reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samsung 214T - poloprofi jednadvacítka

15.3.2007, Pavel Kovač, recenze
Samsung 214T - poloprofi jednadvacítka
Pokud hledáte velký LCD panel s klasickým poměrem stran, tak prakticky jediná volba pro vás je velikost 21". Dnes testovaný panel je vyroben technologií S-PVA s dobou odezvy 8ms, kontrastem 900:1 a pozorovacími úhly 178° v obou směrech. Monitor láká hlavně možností šestiose seřizovat barvy.

Tradiční design


Samsung se tentokrát vyvaroval zbytečných extravagancí a vsadil na jednoduchý a účelný design. Tenký rámeček, masivní noha a tlačítka v pravém dolním rohu jsou zkrátka evergreenem. Díky tomuto designu se hodí monitor prakticky do každé kanceláře či domácnosti. Kvůli černé barvě monitor nemůže nést značku TCO'03, ale pouze 99. Myslím, že toto bude vadit opravdu málokomu a snad každý ocení design před jednou normou.


Základní pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)

Díky klasickému stojanu je polohování monitoru na opravdu vysoké úrovni. Náklon vpřed je celých 5° vpřed a 25° vzad, což je ve srovnání s 19" panely perfektní. Navíc zdvih je také slušných 10cm.


Náklon monitoru (Pro zvětšení klikněte)


Na přední straně sice nenajdete nic zvláštního, ale také nic co by vadilo oku při sledování obrazu.


Pohled zepředu (Pro zvětšení klikněte)

Díky velkému zdvihu, a klasickému stojanu je možno monitor otočit (režim pivot). U poměru stran 4:3 je pivot velice vítán, protože při otočení si můžete zobrazit A4ku vcelku velkou. Pohodlně se tak můžete učit z postele.Pivot (Pro zvětšení klikněte)

Vzadu naleznete větrací otvory pro chlazení elektroniky a podsvětlovacích trubic. Sice i takto velké LCD panely mají spotřebu max 70 W (tento má 65 W max), ale i těchto 65W je třeba nějak odvést a to zkrátka přes plast nejde.


Zadní pohled (Pro zvětšení klikněte)

Tlačítka pro ovládání OSD menu jsou popsána velice dobře. Sice nejsou podsvícena, a tak se ve tmě trošku ztrácí, ale po chvilce cviku si zkrátka tlačítka zapamatujete a díky hmatovému oddělení jednotlivých tlačítek od sebe nemáte zkrátka žádný problém.


Tlačítka na ovládání OSD menu

Malinko mě překvapil fakt, že monitor nemá žádný USB Hub. To je v této cenové relaci celkem běžné, navíc takový USB Hub v monitoru je více než šikovný a jistě by jej uvítal nejeden uživatel. Na druhou stranu Samsung vsadil na větší počet obrazových vstupů a se samotným DVI a D-Sub se zkrátka nespokojil a přidal ještě S-Video a kompozitní vstup.


Konektory (Pro zvětšení klikněte)


Dodávané příslušenství:
  • D-Sub kabel
  • DVI kabel
  • Napájecí kabel
  • Instalační příručka
  • CD s ovladači a manuálem

V balení je opět vše potřebné pro plnohodnotný provoz. Nemusíte se tedy ničeho bát. Dokonce zde najdete i utěrku z mikrovlákna, což považuji za nadstandard. Sice tato útěrka v obchodě stojí cca 100 Kč, ale rozhodně potěší, že pro ní nikam nemusíte běhat.


Samsung 214T
Vlastnost
Hodnota
Uhlopříčka
21" (4:3)
Ideální odezva
8 ms (gtg)
Jas
300 cd/m2
Kontrast
900:1
Výrobní technologie
S-PVA
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
178°/178°
Počet barev
16,7mil (8-bit)
Rozteč bodů
0,270mm
Nativní rozlišení
1600 x 1200
Vestavěné reproduktory
NE
USB HUB
NE
Vstupy
D-Sub, DVI-I, Audio, S-Video, Kompozitní
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
ANO (Vesa 75mm)
Hmotnost
7,5 kg
Norma TCO
TCO`99
Pivot
ANO
Spotřeba
65 W max
Různé variace tohoto modelu
-
Speciální vlastnostiIkona Odkaz na databázi
Orientační cena: 14 300,- Kč bez DPH
reklama