RAM vs. herní výkon: vyplatí se 3466MHz paměti?

RAM vs. herní výkon: vyplatí se 3466MHz paměti?
, , recenze
Zvláště pro zákazníky uvažující o sestavě založené na procesorech AMD je důležité téma výkonu pamětí RAM, jejich frekvence a časování, což bude i téma pro dnešní článek. V něm se podíváme zvláště na to, jak volba RAM ovlivní herní výkon. 
K oblíbeným
reklama
Nejdříve se podíváme na syntetické testy operační paměti, čili na její propustnost a latence, které nám změří software AIDA64. Dnes už se snad paměti DDR4 neprovozují na jejich výchozím taktu 2133 MHz, a tak si zvolíme jako minimum efektivní takt 2400 MHz, ale s časováním to nebudeme přehánět a naopak ho společně s vyšším taktem ještě utáhneme. Dále bude zvolen takt 3000 MHz a nakonec jako nejlepší nastavení 3466 MHz s CL16, které sestava zvládla, aniž by bylo třeba zasahovat do dalších voleb v BIOSu. Čili stačilo si jen všímat samotných pamětí. 
  • 2400 MHz, časování 17-17-17-39 CR2
  • 3000 MHz, časování 16-17-17-36 CR1
  • 3466 MHz, časování 16-18-18-36 CR1
 
2400 MHz
 
3000 MHz
 
 3466 MHz
 
Máme tu tak tři sady výsledků, které jasně ukazují, jak se s vyšší pracovní frekvencí pamětí zvyšuje i jejich propustnost, respektive rychlost čtení, zápisu i kopírování a naopak se snižuje latence. 
 
A nejsou to zrovna malé rozdíly. V případě čtení jde o nárůst o 43 procent, což v podstatě odpovídá i srovnání efektivního taktu 2400 MHz vs. 3466 MHz. Podobné je to i v případě zápisu a kopírování. 
 
Latence se pak snížily z 85,7 ns přes 71,7 ns na konečných 64,9 ns, takže v rámci syntetických testů jsou rozdíly obrovské, ovšem jde pouze o test samotných pamětí a nyní je třeba zjistit, jaký vliv to má či nemá na hry v rámci praxe.  

reklama
Nejnovější články
AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP
Společnost AMD významně rozšířila nabídku svých mobilních procesorů o nové Athlony a Ryzeny. Ty jsou určeny především do levných notebooků Chromebok a staví na starších architekturách Zen a Zen+.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED
Pokud máte pocit, že vám ve skříní barevně nesvítí a nebliká dost komponent, můžete si zvolit jeden z nových zdrojů firmy Corsair. Ta představila své první modely s aRGB podsvícením, jež končí na 750 W. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky? Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky?
Microsoft brzy vydá další významnější aktualizaci pro Windows 10. „October 2020 Update“ bude dostupný volitelně a mnoho nových funkcí od něj nečekejte. Přesto nezůstane zcela beze změn.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má? Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má?
Microsoft před několika dny překvapil více než sedmimiliardovou akvizicí firmy ZeniMax, s níž pod jeho křídla poputuje také Bethesda, id Software a další studia. Těch už tak Microsoft má celkem 23 a tím svůj apetit asi ještě neukonejšil. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Zdrojový kód Windows XP údajně unikl na web, čeká se na potvrzení Zdrojový kód Windows XP údajně unikl na web, čeká se na potvrzení
Začaly se množit zprávy, že zdrojový kód operačního systému Microsoft Windows XP unikl prostřednictvím fór 4chan a nyní už je dávno rozšířen po všech koutech Internetu a dá se stáhnout prostřednictvím torrentů i jinde. Je to ale opravdu ono?
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře