reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

OLYMPUS Camedia 4040 zoom

4.2.2002, Jiří Dostál, recenze
OLYMPUS Camedia 4040 zoom
Pod ruku se nám dostala vlajková loď firmy Olympus v oblasti kompaktních digitálních fotoaparátů – Olympus Camedia 4040 zoom. 4,14milionů pixelů, 7,5x optický + digitální zoom, 4,5cm TFT dispej a maximální rozlišení 3600x2400. Myslím, že tyto parametry hovoří samy za sebe. Ano, správně, máte co dočinění s velmi nadprůměrným digitálním přístrojem. A my přináším kompletní recenzi tohoto klenotu mezi digitálními fotoaparáty…
První digitální fotoaparát, který se mi dostal do rukou, byl taktéž od firmy Olympus, ale to bychom museli jít o mnoho generací fotoaparátu nazpět. Byl to totiž stařičký model C-10 s 1,13Mpixely. A jaký to byl pokrok...

A dnes je zde, dovolím si tvrdit, vlajková loď firmy Olympus v oblasti kompaktních digitálních fotoaparátů Camedia 4040 zoom. C4040 zoom spojuje všechny dnešní nejmodernější prvky v oblasti digitálních technologií a určitě je určen do sféry polo-profesionálního, ne-li profesionálního využití. Se svým prokládaným CCD snímačem s úhlopříčkou 1/1,8", 4,14 mil. pixelů, 4,5cm barevnou TFT obrazovkou a s maximálním rozlišením snímku 3200x2400 pixelů se řadí do hi-end digitální techniky.

Udělat kvalitní článek na téma digitální fotoaparát není určitě snadnou záležitostí. Protože, když se testuje např. základní deska, tak velká většina uživatelů ví, co od desky může očekávat. Navíc se spustí spousta testovacích programů, které vynesou závěrečné rozhodnutí a konečný ortel. Ale zde je to jiné. U fotoaparátu rozhoduje spousta vlastností a někdy i naprostých maličkostí a banalit, takže článek se také ponese v duchu co největší obecnosti a nebude zacházet příliš do technických detailů (krom prostého výpisu jednotlivých vlastností fotoaparátu) a zaměří se zejména na praktické zkušenosti, klady a popřípadě nedostatky fotoaparátu.


Obr. 1 - Vzhled a design

Fotoaparát se nijak nevymyká z ustáleného designu firmy Olympus, která svým zákazníkům nabízí konzervativní design už nějaký ten pátek. I když je nutno dodat, že není vůbec špatný, ba naopak.

Dodává se v klasické černé barvě, která tomuto fotoaparátu absolutně sedne. Zadní strana + levá přední strana jsou pokryty mírným vroubkováním, které zabraňuje vyklouznutí fotoaparátu z ruky. Jinak je celý povrch hladký.

Konstrukce fotoaparátu působila velmi pevným a robustním dojmem, ale jediné, co se mi na fotoaparátu zamlouvalo méně, byly dvířka kryjící USB, napájecí a A/V konektory, které působí křehkým dojmem. A při častém otvírání a zavírání by se klidně mohlo stát, že dvířka povolí a nebudou doléhat.
reklama