reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

QNAP TVS-471: Core i3 pod kapotou

26.1.2017, Jan Vítek, recenze
QNAP TVS-471: Core i3 pod kapotou
QNAP TVS-471 můžeme považovat už za profesionální NAS vybavený v testované verzi desktopovým procesorem Core i3, čtyřmi diskovými pozicemi, vlastním displejem a se zaměřením na přehrávání i překódování videa.
Kapitoly článku:
  1. QNAP TVS-471: Core i3 pod kapotou
  2. Instalace a nastavení
  3. Testy výkonu a spotřeby, šifrování, LCD displej
  4. Závěrečné hodnocení

Testy výkonu a spotřeby


Před testy jsme naládovali náš NAS čtyřmi identickými disky WD Blue (WD10EZEX) s kapacitou 1 TB. NAS komunikoval s počítačem založeným na základní desce Gigabyte Z97-Gaming G1 WIFI-BK a Windows 10, a to prostřednictvím routeru Linksys E3200 (pochopitelně s gigabitovými porty) vybaveným firmwarem AdvancedTomato. Pevné disky byly nakonfigurovány v poli RAID 5, které poslouží se svým redundantním zápisem jako ochrana před ztrátou dat v případě, že by jeden z disků selhal.



 

Výkon a vliv šifrování


Nejdříve se podívejme na to, zda tento NAS dokáže dle očekávání naplno využít gigabitový Ethernet, a to alespoň při stahování velkých souborů. K tomu byly využity jednak fotografie a pak velké soubory (videa), přičemž program FastCopy obstaral samotné testování. Uvnitř NAS byly disky nakonfigurovány v poli RAID 5, což se ale na výsledcích nepodepsalo, neboť zde už spíše při stahování velkých souborů nestačil 1Gb/s Ethernet. Před testem jsme pochopitelně počkali na to, až si NAS synchronizuje vytvořený RAIDový oddíl, což zabere rozhodně více než hodinu. Jinak by totiž výsledky byly zkreslené.

QNAP TVS-471 Core i3 - bez šifrování
download (MB/s)
upload (MB/s)
700MB soubory
112,2
110,9
2-3MB fotografie
85,1
82,8

S výkonem pochopitelně není žádný problém, však tu máme NAS se silným desktopovým procesorem Core i3, který zvládne i daleko vyšší přenosové rychlosti pomocí 10Gb/s Ethernetu. Pro to ale také musíme mít příslušnou výbavu, čili síťovou infrastrukturu, vhodně vybavený počítač a také rychlá úložiště, čili SSD pro data. Nic z toho jsme k dispozici neměli. Jak je to ale se šifrováním.

QNAP TVS-471 Core i3 - 256bit AES
download (MB/s)
upload (MB/s)
700MB soubory
105,3
108,5
2-3MB fotografie
77,3
74,2

Ve všech případech byl pokles v rámci několika megabajtů za sekundu. V konečných číslech to ale nepředstavuje problém, který by nám měl využití šifrování na tomto NASu nějak znechutit. Jestli si svá data ceníte tak, že nemají nikomu cizímu padnout do ruky, šifrování si můžete s klidem zapnout, o moc velkou propustnost nepřijdete.


Spotřeba


Se čtyřmi disky na palubě byl NAS připojen na měřák Voltcraft Energy Check 3000 a sledována byla jeho spotřeba včetně ztrát zdroje.

QNAP TVS-471 Core i3
spotřeba (W)
přehrávání filmu ve 4K
54 W
klid se zapnutými disky
45 W
vypnuté disky
26 W
pohotovostní režim
0,7 W

Když bude NAS neustále připraven se zapnutými disky, bude se jeho spotřeba pohybovat kolem 45 W, což je ještě méně, než uvádí výrobce, ale v takovém případě musí být NAS zcela v klidu. Tady je třeba počítat s tím, že jiné disky mohou mít vyšší či nižší spotřebu, ale rozdíly by neměly být velké. Vytížením procesoru třeba přehráváním velice náročného filmu v okně prohlížeče se spotřeba na rozdíl od NAS serverů vybavených procesory ARM nebo nízkospotřebovými Intely zvýší o něco více a že funguje hardwarová akcelerace, to se ukázalo na udávaném zatížení pouze 4 procenta při přehrávání filmu ve 4K (H.264). V pohotovostním režimu měřák ukázal spotřebu 0,7 W, takže tu je měřitelný odběr i na vypnutém NAS, který je zapojen do sítě.

Co se týče hlučnosti, pak u NAS serverů typu QNAP TVS-471 závisí především na tom, jak se budou ozývat pevné disky. Ventilátor, který se díky chladiči s heatpipe přímo stará i o chlazení procesoru, se vůbec nenadře. Však při 900 otáčkách za minutu dokáže pohodlně chladit celý systém, který ukazuje 37 °C. Po delším přehrávání filmu a zároveň neustálém uploadu dat se to moc nezměnilo. Otáčky zůstaly stejné, jen teplota vylezla o několik stupňů vzhůru. Platí tak i to, že nejvíce hluku zde nadělají disky, jejich vibrace jsou ale díky těžkému tělu NAS serveru dobře utlumeny.


LCD displej


Předek tohoto serveru nese také dvouřádkový displej, který umí zobrazovat užitečné informace třeba o aktuální verzi firmware, IP adrese na jednotlivých rozhraních Ethernetu či teplotách pevných disků. Ale především díky němu dokážeme také něco udělat.





Konkrétně jde o tři věci, a to o změnu číslicového hesla k přístupu k menu, které zobrazuje podrobné informace a také umožní server vypnout nebo restartovat. Pokud tak chceme, aby se někdo v nastavení nešťoural, můžeme menu s nastavením znepřístupnit, ovšem ani to pochopitelně nikomu nezabrání, aby namísto volby Shutdown v menu prostě nevytrhl napájecí kabel, pokud bude přístupný.

reklama