www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung 225BW - hrdý zastánce 22"

Samsung 225BW - hrdý zastánce 22"
, , recenze
V poslední době jsme se věnovali hlavně 19" modelům v rámci megatestu, a tak přišel čas vrátit se i k jiným modelům. Dnes to bude 22" Samsung 225BW se širokoúhlou obrazovkou, 5ms GtG odezvou a dynamickým kontrastním poměrem 800:1. Výrobní technologie je v tomto případě TN, tak se pojďme podívat, co z ní Samsung dokázal dostat.
K oblíbeným
reklama

Pozorovací úhly


Samsung tvrdí, že tento panel má pozorovací úhly 160° v obou směrech. To je samozřejmě pravda, bohužel pravidla udávání pozorovacích úhlů nezohledňují barevnou degradaci a koukají pouze na kontrast (při 160° je 5:1). Uvidíme, jak si panel povede v praxi.


Čelní pohled na testovací obrazec (Pro zvětšení klikněte)


Pohled pod úhlem 45° (Pro zvětšení klikněte)

Při pohledu pod úhlem 45° se nic razantního neděje. Barvy jsou dobré, jas ani kontrast nikterak výrazně neklesá. Samozřejmě je tu vidět posun celého barevného spektra do žluté barvy, ale to je i u vyspělejších VA matic běžné, natož pak uTN.


Pohled z levé strany (Pro zvětšení klikněte)

Extrémní úhel ovšem pro monitor nic dobrého nevěstí. Barvy jsou již znatelně zkresleny a jas s kontrastem výrazně klesá. Je to ovšem adekvátní k TN s 160°.Pohled pod úhlem 45° zespod (Pro zvětšení klikněte)

Při pohledu zespodu se se obraz chová tak, že výrazně ztmavne a není prakticky nic vidět. Je to škoda, protože leckteré panely (převážně od Samsungu) se takto nechovají a obraz je stále ještě vcelku dobrý.Pohled zespod (Pro zvětšení klikněte)

Při pohledu zespodu je již obraz typický pro TNko a nelze mu tedy ani nic vytknout.


Barevné podání


Tradiční bílo-černý přechod sice nemá zcela ideální průběh, ve světlé části je lehce zabareven do modra, ale jinak se na něm nevyskytuje nikterak výrazné proužkování. Dithering zde samozřejmě je, ale s tím se zkrátka musí počítat. Přechod jako takový je podán solidně a nemusíte se ničeho bát, zkrátka tradiční TN.


Bílo-černý přechod (ilustrační foto)

Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (3,3MB), malý výřez (0,4MB).

U duhového přechodu jsem zaznamenal výrazně přepálenou červenou barvu, která až bije do očí. Není to tím, že by měl panel rozšířený gamut, ale zkrátka červenou zpracovává ne zrovna ideálně a je jí zkrátka moc. Ostatní přechody jsou však dobré a nemám k nim žádnou vážnější výhradu.


Duhový přechod (ilustrační foto)


Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (3,0MB), malý výřez (0,4MB).

Problém s červenou barvou se potvrzuje i na reálné fotografii. Růže má špatně odlišitelné okvětní lístky a celkově je nepřirozeně podána.


Zobrazení fotografie (ilustrační foto)

Nezmenšená fotografie je k dispozici zde (3,3MB).


Zobrazení šedé na černé a šedé na bílé


Hodnoty 253/255 a 2/0 jsou téměr ideální, jakých lze u 6bitového panelu dosáhnout, a tak si nelze na nic stěžovat.


Podsvícení


Podsvícení je ihned na první pohled velice povedené a pouze okraje jsou znatelně tmavší. Nikde však nevznikají nepříjemné fleky, které hodně ruší u jednolitých ploch. Jas s intenzitou 85 až 100 % zabírá plochu pěkných 53 %.Je zde také 2D pohled pro lepší orientaci.


reklama
Nejnovější články
Facebook si patentoval mechanické oko Facebook si patentoval mechanické oko
Facebook (Meta) si nechal zaregistrovat patent, který se týká umělého lidského oka, čili snad oční protézy, která by ovšem měla být nějakým způsobem funkční? Co můžeme očekávat a jaký nápad se za tím skrývá?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Asus díky vysokému růstu zisku rozdával štědré odměny, zařídila to i těžba Asus díky vysokému růstu zisku rozdával štědré odměny, zařídila to i těžba
Výrobci grafických karet mají žně, které jim ještě zdaleka nekončí a spíše mohou ještě pár let pokračovat. Velice dobře to můžeme sledovat i ze zprávy o firmě Asus, jednom z AIB výrobců, který se o svůj zisk podělil se zaměstnanci.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA srovnává výkon RTX 3050 i s GTX 1650 v ray tracingu NVIDIA srovnává výkon RTX 3050 i s GTX 1650 v ray tracingu
Radeon RX 6500 XT si už žije vlastním životem na trhu a nyní je už čas se zaměřit na to, co přinese další slíbená slabší grafická karta, a to GeForce RTX 3050. Tu NVIDIA srovnává s kartami GTX 1650 či GTX 1050. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Kontroverzní CEO Activision Blizzardu má po akvizici odejít Kontroverzní CEO Activision Blizzardu má po akvizici odejít
Pokud někdy Microsoft prostřednictvím své xboxové divize ukázal, že to s hrami už myslí opravdu vážně, pak právě nyní akvizicí firmy Activision Blizzard za téměř 69 miliard dolarů. Co se ovšem stane s jejím výkonným ředitelem? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
NVIDIA v Izraeli posílí vývoj svých procesorů NVIDIA v Izraeli posílí vývoj svých procesorů
Společnost NVIDIA se dle izraelského zpravodajského serveru Globes rozhodla výrazně posílit svůj tamní tým inženýrů vyvíjejících nové procesory, což nejspíše znamená, že o ně bude soupeřit i s Intelem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře