecture 2.0 pochází přímo od společnosti OCZ a postarat se má o dosažení uváděného výkonu a také by měla zajistit spolehlivost i při výpadku napájení. Vedle dnes testovaného SSD ji výrobce používá také např. u modelu Z-Drive R4.

SSD k nám přišlo v černé krabici, kde bylo dobře chráněno pěnovým materiálem. Specifikace jsou:


Model
OCZ RevoDrive 3 X2 - 480 GB
Paměti
25nm MLC NAND Flash
Kontroler
OCZ SuperScale
4x SandForce 2281
Rozhraní
PCI Express 2.0 x4
Datová propustnost (480GB verze)
1 500 MB/s - čtení
1 250 MB/s - zápis
IOPS (480GB verze)
230 000 IOPS (4kB - náhodný zápis)
Spotřeba
13,5 W v klidu
14,3 W při aktivitě
Ostatní
monitorování S.M.A.R.T.
128-bit & 256-bit AES
MTBF 1 milion hodin
ECC recovery - až 55 opravitelných bitů 512B sector (BCH)
TRIM/SCSI Unmap


Samotná karta je tedy plné velikosti, respektive výšky a zabere jeden slot. Určena je pro rozhraní PCI Express 2.0 x4, ovšem vzhledem k povaze tohoto rozhraní bude možné stejně tak dobře použít i sloty x8 a x16. Použít toto rozhraní bylo nutné, neboť na takovou datovou propustnost by dnešní verze rozhraní SATA ani SAS vůbec nestačily. Výhodou SSD RevoDrive 3 X2 je také podpora různých funkcí, jako je třeba SCSI Unmap, ECC recovery nebo AES šifrování, což je součást architekury VCA 2.0, na niž se nyní podíváme blíže.


Virtualized Controller Architecture 2.0


Vypadá to, že nová výkonná SSD od firmy OCZ Technology se všechna točí kolem architektury VCA 2.0, na niž je tento výrobce velmi pyšný. Jde o architekturu, která nahradila dříve používaná pole RAID, jež se pro tyto účely moc nehodila. Využitý je zde kontroler OCZ SuperScale, který zde spolupracuje se čtyřmi dalšími kontrolery SandForce 2281. Kromě toho také pracuje s příkazy rozhraní SCSI prováděnými přes rozhraní PCI Express.

OCZ SuperScale má přímý přístup do paměti (DMA) a také interní rozhraní PCI Express, SATA a SAS, takže v podstatě tvoří most mezi slotem PCI Express a kontrolery. Umožní také provádění algoritmů pro rovnoměrné vytížení všech kontrolerů (patentované Queue Balancing Algorithm), aby mohly dohromady poskytnout co nejvyšší výkon. To fyzicky vykonává samotný čip, takže není třeba zatěžovat hlavní procesor počítače. Konkrétně jde o Complex Command Queuing Structure (CCQS) využívající Native a Tagged Command Queuing (NCQ a TCQ).
agregace výkonu s využitím více kontrolerů, více LUN a techniky CCQS


VCA 2.0 je schopná interpretovat a provádět příkazy rozhraní ATA i SCSI a vytváří virtuální jednotky LUN (Logical Unit Number), které jsou adresovány právě příkazy SCSI. Dle OCZ jde také o jedinou virtualizační architekturu svého druhu, která podporuje příkazy TRIM a SCSI Unmap, což u klasických SSD v polích RAID neplatí. Tyto příkazy slouží stejnému účelu, a sice spravení jednotky SSD o tom, které stránky uložených dat již nejsou potřeba (protože je třeba uživatel smazal), což je následně zohledněno při garbage collection. Ve výsledku se tím zamezuje postupné degradaci výkonu a také to má snížit počet zapisovacích operací, což má pozitivní vliv na výdrž SSD, neboť je u nich omezený počet proveditelných zápisů do jednotlivých buněk převládajícím problémem.

Je tu však jedna menší potíž. Tyto příkazy momentálně pod operačním systémem Windows nepracují a OCZ dle poskytnutých informací s Microsoftem jedná o tom, aby do své architektury Windows StorPort zařadil jejich podporu.

Dále nám VCA 2.0 zprostředkuje i monitorování stavu SSD pomocí známého S.M.A.R.T. a poslouží k ochraně dat. Pokud totiž z nějakého důvodu dojde k přerušení napájení, architektura má zajistit, aby byly dokončeny nezbytné operace a byla zachována integrita dat.


Zpracování SSD


OCZ RevoDrive 3 X2 přišel tedy v podobě karty pro rozhraní PCI Express 2.0 x4, kterou pouze zastrčíme do slotu a máme hotovo (tedy alespoň z hardwarového hlediska). Dále je nutné si stáhnout ze stránek OCZ příslušný ovladač, který je však k dispozici pouze pro operační systém Windows 7 (32 a 64bit). SSD se pak ohlásí jako "ATA OCZ-REVODRIVE3 X SCSI Disk Device" a pak už s ním můžeme pracovat jako s kterýmkoliv jiným pevným diskem či SSD. Je třeba ho tedy inicializovat a zformátovat.
- klikněte pro zvětšení -


Samotná karta tvořící toto SSD má dvě patra, respektive dvě PCB spojené můstkem. Základní část má na sobě čip OCZ SuperScale umístěný pod černým pasivním chladičem (ten se mimochodem dokáže dost rozpálit) a pak na něm můžeme vidět dva ze čtyř kontrolerů SandForce 2281 (z nichž je každý schopen poskytnout datovou propustnosti cca 500 MB/s pro čtení i zápis), vedle nichž je připraveno pole 25nm asynchronních pamětí NAND Flash s buňkami MLC (Multi-Level Cell) od společnosti Micron. Těchto čipů je na jedné straně jednoho PCB celkem 16, takže dohromady jich tato karta nese 64.
- klikněte pro zvětšení -


Celý koncept je tedy jasný. Máme tu rozhraní PCI Express 2.0, mezi nímž a kontrolery SandForce bude pracovat čip OCZ SuperScale a na konci tohoto řetězu jsou samotné paměťové čipy.


Příslušenství


V balení najdeme kromě samotné karty už jen malý manuál popisující instalaci a také dvě samolepky, po jejichž zhlédnutí se každý uživatel provozující svůj počítač výhradně s pevnými disky musí rozbrečet.

A nyní se již pojďme zabývat výkonem a možnostmi SSD RevoDrive 3 X2.