Quake II RTX: ray tracingová laboratoř

Quake II RTX: ray tracingová laboratoř
, , recenze
Dnes se podíváme i z praktického hlediska na téma ray tracingu ve hře Quake II. Ta má svou éru již dávno za sebou, ovšem právě kvůli její celkové nenáročnosti se mohli vývojáři slušně rozšoupnout s implementací ray tracingu.
K oblíbeným
reklama
Ray tracing ve hře Quake II občas působí jako pěst na oko. Procházíme se prázdnými koridory se sice vylepšenými, ale jednoduchými a opakujícími se texturami a modely z několika polygonů a najednou na nás vykoukne obrovská obrazovka, kterou Stroggové zřejmě mají za povinnost leštit a utírat od prachu vždy, když jdou kolem. Vedle toho pak působí strohé dlaždice a náš vlastní fešácký Bitterman s naštvaným výrazem poněkud nepatřičně. Míním tím kontrast mezi jednoduchou grafikou a bezchybným odrazem, ne naštvaného Bittermana, i když jeho útrpný výraz se dá vzhledem k chybějícímu kusu ramene a androidí hlavě pochopit. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Quake II zkrátka nikdy nebude vypadat stejně dobře jako moderní hry, ale právě díky tomu v něm mohou vyniknout rozdíly, které zařídí ray tracing. Osobně by mě ale velice zajímalo, kdy už někoho konečně napadne, že odrazy zvláště na velkých plochách vypadají až moc dokonale. Stačila by přitom alespoň malá deformace v jinak perfektně rovné ploše a také průhledná textura s prachem či otisky prstů a mohlo by to vypadat mnohem zajímavěji a reálněji. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Nejde ale pouze o ztvárnění zrcadlových povrchů, ale třeba i o vodu. Pod její hladinou to v Quake II RTX vypadá prostě tak, že v této hladině se až moc dobře odráží prostředí pod ní. Můžeme tak vidět klečícího Bittermana, který má na krku zrcadlově nasazeného sám sebe a z vlastního pohledu pak můžeme i pozorovat, jak se nám zcela zrcadlově nepropustná hladina při pohledu z větší blízkosti najednou rozevře, zrcadlový efekt zmizí a my můžeme už v podstatě přímo pozorovat svět nad sebou. 
 
 - klikněte pro zvětšení - 
 
To už nemá s realitou vůbec nic společného, ovšem pokud se v Quake II nevyžíváte v potápění, sotva si toho všimnete a zpracování vody při pohledu z opačné strany (té suché) je naopak velice pěkné, jak už jsme si ukázali. 
 
 - klikněte pro zvětšení - 
 
Na dalším screenshotu můžete vidět příklad materiálu, který je jednak průhledný, i když v něm viditelně neprobíhá lom světla, ale také odrazivý. Nejspíše právě kvůli tomu, že se v tomto panelu paprsky nelámou, je ale také část talíře v pozadí viditelná skrz načervenalé sklo stejně ostrá jako ta část, kterou vidíme přímo. To ale pro jiné materiály neplatí. 
 
 - klikněte pro zvětšení - 
 
Na tomto obrázku se koukáme na  stejný talíř, ovšem z větší dálky a přes tlusté sklo, v němž již probíhá refrakce. A jak je vidět, objekty zobrazované cestou lámaných světelných paprsků jsou značně rozkostičkované, jakoby se zobrazovaly v nižším rozlišení a bez vyhlazování hran. Stejnou věc jsme mohli v případě odrazů zaznamenat i v AAA hrách, jako je Battlefield V, kde to záleželo na celkovém nastavení kvality ray tracingu. Zde jde o ztvárnění refrakce v tlustých sklech, na což má Quake II svou vlastní kolonku v nastavení grafiky, na které se také zaměříme. 
 
 - klikněte pro zvětšení - 
 
V další kapitole se podíváme na to, jaká nastavení grafiky nám Quake II RTX nabídne a čeho s jejich pomocí docílíme. 

reklama
Nejnovější články
Konečně jsou venku benchmarky mobilního CPU AMD Ryzen 7 4800H Konečně jsou venku benchmarky mobilního CPU AMD Ryzen 7 4800H
Poslední dobou uniklo mnoho benchmarků mobilních procesorů Intel, které by měly bojovat proti připravovanému Ryzenu 7 4800H, ale pořád jsme neměli výsledky tohoto procesoru od AMD. To se nyní mění a máme čísla z Geekbench 4 i 5.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NASA otestovala motor pro příští měsíční mise NASA otestovala motor pro příští měsíční mise
Pokud se chce NASA v dohledné době vrátit na Měsíc, měla by se na to už zcela vážně připravovat. My se nyní přitom můžeme podívat na test jednoho z raketových motorů, který se má v misích Artemis uplatnit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Steven Seagal dostal pokutu 314.000 USD za propagaci podvodné kryptoměny Steven Seagal dostal pokutu 314.000 USD za propagaci podvodné kryptoměny
Herec Steven Seagal bude muset zaplatit pokutu 314 tisíc dolarů za matoucí propagaci kryptoměny Bitcoiin2Gen. Stal se její tváří v roce 2018 a jen o chvíli později byla shledána jako podvod s pyramidovým schématem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Intel testuje Command Centre a jeho funkci pro vysílání streamů Intel testuje Command Centre a jeho funkci pro vysílání streamů
Intel by měl pomalu postupovat k vydání svých prvních samostatných grafických karet po modelu 740 a k tomu bude potřebovat i příslušnou softwarovou výbavu. Nyní je tu jako novinka pro Command Centre také funkce pro streamování. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Core i9-9900KS nejspíše končí v očekávání brzkého nástupu 10. generace Core i9-9900KS nejspíše končí v očekávání brzkého nástupu 10. generace
Core i9-9900KS byl uveden na trh loni na podzim jako pokus Intelu ještě jednou využít svou výhodu ve schopnosti 14nm procesu dosáhnout vyšších taktů. Tento procesor tak nabídl ty nejvyšší, jakých byl Intel schopen. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů