reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Radeon HD 4550 512MB - ideální HTPC karta?

, , recenze
Radeon HD 4550 512MB - ideální HTPC karta?
Radeon HD4550 je druhou nejlevnější grafickou kartou v portfoliu AMD. Přes nízkou cenu se jedná o velmi zajímavé řešení pro HTPC nebo domácí počítač, kde není kladen důraz na hraní her. Podíváme se nejen na výkon v současných hrách, ale také na kvalitu při přehrávání videa.
Radeon HD 4550 512MB - ideální HTPC karta?
Sapphire Radeon HD 4550 512MB je low-endovou kartou, čemuž odpovídá i cena řešení. Provedení low-profile lze instalovat i do tenkých skříní HTPC sestav, kde je také primárně karta určena. Chlazení karty je vyřešeno malým větráčkem, který je téměř neslyšný, a tak by neměl představovat problém. Výhodu tohoto chlazení je, že se samotná karta nebude přehřívat ani ve stísněné malé HTPC skříni, kde není úplně dokonale vyřešen průtok vzduchu. Po odmontování analogového výstupu lze kartu instalovat i do skříní z výškou 2U.Velkou výhodou řešení s čipy ATI je 8kanálového výstup zvuku přes digitální HDMI, což je pro konkurenci zatím pouze přáním. Kvalita přehrávání je v případě Radeonu HD 4550 subjektivně lepší než u GeForce 9500 GT a test HQV to víceméně potvrdil. Vytížení při přehrávání moderních HD formátů, respektive kodeků, také hovoří ve prospěch tohoto Radeonu.

Pokud byste si rádi postavili levné HTPC, tak Radeon HD4550 je v současné době tou nejlepší možnou alternativou spolu s ještě levnějším Radeonem HD 4350, který disponuje stejným čipem, ale poloviční kapacitou paměti (DDR2) na nižších taktech. Mírné osekání ovšem nebude pro HTPC žádným handicapem.Pokud byste rádi koupili co možná nejlevnější grafickou kartu do 2 tisíc korun, tak je pro vás ideální připlatit cca 300 korun na mnohem silnější Radeon HD 4670 512MB (320 výpočetních jednotek a 128bit sběrnice), který odvede stejnou práci jako Radeon HD4550, ale není k dispozici v low-profile provedení, a tak se hodí spíše do opravdu levného herního počítače. NVIDIA nemá v tomto cenovém rozmezí nic zajímavého, neboť GeForce 9600 GSO/GT jsou o několik set korun dražší. Cena Radeonu HD 4550 se pohybuje okolo 1500 korun.
reklama
reklama
reklama