www.svethardware.cz
>
>

Poruchy plynulosti pohybu v počítačových hrách

Poruchy plynulosti pohybu v počítačových hrách
, , recenze
Už jste někdy slyšeli o poruchách plynulosti pohybu v počítačových hrách? Víte, co jsou to latence, frame times, jak je měřit a vyhodnocovat? Pokud ne, tento článek by Vám neměl uniknout, jelikož je určený právě pro Vás.
K oblíbeným
reklama

Minimální a maximální FPS


Minimální FPS


Využití maximální a minimální FPS je asi tou nejstarší a nejpoužívanější metodou, jak alespoň naznačit variabilitu snímkové frekvence. Z grafu vidíte, že ačkoliv SLI řešení GTX 960 dosáhlo vyšší průměrné snímkové frekvence než GTX 980, minima a maxima FPS vykazují mnohem větší rozsah hodnot. Protože nás hráče maximální FPS příliš nezajímají, ale trápí nás spíše minimální FPS, na porovnání minim tedy zvítězila zase grafická karta GTX 980.

Problémem porovnávání minim FPS ale je, že ne vždy funguje úplně správně. V potaz je totiž brána pouze jedna jediná hodnota z celého průběhu snímkové frekvence, který obsahuje takovýchto hodnot třeba i stovky. Minimální a maximální FPS tedy nepopisují variabilitu snímkové frekvence, ale pouze její rozsah.


Percentily


Scott Wasson z Techreportu jako první zavedl porovnávání variability podle percentil. Jedná se o velice jednoduchou metodu zjišťování variability, která byla převzata z testování serverů a jejich transakcí. Vše je velmi prosté a spočívá v seřazení všech zaznamenaných frame times (časů jednotlivých snímků) vzestupně podle jejich velikosti a zjišťování hodnot na konkrétní procentuální pozici.

Z výše uvedeného grafu vyplývá, že do zhruba 83 percentile jsou časy snímků u SLI řešení nižší, nad tímto percentile však strmě letí vzhůru, tedy jsou vyšší než u GTX 980. Scott Wasson pro srovnávání grafických karet využívá 99 percentil, takže v našem případě by na variabilitu vyhrála grafická karta GTX 980 s hodnotou 14 milisekund nad GTX 960 SLI s hodnotou 21 milisekund.

Ačkoliv se využití percentil pro zjišťování variability a následnou komparaci grafických karet zdá být jednoduché, transparentní a účinné, ve skutečnosti tomu tak není.

Prvním negativem percentil je nejednoznačnost. Techreport pro komparaci využívá 99 percentil, Tomshardware zase 95 a 75 percentil, další mohou použít i percentil jiný. Jakou percentil pro komparaci grafických karet tedy vůbec využít? Pokud bychom v našem případě vzali 75 percentil, vyhrálo by SLI řešení grafických karet GTX 960, pokud bychom použili 95 nebo 99 percentil, situace se obrací a zvítězila by zase grafická karta GTX 980!

Druhým a asi tím největším negativem percentil je, že to někdy prostě nefunguje korektně. Pokud si vzpomínáte na náš článek GTX 960 SLI vs GTX 980: Davidové proti Goliášovi a testování hry Metro Last Light, jistě si vzpomenete na následující grafy.


Metro frame times


Metro percentile


Ačkoliv průběh frame times vykazuje zjevně mnohem vyšší míru variability a stutteringu u GTX 960 zapojených v SLI než u GTX 980, podle 99 percentile však překvapivě vítězí SLI řešení!

Pokud tedy hodnoty minimální snímkové frekvence a ani percentil nejsou těmi správnými a jednoznačnými ukazateli variability snímkové frekvence a stutteringu, jaký ukazatel variability tedy použít? Odpovědí je směrodatná (standardní) odchylka.
reklama
Nejnovější články
Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane Elon Musk vyhrál soud, záchranář svých 190 mil. USD nedostane
Soudní proces mezi Elonem Muskem a záchranářem Vernem Unsworthem skončil. Tweet s nařčením z pedofilie soud neshledal takovým, aby Unsworth vyhrál a s tím i získal až 190 mil. USD, které žádal jako odškodnění.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den Kontroverzní TikTok se dohodl s rodiči, žaloba skončila za pouhý den
Sociální síť TikTok, to je jeden problém za druhým. Jde zejména o získávání osobních údajů od dětí. Skupina rodičů tak na síť podala žalobu, která ale neměla dlouhého trvání. Za pouhý jeden den došlo k dohodě.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře Microsoft 365 Life, předplatné W10 i Office pro běžné spotřebitele už na jaře
Microsoft nabízí už několik balíčků Microsoft 365, které kombinují operačním systém Windows 10, kancelářský balík Office a další funkce v jednom předplatném. Nově má být i pro běžné spotřebitele.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii" Nové snímky: největší černá díra i "galaxie v galaxii"
Astronomům se povedlo díky sledování hvězd v cizí galaxii určit hmotnost tamní černé díry, která se ukázala jako dosud největší, jakou se podařilo najít. Hubble se vedle toho podíval na známý Hoagův objekt.
6.12.2019, aktualita, Jan Vítek
G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech G11 Iris Plus: 10nm grafika v herních testech
Server Techspot si vyzkoušel mobilní grafiku v procesoru Core i7-1065G7 generace Ice Lake. Jedná se o třídu G11 Iris Plus, která představuje to nejlepší, co Intel mezi iGPU dosud vyrobil. Jak se ukáže ve hrách?
6.12.2019, aktualita, Jan Vítek6 komentářů