www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ryzen 1700X a 1800X v testech: AMD povstalo

Ryzen 1700X a 1800X v testech: AMD povstalo
, , recenze
Dnes už se konečně podíváme na výkon procesorů AMD Ryzen, a to rovnou na dva nejvýkonnější modely, Ryzen 7 1700X a 1800X. Ty nám nabídnou 8 fyzických jader s podporou SMT, a tak mohou směle bojovat i proti těm nejvýkonnějším desktopovým Intelům.
K oblíbeným
reklama

Ryzen Master


Nejdříve se podívejme na obecné informace týkající se provozu těchto procesorů. Jejich TDP je stejné a velice podobná je spotřeba až na zcela nejvyšší zátěž, takže mají i podobné teploty, které se v klidu s chladičem Noctua NH-U14S pohybovaly kolem 40 - 45 °C. V zátěži jednoho jádra pak vzrostly na 60 °C a při stoprocentní zátěži pak na 68 °C s automaticky řízenými otáčkami ventilátoru chladiče. Dle Overclockers je přitom maximální teplota pro Ryzen slušných 95 °C a po jejím dosažení začne umělé škrcení výkonu a pokud to nepomůže i vypnutí počítače.Ryzen Master je již lokalizovaný do češtiny - klikněte pro zvětšení -

Co se týče utility Ryzen Master, která má sloužit k ladění výkonu, tady AMD odvedlo dobrou práci, jen bych rád upozornil na to, že pokud si ji nainstalujete, rozhodně před jejím použitím počítač restartujte. V našem případě totiž Ryzen Master před restartem z nějakého důvodu z 80 % zatěžoval jedno procesorové jádro. Restart ale stejně bude nutný kvůli jistému časovači HPET, který se musí aktivovat a poté provést právě restart systému, jinak nebude fungovat nastavení frekvencí či změna napětí procesoru. To je nutné zařídit spuštěním dávkového souboru HPET.bat s administrátorskými právy, který je umístěn v instalační složce Ryzen Master v Program Files.- klikněte pro zvětšení -

Ryzen Master pak funguje tak, jak má, a to prostě tak, že si dole přepnete z výchozího profilu (C), v němž nelze nic měnit, na jeden z dalších čtyř profilů. Pak už lze vypínat jádra, měnit jejich takt, nastavit vyšší napětí a podobně (výchozí napětí je max. 1,35 V, ale procesory si mohou nastavit vyšší dle potřeby). Problém je ale v tom, že aplikace nám umožní nastavit daleko vyšší takt, než procesor na vzduchovém chlazení zvládne. Můžete si třeba u takového Ryzen 7 1700X nastavit klidně 4,2 GHz při napětí 1,375 V, jak ukazuje screenshot a na takové frekvenci procesor skutečně občas pracuje, což je vidět na hodnotách utility CPU-Z. Jenomže to jen do té doby, než procesor zatížíte a v takovém případě nám vypadl monitorový signál a zbýval jen tvrdý reset. Je tak třeba si předem zjistit, čeho jsou procesory Ryzen schopny na určitém napětí, řídit se dle toho a postupovat obezřetně. I tak se nevyhneme restartům, ale tento způsob taktování s pomocí utility pod Windows je i tak příjemnější a rychlejší než pomocí BIOSu.


Přetaktování


Od osmijádrových a 95W Ryzen můžeme očekávat přetaktování alespoň na 4 GHz s využitím vzduchového chlazení, což nevypadá jako moc, ale je třeba si uvědomit, že jde o takt všech jader. Čili v případě Ryzen 7 1700X to znamená přetaktování o 500 MHz, což už stojí za úvahu. Zkusil jsem ale nezůstávat na 4 GHz a vyhnat testovaný 1700X ještě o trochu výše, a to na 4,05 GHz, což se povedlo při napětí 1,3875, kdy se systém tvářil stabilně, ale opravdu stabilní tento procesor nebyl ani na 1,425 V a v takovém případě se také už teplota pohybovala na více než 80 °C. Sestava byla přitom na stole a okolní vzduch měl jen nějakých 21 °C, takže pokud bychom takový počítač dali do skříně a provozovali v letním parnu, už bychom se mohli snadno přiblížit limitním 95 °C.

Nakonec jsem tedy vyměkl a nastavil prostě 4 GHz na výchozím napětí 1,35 V, neboť nemělo smysl se honit za ušmudlanými 50 MHz za cenu výrazně zvýšené spotřeby a nadměrného zatěžování procesoru vysokými teplotami a napětím.

Co se týče procesoru Ryzen 7 1800X, ten mohl teoreticky jít na vyšší takt, což se potvrdilo, neboť zvládl takt na všech osmi jádrech 4,1 GHz, ale k tomu už bylo zapotřebí nastavit 1,425 V. Není divu, že to v zátěži přineslo velice vysokou teplotu, a to 92 °C, takže tady jsme se už opravdu dostali blízko k maximální hodnotě. Výsledek je takový, že pokud využíváte běžný vzduchový chladič, nemusíte se ani moc namáhat a hledat nejvyšší takt, neboť oněch 100 MHz navíc nad obvyklé přetaktování na 4 GHz je vykoupeno mnohem vyšší teplotou, která už začíná být nebezpečná. Nakonec tím stejně moc nezískáme, takže bude nejlepší nastavit prostě 4 GHz při výchozím napětí.

Část tématu přetaktování se také týká dynamického taktování jader v případě nižší zátěže. Funguje při přetaktování Cool and Quiet? Dá se říci, že ano, ovšem problém je v tom, že řada utilit včetně CPU-Z sledující takt procesoru moho ukazovat nesmysly a z toho pramení informace, že tato technologie nefunguje a procesor i v klidu pracuje na vysokých taktech. Je tu také ten problém, že Ryzen Master občas nesmyslně zatěžuje z poloviny jedno jádro, takže v takovém případě frekvence skutečně neklesají.Co si z toho vzít? Babo raď

Po otestování procesorů jsem ale narazil na zajímavou věc. Instalace Windows 10 použitá k tomuto účelu už byla evidentně poněkud schizofrenní, neboť už odmítala procesor v klidu podtaktovávat pod 2 GHz jako dříve. Jenomže jak můžeme vůbec sledovat nastavený takt procesoru, když nám Windows ukazuje 3,38 GHz, CPU-Z zase 3,7 GHz a Core Temp dokonce 800 MHz? Je evidentní, že Ryzen si s Windows 10 ještě opravdu moc netyká. Nicméně vraťme se k přetaktování.

  • Ryzen 7 1700X @ 4 GHz / 1,35 V
  • Ryzen 7 1800X @ 4,1 GHz / 1,425 V

Vedle toho jsem zkoušel i provoz s nižším napětím, ale ten nepřinesl publikovatelné výsledky. Rozdíly se ve skutečnosti žádné neprojevily a když bylo vyzkoušeno nižší napětí než 1,3 V, systém začínal být v zátěži nestabilní. Podívejme se ale na výsledky testů přetaktovaných procesorů Ryzen.Nárůst výkonu skutečně stojí za to a projeví se také 100MHz rozdíl mezi oběma procesory, ovšem ten si můžeme v případě Ryzen 7 1800X klidně odmazat, protože procesor musel pracovat při zvýšeném napětí, což přineslo až moc velké teploty. Dá se tak říci, že koupí procesoru Ryzen 7 1700X se díky přetaktování můžeme dostat přesně na tu výkonnostní úroveň, kterou nám poskytne i model 1800X. A jak je na tom spotřeba?

Jak je vidět, při přetaktování se projeví zvýšená spotřeba spíše až při stoprocentní zátěži, kdy se zvýší až o 60 W. To nakonec není tak hrozné, ale problém jsou spíše vysoké teploty.
reklama
Nejnovější články
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek12 komentářů