RAM vs. herní výkon: vyplatí se 3466MHz paměti?

RAM vs. herní výkon: vyplatí se 3466MHz paměti?
, , recenze
Zvláště pro zákazníky uvažující o sestavě založené na procesorech AMD je důležité téma výkonu pamětí RAM, jejich frekvence a časování, což bude i téma pro dnešní článek. V něm se podíváme zvláště na to, jak volba RAM ovlivní herní výkon. 
K oblíbeným
reklama
Nejdříve se podíváme na syntetické testy operační paměti, čili na její propustnost a latence, které nám změří software AIDA64. Dnes už se snad paměti DDR4 neprovozují na jejich výchozím taktu 2133 MHz, a tak si zvolíme jako minimum efektivní takt 2400 MHz, ale s časováním to nebudeme přehánět a naopak ho společně s vyšším taktem ještě utáhneme. Dále bude zvolen takt 3000 MHz a nakonec jako nejlepší nastavení 3466 MHz s CL16, které sestava zvládla, aniž by bylo třeba zasahovat do dalších voleb v BIOSu. Čili stačilo si jen všímat samotných pamětí. 
  • 2400 MHz, časování 17-17-17-39 CR2
  • 3000 MHz, časování 16-17-17-36 CR1
  • 3466 MHz, časování 16-18-18-36 CR1
 
2400 MHz
 
3000 MHz
 
 3466 MHz
 
Máme tu tak tři sady výsledků, které jasně ukazují, jak se s vyšší pracovní frekvencí pamětí zvyšuje i jejich propustnost, respektive rychlost čtení, zápisu i kopírování a naopak se snižuje latence. 
 
A nejsou to zrovna malé rozdíly. V případě čtení jde o nárůst o 43 procent, což v podstatě odpovídá i srovnání efektivního taktu 2400 MHz vs. 3466 MHz. Podobné je to i v případě zápisu a kopírování. 
 
Latence se pak snížily z 85,7 ns přes 71,7 ns na konečných 64,9 ns, takže v rámci syntetických testů jsou rozdíly obrovské, ovšem jde pouze o test samotných pamětí a nyní je třeba zjistit, jaký vliv to má či nemá na hry v rámci praxe.  

reklama
Nejnovější články
Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry
Společnost Blue Origin má naplánován druhý let s posádkou. Nyní už jsou známa jména dvou ze čtyř vesmírných turistů, kteří se jako další v modulu vyneseném raketou New Shepard podívají nad hranici vesmíru.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu
Křemík sice vypadá být slibným materiálem pro akumulátory budoucnosti, stále má ale nemálo problémů. LG Energy a University of California San Diego ukazují, že se některé z nich daří odstraňovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050
Společnost TSMC si stanovila lhůtu třech dekád na to, aby dosáhla cíle uhlíkové neutrality, což tak má splnit do roku 2050. V případě výroby čipů tak jde především o přímou spotřebu elektrické energie, ale také o výstavbu nebo spotřebu vody.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí
Sotva milimetr či dva jsou velká nová bezdrátová elektronická zařízení, o nichž si inženýři z Northwestern University slibují obrovskou škálu možností využití. K čemu mohou být tato elektronické létající "semínka" využita? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Smrt na Marsu: co se stane s tělem? Smrt na Marsu: co se stane s tělem?
Pokud či spíše až se lidé dostanou na Mars, bude třeba řešit i takovou otázku, co udělat s tělem zesnulého a jaké dopady budou mít různá rozhodnutí. Co se ale vůbec stane s tělem, které bychom nechali svému osudu?
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů