Radeon HD 6850: lepší než očekávání

Radeon HD 6850: lepší než očekávání
, , recenze
Radeon HD 6850 je zde a nutno podotknout, že se nejedná o žádného outsidera. Zároveň však musíme říct, že se jedná o duchovního nástupce série HD 5700 a nikoli Radeonu HD 5850, jak by si mohli mnozí domýšlet. Výkony nové karty AMD můžete posoudit dále.
K oblíbeným
reklama
Radeon HD 6850 je nově příchozí grafickou kartou zbrusu nové série Radeonů HD 6000, které nás budou provázet celý rok 2011. Součástí Radeonů HD 6800 je také nové grafické jádro Barts, které je vyráběno 40 nm technologií a přináší významné evoluční změny, které svou efektivitou posunuly Radeon HD 6850 výkonnostně v průměru nad Radeon HD 5830 a konkurenční GeForce GTX 460 768 MB.

Výkonnostní skok nad Radeon HD 5770 je tak významný, že jádra Juniper a případné nové Radeony postavené na tomto starším jádru budou muset s cenou výrazně dolů. GeForce GTX 460 1 GB je pro Radeon HD 6850 vyrovnaným soupeřem a stejné je to i v případě přetaktování, kde maxima Radeonu HD 6850 budou ležet někde okolo 900 MHz. Při takovémto zvýšení taktů bude už Radeon HD 6850 konkurovat dražšímu modelu HD 5850.Pro méně znalé uživatele může být poněkud matoucí označení nového Radeonu, které svádí k tomu, abychom si mysleli, že se jedná o nástupce podobně značeného Radeonu HD 5850, ale v produktové strategii se zdá, že skutečným nástupcem je až Radeon HD 6870 (ten si ukážeme příští týden).

Při ceně okolo 4500 Kč je Radeon HD 6850 opravdu dobrou volbou, která v průměru překonává i vynikající GeForce GTX 460 1024 MB (to samozřejmě nemusí platit u všech her). Rozhodně si ještě musíme počkat na výkony Radeonu HD 6870, abychom mohli vyhlásit nového krále střední třídy. Nvidia oznámila, že jde s cenami dolů, a tak se nebezpečně blízko Radeonům HD 5850 dostává také GeForce GTX 470. Příští týden budeme moudřejší i pokud se týká nacenění modelů jednotlivých značek. Předběžně má ovšem Radeon HD 6850 v poměru ceny ku výkonu za jedna.

podpora DirectX 11
Ikona Odkaz na databázi
spotřeba a teploty
Ikona Odkaz na databázi
přetaktování (předběžně)
Ikona Odkaz na databázi
poměr ceny ku výkonu
Ikona Odkaz na databázi
Cena v době testování: cca 4500 Kč s DPH


Stále aktuální cena v českých obchodech


Graf ceny produktu Sapphire Radeon HD 6850 1GB DDR5 poskytuje server Heureka.cz
Porovnat ceny >>


Za zapůjčení grafické karty Radeon HD 6850 děkujeme firmě Sapphire
Vývoj ceny testovaného produktu:


reklama
Nejnovější články
Kryptoměna Dogecoin roste, už má 4. největší tržní kapitalizaci Kryptoměna Dogecoin roste, už má 4. největší tržní kapitalizaci
Původně recesistická kryptoměna Dogecoin zažívá obrovský boom popularity. Její hodnota raketově roste a z tisícin dolaru v minulém roce se dostala na setiny v tom letošním. A moc se jí nechce zastavovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
27letý spoluzakladatel Etherea se stal nejmladším dolarovým miliardářem 27letý spoluzakladatel Etherea se stal nejmladším dolarovým miliardářem
Jeden z několika zakladatelů kryptoměny Ethereum, Vitalik Buterin, má jen 27 let, ale už teď je dolarovým miliardářem, a to navíc nejmladším na světě. S rostoucí cenou kryptoměny Ethereum se jeho jmění rychle zvyšuje.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Sony údajně chystá PS5 založenou na 6nm čipech AMD Sony údajně chystá PS5 založenou na 6nm čipech AMD
Existuje více možných důvodů, proč by si Sony mělo chystat nové verze PS5 založené na čipech firmy AMD vyráběných lepším 6nm procesem. Buď půjde o nové lepší a výkonnější verze, nebo o stejné úspornější verze, anebo třeba o řešení dostupnosti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Prodej čipů letos přinese tržby 522 miliard dolarů Prodej čipů letos přinese tržby 522 miliard dolarů
Dle společnosti IDC se mohou výrobci čipů letos obecně těšit na vyšší tržby, a sice dle odhadu 522 miliard dolarů oproti 464 miliardám v předchozím roce. A je zřejmé, že kdyby byly dostupné kapacity, bylo by to ještě mnohem lepší. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft nikdy na prodeji samotných konzolí Xbox nevydělával Microsoft nikdy na prodeji samotných konzolí Xbox nevydělával
Soudní pře mezi firmami Epic a Apple nám už přinesla přehled zaplacených obnosů za hry, které Epic Games Store nabízel v roce 2019 zdarma a nyní se i od zástupkyně Microsoftu dozvídáme pravdu o ziskovosti prodejů konzolí Xbox. 
Včera, aktualita, Jan Vítek