reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

palmOne Treo 650 – Ideální obsah kapsy v saku manažera?

5.4.2005, Pavel Bureš, recenze
palmOne Treo 650 – Ideální obsah kapsy v saku manažera?
Všichni, kteří se těšili na nástupce populárního komunikátoru Trea 600, nechť zpozorní. Přinášíme vám první část recenze zařízení, o kterém se vedly vášnivé debaty na mnoha diskusních fórech již v době, kdy se teprve začalo prodávat Treo 600. Nový model je vybaven Bluetooth a HiRes displejem, vyplatí se však investice do o dost dražšího zařízení?
Na úvod se podíváme, které programy najdeme na dodávané CD od Paragon Software. Nejdůležitější je pravděpodobně lokalizace Piloc 3.7b. Některé položky v PIM aplikacích nejsou přeloženy příliš výstižně (z pozice uživatele používající anglické rozhraní). CD obsahuje SlovoEd, což je velmi povedený slovník. K dispozici je velké množství jazykových databází, na CD však najdete jen česko-anglický, francouzský, německý a švédský. V Paragonu mysleli i na zábavu a přidali několik her, např. oblíbený RifleSlugs.

Pozn. Většina dodávaných aplikací se výrazně nezměnila, nebudeme se jim proto příliš podrobně věnovat. Pokud vás zajímají detaily, přečtěte si další recenze Palm OS zařízení.

Quick Tour
Aplikace je jakýmsi průvodcem základními dovednostmi se smartphonem. Uživatel se dozví, jakým způsobem zadávat znaky, využívat telefonní aplikaci atp.

Calc
Kalkulačka disponuje dvěma režimy – základním a rozšířeným, ve kterém lze počítat např. s logaritmy (i dekadickými). Pro studenty všeobecně zaměřených škol plně postačuje.
Calendar
Starý známý kalendář s Today obrazovkou, denním, týdenním, měsíčním a ročním pohledem. Protože zastávám myšlenku, že u smartphonu s QWERTY klávesnicí by se vestavěné aplikace měly dát ovládat pouze tlačítky, docela mě zarazilo, že k zobrazení detailu poznámky je třeba použít stylus.

Camera
Jednoduchý program pro fotografování. Vestavěný fotoaparát disponuje rozlišením 640 x 480 pixelů, nastavit lze ale i nižší (320 x 240). Využít lze dvojnásobný digitální zoom. K fotografii lze přiřadit hlasovou poznámku či ji odeslat v multimediální zprávě. Před uložením vidíte velikost snímku. Lze natáčet i videosekvence v rozlišení 352 x 288 nebo 176 x 144. Půlminutové video v nejvyšší kvalitě si ukousne z paměti 850 KB.


Contacts
Známý program pro správu kontaktů doplněný o práci se SIM kartou (import a export). Ke kontaktům můžete přiřadit fotku, což bude spolu s MMS nejčastější využití VGA foťáčku, protože pro kvalitní tisk fotografie malého formátu (9 x 13) je třeba alespoň 1 Mpix.
Media
Pořízené snímky je občas třeba si prohlídnout a třídit. V programu Media můžete použít dva základní pohledy na fotografie – náhledy nebo náhledy s detaily (datum pořízení a velikost). Snímky se zvukovým komentářem mají ikonu obohacenou o symbol mikrofonu. Snímky lze otáčet, kreslit na ně (3 síly tužky, zvolit lze barvu), přiřadit jako wallpaper do telefonní aplikace, přidávat textové poznámky ke snímkům a řadit je do alb, mazat, beamovat, posílat (e-mailem, MMS, Bluetooth) a kopírovat na paměťovou kartu.

Memos
Snad každý uživatel si někdy potřeboval zapsat textovou poznámku např. s otvírací dobou oblíbeného obchodu. Poznámky lze řadit do kategorii a označovat je jako soukromé.

RealPlayer
Jednoduchý přehrávač MP3 souborů, nemá ekvalizér. Pro zvýšení výdrže lze po uplynutí předem nastaveného intervalu vypnout při přehrávání displej.

SIM Phonebook
Správa telefonních čísel uložených na kartě SIM.

Web – Blazer
Webovým prohlížečem je Blazer 4.0, jedná se o docela komfortní program pro zobrazování stránek na Palm OS. Lze vytvářet záložky, měnit velikost písma, upravovat stránky pro malé displeje, používat cookies a proxy server. Na Tungstenu T5 jsem kritizoval, že při načítání stránky není možné skrýt Graffiti plošku, na Treu při načítání nereaguje tlačítko pro zobrazení menu. Uživatel tak musí čekat (u obsáhlejších webů i minuty), což je škoda, zatím by si mohl stránku např. přidat do záložek.
reklama