Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Repro Genius SW-HF5.1 5005 - legenda v nové podobě

, , recenze
Repro Genius SW-HF5.1 5005 - legenda v nové podobě
Minulý měsíc společnost Genius představila nástupce mezi PC uživateli oblíbené soustavy reproduktorů s označením SW-HF5.1 5005. Co se týče názvu, pak se od předchozí verze liší pouze onou pětkou na konci, kde byla dříve nula. Jak se však liší v ostatních ohledech, na to se podíváme v dnešní recenzi.
Repro Genius SW-HF5.1 5005 - legenda v nové podobě
Kapitoly článku:
  1. Repro Genius SW-HF5.1 5005 - legenda v nové podobě
  2. Satelity a kabeláž
  3. Zvukový projev a závěr
Předem recenze si musíme uvědomit, k čemu tato reprosoustava je a není. Uživatel zde za cenu i s daní překračující 2500 Kč dostane pět dřevěných satelitů a jeden subwoofer s dálkovým ovladačem a vlastním zesilovačem, jenž je vybaven několika vstupy pro až čtyři různé zdroje zvuku. To znamená, že tuto soustavu nemůžeme v žádném případě porovnávat s řešeními ve složení 2.1, protože to je jiná kategorie, natož pak s hi-fi reprobednami a zesilovačem. Jednoduše se jedná o produkt určený pro klasické domácí PC, popřípadě domácí kino pro nenáročné uživatele, čemuž uvedená cena rozhodně odpovídá.


Osobně již dlouhou dobu používám předchozí verzi Genius SW-HF5.1 5000, a tak se nejdříve zmíním o zkušenostech s nimi. Jednoznačně pozitivní je fakt, že dodnes fungují. Po nějakém čase jsem však přední satelity nahradil původně používanými reproduktory Tesla, neboť ty mají lepší zvuk a zadní satelity vyměnil za přední. Poté již ani tak nevadilo, že zvuk subwooferu je poněkud plochý a bez rozlišení. Další problémy se projevily při dlouhodobějším používání, kdy byl zesilovač delší dobu zapnutý. Po nějaké době se vždy objevil nepříjemný a hlasitý brum ve všech satelitech, a soustava se tedy musela vypnout a nejlépe ještě odpojit ze sítě, aby se „oprava“ uspíšila. A poslední záležitosti, které mi vadily již od začátku, byly, že subwoofer neobsahuje konektor pro sluchátka a také až příliš otravně vysoký svit modrých LED, jinak jsem s užíváním této soustavy celkem spokojen, protože mé nároky na ni nejsou přehnané a pro kvalitnější poslech stejně využiji raději po všech stránkách lepší sluchátka Sennheiser HD 497. Toť můj pohled běžného uživatele.Nyní se již ale podívejme, co si pro nás Genius tentokrát připravil. SW-HF5.1 5005 přímo vycházejí z verze SW-HF5.1 5000 a pokud se zaměříme na jejich specifikace, zjistíme, že se toho příliš nezměnilo. V době psaní recenze společnost Genius již na svých stránkách zveřejnila specifikace verze 5005. Dle nich se ve vlastnostech sestavy změnila pouze impedance subwooferu i všech satelitů na 8 Ohmů, kde v předchozím případě to byly dle výrobce 4 Ohmy.
Model
SW-HF5.1 5000
SW-HF5.1 5005
Reproduktory
subwoofer + 2 přední / 2 zadní / 1 středový satelit
subwoofer + 2 přední / 2 zadní / 1 středový satelit
Výkon (RMS)
150 W celkem, z toho:
75 W subwoofer
15W každý satelit
150 W celkem, z toho:
75 W subwoofer
15W každý satelit
Subwoofer
220 x 412 x 344 mm
6,5" basový
220 x 424 x 332 mm
6,5" basový
Přední satelity
140 x 217 x 165 mm
4" reproduktor + 1" tweeter
140 x 233 x 163 mm
4" reproduktor + 1" tweeter
Zadní satelity
120 x 197 x 140 mm
3" reproduktor + 1" tweeter
120 x 213 x 138 mm
3" reproduktor + 1" tweeter
Středový satelit
332 x 142 x 155 mm
2x 4" reproduktor + 1" tweeter
332 x 163 x 153 mm
2x 4" reproduktor + 1" tweeter
Impedance
4 Ohm
8 Ohm
Frekvenční rozsah
40 Hz - 20 kHz
40 Hz - 20 kHz
Odstup signálu od šumu
85 dBA
85 dBA

Reproduktory přišly zabalené v rozměrné lepenkové krabici, která je vzhledem ke svému obsahu také patřičně těžká – obsah má vážit kolem 19 kg, za což může především subwoofer. Uvnitř najdete pěkně uložené bedničky chráněné ze všech stran polystyrénovými bloky a igelitem. Vše si můžete tedy pohodlně vyjmout a začít zkoumat. Nejdříve se zaměříme na základní kámen celé sestavy, tedy subwoofer a novinky ohledně něj.


Subwoofer


Pokud si jej porovnáme z přední strany s předchozí verzí, pak shledáme, že se od ní příliš neliší. Barva i rozměry zůstaly v podstatě stejné (v případě této verze), stejně tak jako provedení a velikost ozvučnice. Nový je tak pouze přední černý panel s ovládacími prvky, na nějž se nyní podíváme.


- klikněte pro zvětšení -

Při bližším ohledání však zjistíme, že zde se změny odehrály v podstatě pouze v oblasti rozložení těchto prvků. Veprostřed tedy panelu vévodí velký ovladač pro regulaci hlasitosti, jenž je poháněn motorkem, a reaguje tedy na povely dálkového ovladače. Po jeho levé straně jsou dva menší potenciometry k regulaci hlasitosti subwooferu a středového reproduktoru a po pravé straně máme ovládání hlasitosti zadních satelitů a stlačítko Stand By pro uvedení sestavy do pohotovostního režimu.V dolní části byl panel rozdělen tenkou stříbrnou linkou a pod ní je zbytek tlačítek pro přepínání mezi vstupy – DVD, TV, GAME a CD/MP3. Tyto volby však samozřejmě dodržovat nemusíte. A nakonec máme vpravo červenou LED, jež se rozzáří při ztišení soustavy (mute – možné pouze přes dálkový ovladač) a vedle ní IR čidlo. Výstup na sluchátka zde tedy bohužel opět neobjevíme.


- klikněte pro zvětšení -

Při pohledu na zadní stranu a porovnání s předchozí verzí také zjistíme, že došlo jen k přesunutí týchž konektorů a jiných prvků. Přesto to ale není zanedbatelná změna, protože u předchozího modelu je nad nimi umístěn rozměrný pasivní chladič a ten při zapojování dost zaclání, takže je nutné subwoofer nejlépe povalit na jeho přední stranu. Zde je pasiv odsunut na jednu stranu a na druhou konektory, takže je na ně daleko lépe vidět.Vzadu se nachází především napevno přidělaný napájecí kabel s dvoukolíkovým konektorem (délka 1,5 m), pojistka 2 A / 250 V a vedle ní tlačítko pro fyzické odpojení od elektrické sítě. Nad těmito tlačítky máme dvě řady svorek pro rychlé připojení středového reproduktoru a satelitů. Ty jsou vhodně umístěny až pod vstupy, protože je logicky budeme přeci jen využívat méně.


SW-HF5.1 5005 - klikněte pro zvětšení -


SW-HF5.1 5005

A nakonec jsou zcela nahoře zmíněné audio vstupy. Pro jednodušší přivedení 5.1 zvuku je zde připraven kulatý kolíkový konektor, pro nějž Genius samozřejmě dodává i příšlušný kabel. Pokud vám ale nebude vyhovovat, hned nad ním máte šest konektorů cinch, kde si můžete jednotlivé kanály zapojit sami. Tyto dva vstupy platí pro volbu DVD. Ostatní tři vstupy (TV, GAME a CD/MP3) jsou pouze dvoukanálové, ale soustava samozřejmě pustí zvuk do všech připojených reproduktorů.


SW-HF5.1 5000 s plstěným vyložením vnitřku


Dálkový ovladač


U soustavy SW-HF5.1 5000, jež je nástupcem SW-HF5.1 Home Theatre, se objevil tenký ovladač s membránovými tlačítky, jenž mnoho uživatelů nevidělo rádo. Možná proto se Genius tentokrát rozhodl vrátit nám velký ovladač pro tužkové AAA baterie (součástí dodávky), jenž je větší, a dobře tedy padne do ruky a jen tak se neztratí.
Funkce zde přesto zůstaly stejné. Máme zde tlačítko pro uvedení soustavy do spánkového režimu, dále do čtyř světových stran uspořádaná tlačítka pro volbu audio vstupu, uvnitř nichž je mute a nakonec zcela dole tlačítka ovládající hlasitost (master). Co jsem zkoušel, tak ovladač bez problémů „dostřelí“ na osm metrů a na stejnou dálku mu ani nečiní problémy fungovat s odrazem od stěny.
reklama