Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PCI Express 3.0: má vliv na výkon grafické karty?

14.2.2012, Petr Štefek, recenze
PCI Express 3.0: má vliv na výkon grafické karty?
Dnešní článek se zaměří na to, zda má propustnost PCI Express sběrnice vliv na výsledný výkon grafické karty. Tento jev budeme samozřejmě zkoumat s ohledem na PCI Express 3.0 u nových Radeonů HD 7900.
Pokud se podíváme na grafy, tak je jasné, že rozdíly mezi PCI Express 2.0 16x a PCI Express 3.0 16x jsou v podstatě u her neměřitelné a na nějaké výkonnostní bonusy si můžeme nechat zajít chuť. Rychlost nové PCI Express 3.0 je oproti starší verzi sběrnice dvojnásobná, ale to zde nehraje žádnou roli.

Když se podíváme na výkony multi-GPU systémů se 3 a 4 kartami, tak se nezřídka setkáme s tím, že se musí spokojit s konfiguracemi 4 slotů PCI Express 2.0 8x. Dopady na výkon jsou ale mizivé. Je tedy zřejmé, že nová sběrnice nebude k užitku při zábavě. Její uplatnění bude ve zcela jiném nasazení.PCI Express 3.0 je klíčem k lepším výkonům především v oblasti GPU computingu, kde nalezne uplatnění zvýšená přenosová rychlost a snížená latence mezi grafickým jádrem a procesorem. V případě, že AMD a Nvidia plánují využít své architektury GPU právě k akceleraci respektive tzv. heterogennímu computingu, tak musí co možná nejvíce zrychlit komunikaci mezi CPU a GPU. To umožňují právě nové standardy sběrnice PCI Express. V současné době ale nejsou aplikace, kde bychom toto tvrzení mohli přímo ověřit, takže to zůstává v teoretické rovině. Každopádně se v současné době majitelé starších základních desek s podporou PCI Express 2.0 nemusí bát, že by nové grafické karty plně nevyužili při akceleraci her.

PCI Express 3.0 je především doménou základních desek s čipsetem Intel X79, který využívají desky pro procesory LGA2011. Ty jsou poměrně drahé a stejně je tomu v případě procesorů pro tuto patici. Vysvobozením ovšem snad bude podstatně levnější procesor Core i7-3820 se čtyřmi jádry, který posune tuto platformu blíže k domácnostem. Podporu tohoto nového standardu ovšem přinášejí i některé základní desky LGA1155 s čipsetem Intel Z68.