Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

QNAP QuTS hero 5.0.0: profi systém pro NASy

17.10.2022, Milan Šurkala, recenze
QNAP QuTS hero 5.0.0: profi systém pro NASy
Dnes jsme se podívali na operační systém QNAP QuTS hero 5.0.0, který je profesionální verzí systému pro NASy tohoto výrobce. Nabízí např. 128bitový souborový systém ZFS, inline kompresi i deduplikaci a další funkce navíc proti QTS.
Do NASu se systémem QuTS hero už umíme nainstalovat úložiště (vytvořit fondy,...) a nainstalovat nové aplikace, nyní se podíváme na systémová nastavení v "Ovládacích panelech". V zásadě je rozhraní velmi podobné QTS a rozdíly jsou především v některých funkcích, které lze nastavit navíc. Na některé z nich se podíváme v další kapitole.
 
Ovládací panely
 klikněte pro zvětšení
 
Ovládací panely se dělí na několik částí a v té první, v Systému, je hned několik důležitých funkcí. Rozhodně nezapomínejte na aktualizaci firmwaru, ke které vás ostatně NAS vyzve sám. NASy jsou často terčem hackerských útoků, tak s instalacemi raději moc neotálejte. Neuškodí ani několik dalších bezpečnostních opatření, můžete např. změnit výchozí port, limitovat IP, které mohou přistupovat k NASu, a další podobné.
 
QuTS hero Obecná nastavení
 klikněte pro zvětšení
 
Úložiště a snímky jsme už probírali v první kapitole, ale ještě se k tomu vrátíme v další, kde se budeme věnovat deduplikaci a komprimaci. Bezpečnosti ale není nikdy dost, a tak můžete limitovat počet neúspěšných pokusů při přihlašování i délku dočasného banu, také to lze nastavit na jednotlivé komunikační protokoly (SSH, Telnet, HTTP(S), FTP, SAMBA a AFP).
 
QuTS hero Zabezpečení
 klikněte pro zvětšení
 
Pro případné ladění problémů se může hodit QuLog Center s protokoly událostí nebo přístupů, lze si zobrazit aktuálně přihlášené uživatele (je zde i možnost je okamžitě zablokovat od 5 minut až doživotně).
 
QuTS hero QuLog Centerklikněte pro zvětšení
 
Nechybí ani sekce věnující se hardwaru, kde lze ovlivnit výstražné signály nebo např. chování ventilátoru. V tomto případě jsem to i využil, protože virtualizovaný Windows dokázal Ryzenu přece jen trochu naložit a teploty šly mírně nahoru. Ventilátor v testovaném NASu byl ale ve vyšších otáčkách už poměrně hlučný, takže jsem zde nastavoval trochu vyšší teplotní limity. Ty se ale týkají teploty systému a nikoli hlavního CPU, což je trochu problém.
 
QuTS hero hardware klikněte pro zvětšení
 
Velkou součástí Ovládacích panelů jsou pochopitelně i nastavení oprávnění, tedy uživatelské účty, skupiny, nastavují se zde i sdílené složky. Samozřejmostí jsou podrobná nastavení, která byste od takového systému čekali, tedy přiřazování uživatelů do jednotlivých uživatelských skupin, nastavování přístupových práv do jednotlivých složek a podobně.
 
QuTS hero uživatelské účty klikněte pro zvětšení
 
QuTS hero nicméně disponuje jednou funkcí, kterou u jednoduššího QTS nenajdete. Máme zde funkci WORM (Write Once Read Many), která sdíleným složkám nastavuje možnost zápisu, nicméně zakazuje další editaci nebo mazání dat. Uložená data tedy nelze nijak modifikovat, což zajišťuje integritu dat.
 
QuTS hero WORM klikněte pro zvětšení
 
Při vytváření složky si můžete vybrat i prodlevu uzamčení, což zajišťuje dobu, po kterou je možné ještě data modifikovat, než se natrvalo uzamknou (max. téměř 169 hodin). Můžete také nastavit, jak dlouho se má složka ponechat v tomto režimu.
 
QuTS hero WORM klikněte pro zvětšení
 
Soubory se sice můžete pokusit odstranit a systém se chvíli tváří, že by to i šlo, za pár sekund se ale objeví chybová hláška, že soubor nebylo možné smazat nebo jinak modifikovat (ani ho nepřejmenujete). Pokud se o to pokusíte např. ve Windows, soubor není problém (zdánlivě) přesunout nebo smazat, ve skutečnosti ale nezmizí. Zmáčkněte F5 a za chvíli je tam znova.
 
QuTS hero Síťové a souborové klikněte pro zvětšení
 
Tím pochopitelně možnosti nastavení nekončí a pro administrátory může být vhodné nakonfigurovat si možnost vzdáleného přístupu přes SSH. V další nabídce si pochopitelně lze nastavit, kterých administrátorů se to bude týkat.
 
QuTS hero Aplikace klikněte pro zvětšení
 
Poslední záložka je pak věnována různým aplikacím, které na NASu můžete spustit. Může tak fungovat jako server médií DLNA, web server, server LDAP a najde i mnoho dalších využití. Občas je v tom trochu chaos, protože některé funkce se z Ovládacích panelů v průběhu času a vývoje systému dostaly do samostatných aplikací (v App Centeru), takže zatímco jednu položku nastavujete zde přes toto rozhraní, další otevře příslušné speciální okno pro vybranou funkci a další vás odkáže do centra s aplikacemi.

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.