reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

S Liteon LTR-12101B nezkazíte žádné cédéčko

23.3.2001, Jakub Lohniský, recenze
S Liteon LTR-12101B nezkazíte žádné cédéčko
Vypalovací mechanika Liteon LTR-12101B s parametry 12x/10x/40x zvládá technologii BURN Proof, díky níž nemůže dojít k tolik neoblíbenému podtečení dat a navíc je distribuována za více než přijatelnou cenu…
Jestliže si stále častěji říkáte, že byste potřebovali zazálohovat vaše data na pevném disku nebo si jen udělat kopii oblíbeného hudebního cédéčka (což je v případě vlastnictví samozřejmě legální), je koupě vypalovačky dobrým řešením. Ceny vypalovacích mechanik za poslední dva roky klesly, což má za následek jejich vzrůstající oblibu i u normálních uživatelů. Nebylo by tedy špatné představit si v této recenzi vypalovací mechaniku značky Liteon, která zvládá zapisovat data 12x rychlostí, přepisovat je umí 10x a klasická cédéčka čte rychlostí 32x. Skalní fanoušci procedury zvané vypalování se asi nebudou na tuto mechaniku dívat nijak přívětivě, (přece jenom Plextor je Plextor), ale mohu vás ujistit, že pro normálního uživatele je mechanika Liteon LTR-12101B opravdu zajímavá.

Výrobcem udávané technické parametry

TypLiteon LTR-12101B
RozhraníATAPI / EIDE
Vyrovnávací paměť2 MB
Rychlosti12x zápis, 10x přepis, 32x čtení
Módy zápisuTrack at Once, Disc at Once, Session at Once, Multi session, Packet Writing
TechnologieBURN Proof, Vibration Absorber System (potlačení vibrací a hlučnosti mechaniky)
Průměrná příst. doba120 ms
FormátyISO9660 Data Discs, CD-ROM(Mode 1 & Mode 2), Mixed Mode (Audio Combined CD-ROM Disc), CD-ROM/XA(Mode 2, Form 1 & Form 2), CD-I/FMV, Video CD, CD-DA, Photo-CD(Single
& Multisession), Karaoke CD, CD Extra, CD-RW)
Rozměry145.8(š) x 41.3(v) x 190.0(h) mm

Balení a ovládací prvky mechaniky
Mechanika nám byla dodána v pěkném retail balení, které obsahovalo samotnou mechaniku, dvě přepisovatelé média Liteon, deset 74minutových cédéček Liteon, obsáhlý manuál (čeština ovšem chybí), audio kabel, šroubky na přichycení mechaniky, plnou verzi vypalovacího softwaru Adaptec Easy Creator a disketu s ovladači. Myslím si, že za cenu pohybující se okolo 5000,- bez DPH je toho opravdu hodně. Jelikož byla dodaná cédéčka zalisována v ochranné fólii nebylo možné je otestovat a určit tak jejich výrobce a další parametry... Co se týče vzhledu, na předním panelu naleznete LED diodu indikující momentální práci mechaniky, analogový regulátor hlasitosti, vstup pro sluchátka (jack 3,5 mm), tlačítko Stop/Eject a otvor pro nouzové vysunutí disku. Zadní strana obsahuje konektory napájení, analogového a digitálního audia, konfigurační sekci pro nastavení mechaniky na Master, Slave nebo Cable Select a IDE konektor. Na předním panelu tedy chybí spouštěcí tlačítko Play/Pause, které je ale přítomno jen na velmi málo vypalovacích/přepisovacích mechanikách.

Instalace
Po vybalení mechaniky z krabice následovalo její umístění do volné 5,25” šachty počítačové skříně. Přichycení dodanými šroubky není žádná věda :-), takže stačilo nastavit mechaniku jako Master, připojit ji na sekundární IDE kanál a “oživit” napájecím kabelem. Po spuštění počítače byla mechanika správně detekována jak v BIOSu, tak i v operačním systému (Windows 98 SE). Následovala instalace vypalovacího softwaru, kterým byl známý Adaptec Easy Creator, díky němuž dokáže vypálit cédéčko snad každý. Pokud vás zajímá, jaké možnosti tento program nabízí, můžete se podívat na níže uvedený obrázek, který představuje startovací nabídku.



Na stránkách společnosti Liteon si můžete stáhnout aktuální verzi firmwaru, která přidává tyto možnosti: podpora CloneCD, OverBurn a technologii BURN-Proof bez podpory UDMA. Uvedený firmware můžete stahovat zde.

Testy
Testy jsme prováděli na sestavě s procesorem AMD Duron 650 MHz, 128 MB RAM (PC133), pevným diskem WD 200BB (7200 ot./min, Ultra ATA/100) a grafickou kartou GeForce MX. Co se týče softwaru, byl použit tento: Windows 98, VIA 4-in-1 4.28, CD Speed99 a Feurio!

Ze všeho nejdříve se podívejme na vlastnosti mechaniky programem Feurio!




... nečte čarové kódy a nepředávé chybová C2 hlášky. A dále si také neporadí s CD-text formátem dat.

Po tomto úvodním seznámení programem Feurio! jsem do mechaniky vložil cédéčko a spustil program CD Speed99.


vypalované cédéčko obsahující data

lisované datové cédéčko

audio cédéčko

Závěr
Během užívání vypalovačky Liteon LTR-12101B jsem se nesetkal s nějakými vážnějšími problémy. Všechna cédéčka byla bez problému detekována, korektně probíhal i zápis na 80-ti minutová média. Z vícekapacitních cédéček jsem dále zkoušel zápis na 90-ti minutové médium a musím konstatovat, že vypálení proběhlo bez problému (99-ti minutová média jsem neměl k dispozici). Mechanika fungovala korektně jak při vypnuté, tak při zapnuté podpoře DMA. Co se týče hlučnosti, disponuje mechanika technologií Vibration Absorber System (VAS)®, která víceméně úspěšně potlačuje nejrůznější vibrace mechaniky.

Opravdu by mne ale zajímalo (a nejenom mě), jak by si mechanika Liteon LTR-12101B vedla při dlouhodobějším užívání. Přece jenom, co se týká CD-RW mechanik, není Liteon žádná renomovaná společnost a její výrobky se na trhu prosazují hlavně díky jejich ceně. No vidíte, málem bych zapomněl na zhodnocení ceny. Ta je podle mne opravdu vynikající, jelikož za dostatečně rychlou mechaniku s technologií BURN Proof v retail balení zaplatíte něco okolo 5200,- bez DPH (cena pro koncového uživatele).


K testování zapůjčil OK Computers
reklama