reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Postavte si HTPC: SilverStone LC16B-M

31.10.2005, Pavel Kovač, recenze
Postavte si HTPC: SilverStone LC16B-M
Řada výrobců dodává pro využití coby HTPC barebone systémy jako set se základní deskou nebo rovnou kompletní počítač. SilverStone však nabízí samostatnou skříň, díky čemuž máte možnost si postavit HTPC opravdu podle vlastních představ.
Kapitoly článku:
  1. Postavte si HTPC: SilverStone LC16B-M
  2. Vnitřní uspořádání
  3. Softwarová výbava
  4. Závěr
Krabici plnou železa a hliníku. Ovšem oba kovy jsou dobře opracovány a pospojovány do elegantní skříně připomínající receiver či zesilovač. Bude se tak hodit do každého stylového obýváku a nebude vzbuzovat rozpaky jako váš domácí "hyper-cool" počítač. Na první pohled skutečně nepoznáte, že se jedná o PC. Testovaný kousek měl černou barvu, avšak výrobce dodává i stříbrnou verzi a záleží tedy pouze na vás, jakou barvu si vyberete. Jak jsem již naznačil, tak jistou úlohu u této skříně má i hliník. Celý přední panel je totiž vyroben z tohoto lehkého a dnes velmi oblíbeného materiálu. Povrch je zabroušen do jednoho směru (vodorovný) a vytváří tak opravdu dobrý dojem.


Základní pohled na skříň (Pro zvětšení klikněte)


Stříbrná verze není ani lakována a díky tomu se povrch lépe udržuje. Výška je taková, že lze osadit klasické PCI, AGP či PCIe karty, aniž byste se museli omezovat low-profile verzemi.Přední pohled na skříň (Pro zvětšení klikněte)

Pohled zepředu odhaluje ovládací prvky a dvouřádkový OLED displej. Tlačítko reset zde sice nenajdete, dnes již však není jeho nepřítomnost tak úplně na závadu. Celkově přední panel vypadá velmi dobře a opravdu vytváří dojem receiveru. Škoda jen toho, že testovaný kus měl ovládací kolečko lehce hnuté a při otáčení "šmajdalo". Toto však mohl být problém opravdu jen konkrétního kusu.


Detail ovládacích prvků

Tlačítka na ovládání multimédií a otočný ovladač hlasitosti jsou na hraně zbroušeny. Na tomto detailu jsou také vidět otvory pro nasávání čerstvého vzduchu.


Vypínač a diody indikující stav

U diod se na malou chvilku zastavíme. V dnešní době jsou velmi často používány vysoce svítivé diody. Výrobce však zvolil klasické (jen lehce svítivé) diody, a tak nebudete rušeni nepříjemným svitem při sledování filmů. Proč vlastně výrobci velmi často používají ultra svítivé diody? Jak jsem se dozvěděl od studentů fakulty elektrotechnické, tak diody s mírnou intenzitou jsou dnes dosti nedostatkové zboží a možná právě proto výrobci raději volí ultra svítivé. O OLED displeji si povíme v další kapitole.Zadní pohled (Pro zvětšení klikněte)

Při otočení skříně zjistíte, že je vybavena dvěma 80mm ventilátory. Ty jsou umístěny v prostoru procesoru, a tak je odvod teplého vzduchu dostatečně zajištěn. Skříň není vybavena zdrojem, což je pro většinu uživatelů spíše výhoda než nevýhoda. Pokud namontujete dnes velmi oblíbený zdroj s 120mm ventilátorem, tak nasává vzduch zvenčí. Máte-li pak ještě navíc zdroj vybaven ventilátorem s termoregulací, tak budou otáčky na té nejnižší úrovni a přesto zdroj bude dobře chlazen.Zadní pohled (Pro zvětšení klikněte)

Samozřejmě ovládání každého správného multimediálního centra potřebuje dálkový ovladač. Ani tento výrobek není výjimkou. Tlačítka jsou gumová, ale nemají příliš jistý stisk. Ovšem nejedná se o žádnou tragédii. Rozmístění tlačítek je ovšem velmi dobré, a tak nebudete mít problém s ovládáním za tmy.Dálkové ovládání (Pro zvětšení klikněte)

V příští kapitole si podíváme pod kapotu tohoto drobečka.

reklama