www.svethardware.cz
>
>
>
>

QNAP TR-004: hardwarový RAID na čtyřech HDD

QNAP TR-004: hardwarový RAID na čtyřech HDD
, , recenze
Společnost QNAP nabízí nejen úložná zařízení typu NAS, ale také mnohem jednodušší modely v rámci řady TR. Jedná se o rozšiřující boxy pro pevné disky s hardwarovým RAIDem, které můžeme připojit i přímo k PC.
K oblíbeným
reklama

Výsledky testů propustnosti 

 
QNAP TR-004 není NAS, ale pouze HDD box s hardwarovým RAID, který se připojuje přes rozhraní USB 3.0. Jako takový může mít oproti dnešním NAS i obrovskou výhodu jako řešení, které nabídne výrazně vyšší propustnost v porovnání s 1Gb/s Ethernetem. Dnes jsou samozřejmě k dispozici i daleko rychlejší síťové standardy, ale oproti rozšířenému 1GbE jsou stále dražší, zvláště když potřebujeme, aby je podporovala síťovka v počítači, samotný NAS, přepínač či směrovač, zkrátka síťová infrastruktura.
 
Na druhou stranu je TR-004 ekvivalent NASu připojeného k počítači přímo, a tak jej zkrátka se síťovým úložištěm nelze srovnávat. Jde o zařízení určené třeba pro ty, kteří nechtějí využívat NAS a nepotřebují jeho funkce. Mají však zájem o externí úložiště, jehož data ostatně mohou být k dispozici i na síti, pokud je zprostředkuje napojený počítač. A my se nyní podíváme, jakou rychlostí jej mohou těmito daty zásobit. 
 
- klikněte pro zvětšení -
 
My si nyní vyzkoušíme, jaké propustnosti se dočkáme s využitím čtyř 2TB disků řady WD Red zapojených v poli RAID 5. Využita zde byla deska Gigabyte Z270X-Gaming 5, na kterou byl box přímo napojen a pak zápis a čtení v PC probíhal na 1TB SSD OCZ Vector, aby bylo úzké hrdlo opravdu jen na straně samotného NAS.
  
QNAP - HDD RAID 5
download (MB/s)
upload (MB/s)
700MB soubory
220 MB/s
132 MB/s
2-3MB fotografie
201 MB/s 120 MB/s

Test se čtyřmi disky v RAID 5 přinesl slušnou propustnost, které bychom se od NASu s 1Gb/s Ethernetem nedočkali. Jde až o 220 MB/s při čtení či downloadu dat a 132 MB/s při jejich zápisu, který už je omezen tím, co zvládne pevný disk. 
 
Je třeba také zmínit, že jde o testy softwarového RAID 5, ovšem když jsem přepnul pomocí DIP na hardwarový, propustnost byla v podstatě stejná, takže toto při svém rozhodování řešit nemusíte. 
 
QNAP - HDD RAID 0
download (MB/s)
upload (MB/s)
700MB soubory
236 MB/s
183 MB/s
2-3MB fotografie
205 MB/s 169 MB/s
 
Pak jsem ještě vyzkoušel nastavit dva disky do pole RAID 0, což přijde vhod pro zvýšení celkové propustnosti, ovšem za cenu toho, že havárie jednoho disku přinese ztrátu dat na obou. Zde už se dle očekávání zvedla i rychlost zápisu, i když na dvojnásobek rozhodně ne. Čtení dat je pak trochu rychlejší než v případě RAID 5. 
 
 

Spotřeba


Se čtyřmi disky na palubě bylo zařízení připojeno na měřák Voltcraft Energy Check 3000 a sledována byla jeho spotřeba včetně ztrát zdroje.

QNAP TR-004
spotřeba (W)
čtení/zápis
17,8 W
zapnuté disky
14,8 W
vypnuté disky
8,2 W
pohotovostní režim
? (neměřitelné)

Specifikace výrobce mluví o tom, že spotřeba se bude v provozu pohybovat kolem 18 W, ovšem pochopitelně bude ovlivněna tím, jak box osadíme. V našem případě výsledky víceméně odpovídají tomu, co se dozvíme ze specifikací a my můžeme jen upřesnit, že k 18 W jsme se přiblížili jen tehdy, když disky něco dělaly. Když pouze běžely v klidu, spotřeba byla o 3 W nižší, což už z dlouhodobého hlediska může být citelný rozdíl. 
 
Pak ještě může zařízení své disky uspat a vypnout ventilátor, což ale dle dostupných informací nedělá stejným způsobem jako NAS, čili po jisté době nečinnosti disků. Uspí se tehdy, pokud je odpojen od druhého zařízení, nebo se to samo uspí a připojení je tak nečinné. Není ale vhodné, aby se box uspával hned poté, co ztratí spojení, což také nedělá. Ve skutečnosti se vypne po několika minutách, ovšem namísto slibovaných 4,2 W měl v takovém případě reálně dvojnásobnou spotřebu.

reklama
Nejnovější články
Chystá se PlayStation 5 Pro a mluví se o PS6 v roce 2026 Chystá se PlayStation 5 Pro a mluví se o PS6 v roce 2026
Společnost Sony naznačila, že nastoupí i konzole PlayStation 5 Pro, která bude pro pátou generaci znamenat nejspíše to, co PlayStation 4 Pro ve čtvrté generaci. Vedle toho už se také mluví o PS6. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Začnou roboti opravovat a tankovat satelity ve vesmíru? Začnou roboti opravovat a tankovat satelity ve vesmíru?
Výzkumníci z University of Cincinnati vyvíjejí základ nové sítě robotických zařízení, která by byla schopna opravovat satelity na nízké orbitě a také jim zajišťovat doplňování paliva. Kdo za tímto projektem stojí? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cougar Conquer 2: skříňová extravagance Cougar Conquer 2: skříňová extravagance
Počítačová skříň Conquer 2 od společnosti Cougar se dá označit za čistou extraganci a protipól designově minimalistických modelů. Ostatně vypadá jako součást duhovkami vybarveného transformera. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Preferred Networks MN-Core: čtyřdílný čip s plochou 3000 čtverečných milimetrů Preferred Networks MN-Core: čtyřdílný čip s plochou 3000 čtverečných milimetrů
V poslední době se můžeme kochat pohledem na stále větší počítačové čipy, ale to především díky tomu, že jsou tvořeny více monolity. Jeden takový s plochou přes 3000 milimetrů čtverečných využívá i karta od Preferred Networks. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Na ISS dorazil nový robot s emoční inteligencí Na ISS dorazil nový robot s emoční inteligencí
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) získala dalšího robotického obyvatele, jímž je CIMON-2. A jak jeho název napovídá, není to první robot svého druhu. Už loni na ISS pobýval jeho předchůdce CIMON od IBM. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře