www.svethardware.cz
>
>

Poruchy plynulosti pohybu v počítačových hrách

Poruchy plynulosti pohybu v počítačových hrách
, , recenze
Už jste někdy slyšeli o poruchách plynulosti pohybu v počítačových hrách? Víte, co jsou to latence, frame times, jak je měřit a vyhodnocovat? Pokud ne, tento článek by Vám neměl uniknout, jelikož je určený právě pro Vás.
K oblíbeným
reklama

Příklad


Není nad to, když se nějaká problematičtější tématika dá demonstrovat na vzorovém příkladu. I my se tedy pokusíme vše ukázat na reálném příkladu ze života, konkrétně na testech dvou MSI GTX 960 Gaming 4G zapojených v SLI proti Gigabyte GTX 980 4GD ve hře Alien: Isolation. Výsledky našich měření byly následující.


Snímková frekvence min a max


Podle dosažené průměrné snímkové frekvence se v této hře stala vítězem dvojice MSI GTX 960 zapojená v SLI. Nižší hodnota minimální snímkové frekvence u SLI řešení však naznačuje, že tady nebude zřejmě něco úplně v pořádku. Pomocí FLA Calculatoru provedeme tedy výpočet směrodatných odchylek.


Variabilita a stuttering


Výpočet směrodatných odchylek variability snímkové frekvence a stutteringu ukazují, že zde mají GTX 960 zapojené ve SLI problém. Více jak dvojnásobná odchylka variability proti GTX 980 naznačuje, že snímková frekvence SLI řešení v průběhu testu byla mnohem více rozkolísaná a zřejmě tak trpěla i mnohem většími propady než v případě GTX 980. Stejně tak odchylka stutteringu naznačuje, že SLI řešení dvou GTX 960 trpí na stuttering mnohem více než grafická karta GTX 980. Abychom tato tvrzení nějak prokázali, zobrazíme si průběhy snímkové frekvence a frame times.

Při pohledu na graf průběhu snímkové frekvence je patrné, že ačkoliv je průměrná snímková frekvence u GTX 960 zapojených v SLI vyšší, toto řešení trpí vyšší variabilitou a také většími propady snímkové frekvence než v případě grafické karty GTX 980.


Frame times


Podobně, jako tomu bylo u snímkové frekvence, tak i z grafu frame times je patrná vyšší míra stutteringu u dvojice GTX 960 než u GTX 980. Výsledky výpočtů směrodatných odchylek byly tedy relevantní.


Porovnatelná snímková frekvence

Pokud bychom si chtěli vyzkoušet také účinnost veličiny Comparable frame rate, kterou nám ve svých výsledcích nabízí FLA Calculator, dopadlo by vše následovně.


Snímková frekvence výsledek


Toto je standardní graf výsledků snímkové frekvence bez minim a maxim, který se v recenzích grafických karet využívá až nezdravě často. Celkem jasně zde vítězí dvojice GTX 960 zapojených v SLI.


Comparable frame rate


Pokud však použijeme jednotku Comparable frame rate, která v sobě nese také informace o variabilitě snímkové frekvence a stutteringu, situace se rázem obrací a s poměrně značnou převahou zde vítězí GTX 980.
reklama
Nejnovější články
Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou
Zakladatel Mozilly Brendan Eich přichází s dalším svým zajímavým produktem. Představil finální verzi prohlížeče Brave, který cílí nejen na soukromí, ale také na reklamy. Za jejich sledování vám bude platit vlastní kryptoměnou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů
Ochota firem se dělit o testovací vzorky svého nového hardwaru se případ od případu značně liší. AMD s velkou ochotou poskytovalo celé testovací sestavy v případě prvních dvou generací Ryzenů. Nyní je to už mnohem horší. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11 NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11
O NUC v podání firmy AMD bychom asi správně neměli mluvit, neboť to je formát vymyšlený Intelem pro jeho vlastní minipočítače. Nicméně označení NUC už se vžilo pro malé desktopy určité velikosti a ty nyní konečně dorazí s Ryzeny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows
Společnost IBM zveřejnila závěry svého interního experimentu, který zkoumal výkon zaměstnanců vybavených počítači Mac s příslušným operačním systémem a klasickými PC se systémem Windows. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2 Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2
Rockstar Games tentokrát nepředvedli bezproblémové vypuštění přeportovaného titulu z konzolí na PC. K tomu má nová hra Red Dead Redemption 2 pro osobní počítače daleko. Slíbena byla ale náprava. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů