reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Podsvícené klávesnice - aby ruce netápaly

, , recenze
Podsvícené klávesnice - aby ruce netápaly
Pracujete u počítače dlouho do noci? Pak by se vám možná hodily některé z klávesnic, jež umožňují si zapnout podsvícení kláves. Takových se v poslední době na trhu objevilo několik, z nichž jsme na našem serveru recenzovali pouze Logitech G15 Gaming Keyboard. Dnes si představíme čtyři další, oproti G15 poněkud chudší modely, ale zato bude výběr rozmanitý.
Podsvícené klávesnice - aby ruce netápaly
Sharkoon, německá firma proslavená výrobou moddingových záležitostí, jako akrylové skříně, UV kabely, ale i multimédií či napájecích zdrojů, nám do testu zapůjčila multimediální model své svítící klávesnice - Luminous Mediaboard.Ta již na první pohled zaujme hladkým a reflektivním zpracováním černého těla. To je na jednu stranu na první pohled velmi pěkné, ale vzhledem k tomu, že klávesnice je jednou z nejosahávanější částí počítače, bude po chvilce psaní vypadat nevábně. Pokud ale rádi denně udržujete své periferie v chirurgické čistotě, nebude vám tato skutečnost asi vadit.

Klávesnice celkově připomíná námi dnes první představený kousek firmy C-tech, tedy až na lesklý povrch, klasické rozvržení kláves a jejich poněkud větší průhlednost. I za denního světla si tedy můžete jasně prohlédnout jejich vnitřní strukturu. Narozdíl od klávesnice C-tech ale Sharkoon nabízí hned 15 multimediálních kláves, sice stejně podlouhlých a úzkých, ale natočených svisle.Rozměry klávesnice jsou 460 * 178 * 28. Poslední rozměr je ten větší pro klávesnici s vysunutými nožkami. Zasunutím dosáhneme tloušťky pouhých 20mm. Rozložení kláves je tedy tradiční, pouze musím poukázat na krátký backspace a klávesu scroll lock. Ta se v dnešní době již téměř nevyužívá a u Sharkoonu se proto rozhodli její funkci dát větší smysl a přesunout na ní i zapínání podsvícení. Tudíž zcela správně tušíte, že spolu se zapnutím podsvícení si nuceně zapnete i scroll lock a to může být někomu na škodu.Multimediální klávesnice jsou rozděleny po trojicích do pěti skupin. Pokud byste z natisknutých piktogramů nevytušili jejich účel, máte tu na pomoc zadní stranu obalu, která vše vysvětlí. Funkce speciálních kláves tedy jsou (směrem zleva):
 1. Otevře výchozí internetový prohlížeč
 2. Spustí výchozí e-mailový klient
 3. Otevře oblíbené záložky v internetovém prohlížeči
 4. Skok v historii vzad
 5. Skok v historii dopředu
 6. Zastaví načítání stránky
 7. Spustí/pozdrží přehrávání mediálních souborů
 8. Skok v listu nahrávek vzad
 9. Skok v listu nahrávek dopředu
 10. Hlasitost reprodukce +
 11. Hlasitost reprodukce –
 12. Funkce mute
 13. Otevře složku „Tento počítač“
 14. Spustí kalkulačku systému Windows
 15. Uvede PC do spánkového režimu

Podsvícení klávesnice Sharkoon je realizováno také s pomocí modrého světla, ale to již není tak ostré a do očí bijící, jako u předchozích modelů. Jeho barva je spíše nachově nafialovělá a velmi měkká na oči, a to je po zkušenostech se Saitek Eclipse velmi příjemná změna. Bohužel fotoaparát nedokáže rozdíly dokonale zachytit, a tak vám bude muset stačit můj popis.Při psaní na klávesnici Sharkoon tedy osvětlení není ani v nejmenším rušivým elementem, avšak klávesy jsou až příliš průhledné, a tak jejich vnitřní struktura trochu ruší a odvádí pozornost od popisků. Je také škoda, že se zde, jako i v případě C-techu, zapomnělo na zvýraznění popisků multimediálních kláves, tudíž si pro provoz ve tmě budete muset jejich funkce zapamatovat dle polohy.


Pro psaní mi Sharkoon Mediaboard připadal trochu těžkopádný. Klávesy s 3mm zdvihem sice reagují pohotově, ale mačkají se o chlup těžkopádněji, než například výrobek C-techu. Ještě bych se rád zmínil o skutečnosti, jež se týká nejspíše jenom onoho konkrétního testovaného modelu. Nejspíše vlivem studeného spoje podsvícení zlobilo a co chvíli pohasínalo. Toto jistě nic nevypovídá o celkové kvalitě, ale také by nebylo fér se o tomto problému nezmínit.


Pohled z úhlu 45°
reklama
reklama
reklama