Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rychlost vypalování vs. kvalita

16.8.2005, Eagle , recenze
Rychlost vypalování vs. kvalita
Pokud si svých dat vážíte, jistě už jste přemýšleli nad tím, jaká je optimální rychlost vypalování CD-R a DVD±R médií. Někteří zastávají názor, že čím pomalejší vypalování, tím kvalitnější výsledek. Něco na tom určitě bude, ale ne vždy je nutně nejnižší rychlost zároveň tou nejlepší. Provedl jsem test a výsledky byly poměrně překvapující...
Kapitoly článku:
Testy CD-R

Pro test kvality vypalování CD-R jsem zvolil dnes běžně používaná média Verbatim DataLifePlus certifikovaná pro rychlost 48x. Ty vyrobilo Mitsubishi Chemicals Corporation a barvivo je SuperAZO. Jedná se o kvalitní, časem prověřený typ. Testovalo se s mechanikou Liteon SOHW-1673S. Média byla vypálena na mechanikách Plextor W4824A a na zmíněném Liteonu.

Média CD-R lze obvykle vypalovat velmi kvalitně. Mnoho mechanik zvládne proces bez jediné chyby C2, což lze považovat za dobrý výsledek. Horší je to s chybami C1. Podle statistik CD-R Serveru, který se testováním vypalovaček zabývá již delší dobu, lze pozorovat značnou variabilitu. Některé mechaniky "vytvoří" i přes 20 tisíc chyb C1. Naopak ale existují i kusy, které mají skóre pod pět tisíc.


Liteon 1673S nabízí rychlosti vypalování CD-R médií 8x, 16x, 24x, 32x a 40x. Z toho první dva režimy jsou CLV a další P-CAV. Podívejme se nyní, jak dopadly výsledky:


Rychlost 8x


Rychlost 16x


Rychlost 24x


Z grafů výše je jasně vidět, že zdaleka nejlepších hodnot se nedosahuje při nízké rychlosti, ale naopak zhruba uprostřed - při rychlosti 16x. Ba co víc, rychlost 8x je jasně nejhorší ! Vůbec tedy nelze tvrdit, že nízká rychlost je tou pravou. Ostatně posuďte sami údaje z výše zobrazených třech pokusů:

Rychlost
Chyb C1 (celkem / max)
Chyb C2 (celkem / max)
8x
4206 / 21
0
16x
83 / 11
0
24x
678 / 13
0

Rychlost 16x je pro média Verbatim DataLifePlus SuperAZO od Mitsubishi v kombinaci s Liteonem 1673S evidentně tou pravou. Abych ověřil, že se nejedná o náhodný výsledek, provedl jsem další pokusy:16x - druhý pokus


16x - třetí pokus


16x - čtvrtý pokus


Nejlepším výsledkem bylo 61 chyb C1 při žádné chybě C2 !!! Naopak nejhorším skóre bylo 263 chyb C1 a opět žádná C2. Nejlepší mechanika ze statistik CD-R Serveru přitom dosáhla skóre nějakých 1000 chyb. Že by Liteon byl nějak úžasný? Ale vůbec ne, jen jsme našli metodu, kterou bychom měli vypalovat vše... pokud nám tedy jde o maximální možnou kvalitu. Jaká je časová ztráta? Rychlostí 48x (... při které se, jen tak mimochodem, může médium vlivem otáček kolem 12 tisíc za minutu rozpadnout) vypálíte data za nějakých tři a půl minuty. Rychlostí 16x vám to bude trvat minut možná pět. Rozdíl je totiž v tom, že v případě 48x se používá režim CAV, který zmíněného maxima dosahuje až u posledních zapisovaných dat. Jeho průměr je mnohem pomalejší. Naopak při 16x použijete metodu CLV, u které je rychlost zapisování stále konstantní (oněch 16x).

Plextor W4824A

Plextor býval kdysi známkou maximální kvalitu. Zmíněnou mechaniku jsem delší dobu vlastnil, přičemž jsem média vypaloval rychlostí 4x. To bylo opravdu hodně pomalu a těch nějakých 700MB dat takhle trvalo kolem dvaceti minut - za tu dobu bych měl plnou rychlostí vypáleno asi šest CD. Metoda vypalování byla samozřejmě CLV. Nyní, s odstupem času, jsem si na Liteonu zkontroloval několik CD-R na kvalitu. Z hlediska výzkumu kvality to můžeme chápat jako srovnání výsledků jednotlivých mechanik.Plextor W4824A 4x - první pokus


Plextor W4824A 4x - druhý pokus


Plextor W4824A 4x - třetí pokus


Rychlost vypalování 4x (mimochodem nejpomalejší možná) Plextoru evidentně sedla. Výsledky jsou: 133, 372, resp. 409 chyb C1 a samozřejmě žádná C2. To je velmi solidní výsledek, i když takových kvalit jako Liteon přeci jenom nedosahuje (stále je to ale na hony vzdáleno výsledkům z recenzí na CD-R Serveru).

Z uvedeného příkladu vidíte zcela jasně jednu důležitou věc - při kvalitním vypalování jde o kombinaci vypalovačky a rychlosti (... a samozřejmě médií). Nelze říct, že pro média X je nejvhodnější rychlost Y. Síla laseru nastavená ve firmware je stejně významná jako rychlost otáčení.CD-R DataLifePlus s barvivem SuperAZO

Závěrem testování CD-R médií bychom určitě neměli zapomenout na jednu důležitou věc - kvalitu médiích samotných (Verbatim DataLifePlus s barvivem SuperAZO od Mitsubishi Chemicals). Ta se ukázala jako velmi slušná, dosažitelné výsledky jsou opravdu vynikající. A co se stálosti jejich kvality týče, lze mezi jednotlivými kusy zaznamenat určité výkyvy, ale nikdy nejsou tak dramatické, aby to ohrožovalo status vynikajícího výsledku.