Philips 272C4QPJKAB: nadějná sedmadvacítka
27.8.2013, Pavel Kovač, recenze
Pokud hledáte pracovní monitor, tak v dnešní době nejspíš zakotvíte u 27" a 2560×1440. Tyto monitory totiž poskytují dostatečně velkou plochu a rozlišení pro běžnou práci. Právě takový je dnešní Philips za více než lidovou cenu.
Kapitoly článku:
Pozorovací úhly
Kvalita pozorovacích úhlů je u panelů s obrazovkou PLS prakticky stejná jako u IPS. V podstatě nenaleznete rozdíly. Nejvíc v tomto případě záleží na povrchové úpravě. Z počátku se zdálo, že bude PLS o trošičku lepší. Měl méně trpět efektem IPS glow. Dokonce první panely opravdu vykazovaly lepší/menší IPS glow. Ale bylo to způsobeno nejspíš jinou povrchovou úpravou. S odstupem času si troufám tvrdit, že IPS a PLS jsou prakticky stejné. V tomto případě se jedná o polomatnou povrchovou úpravu, a tak je zde i efekt IPS glow lehce potlačen. Stejně na tom jsou však i polomatné IPS.
Rozložení kontrastu
Co však PLS panely slibovaly větší, je kontrast. Hodně však asi záleží na provedení v rukou konkrétního výrobce. Dnešní monitor totiž vykazuje spíše podprůměrný kontrast oproti IPS. V průměru je jen 736:1. Z počátku jsem dokonce myslel, že jde o klasickou chybu v interpretaci HDMI signálu, ale pak jsem si uvědomit, že je připojen DVI kabel. Monitor také trpí ve spodním levém rohu průsvitem a tudíž i sníženým kontrastem. V tomto případě i k nepěkným 255:1.
Stabilita kontrastu je ovšem dobrá. To značí dobrou práci s podsvícením, resp. s jeho regulací.
Průběh jasu
Příjemným překvapením je průběh jasu. Maximální hodnota 284 cd/m2 téměř odpovídá udávané hodnotě. Minimální hodnota je však velmi atraktivních 36 cd/m2. Takže, pracujete v noci? Směle do toho!
Podsvícení
Podsvícení více než překvapilo. Očekával jsem spíše horší, protože s tím PLS panely zkrátka problém mají. Nakonec však monitor předvedl spíše lepší podsvícení. Ovšem s jednou vadou na kráse. Tím je výrazný průsvit v levém dolním rohu. Ten dokáže doslova zkazit den.
Při pohledu na grafy převedených hodnot do gamy 2,2