www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung 225BW - hrdý zastánce 22"

Samsung 225BW - hrdý zastánce 22"
, , recenze
V poslední době jsme se věnovali hlavně 19" modelům v rámci megatestu, a tak přišel čas vrátit se i k jiným modelům. Dnes to bude 22" Samsung 225BW se širokoúhlou obrazovkou, 5ms GtG odezvou a dynamickým kontrastním poměrem 800:1. Výrobní technologie je v tomto případě TN, tak se pojďme podívat, co z ní Samsung dokázal dostat.
K oblíbeným
reklama

Pozorovací úhly


Samsung tvrdí, že tento panel má pozorovací úhly 160° v obou směrech. To je samozřejmě pravda, bohužel pravidla udávání pozorovacích úhlů nezohledňují barevnou degradaci a koukají pouze na kontrast (při 160° je 5:1). Uvidíme, jak si panel povede v praxi.


Čelní pohled na testovací obrazec (Pro zvětšení klikněte)


Pohled pod úhlem 45° (Pro zvětšení klikněte)

Při pohledu pod úhlem 45° se nic razantního neděje. Barvy jsou dobré, jas ani kontrast nikterak výrazně neklesá. Samozřejmě je tu vidět posun celého barevného spektra do žluté barvy, ale to je i u vyspělejších VA matic běžné, natož pak uTN.


Pohled z levé strany (Pro zvětšení klikněte)

Extrémní úhel ovšem pro monitor nic dobrého nevěstí. Barvy jsou již znatelně zkresleny a jas s kontrastem výrazně klesá. Je to ovšem adekvátní k TN s 160°.Pohled pod úhlem 45° zespod (Pro zvětšení klikněte)

Při pohledu zespodu se se obraz chová tak, že výrazně ztmavne a není prakticky nic vidět. Je to škoda, protože leckteré panely (převážně od Samsungu) se takto nechovají a obraz je stále ještě vcelku dobrý.Pohled zespod (Pro zvětšení klikněte)

Při pohledu zespodu je již obraz typický pro TNko a nelze mu tedy ani nic vytknout.


Barevné podání


Tradiční bílo-černý přechod sice nemá zcela ideální průběh, ve světlé části je lehce zabareven do modra, ale jinak se na něm nevyskytuje nikterak výrazné proužkování. Dithering zde samozřejmě je, ale s tím se zkrátka musí počítat. Přechod jako takový je podán solidně a nemusíte se ničeho bát, zkrátka tradiční TN.


Bílo-černý přechod (ilustrační foto)

Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (3,3MB), malý výřez (0,4MB).

U duhového přechodu jsem zaznamenal výrazně přepálenou červenou barvu, která až bije do očí. Není to tím, že by měl panel rozšířený gamut, ale zkrátka červenou zpracovává ne zrovna ideálně a je jí zkrátka moc. Ostatní přechody jsou však dobré a nemám k nim žádnou vážnější výhradu.


Duhový přechod (ilustrační foto)


Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (3,0MB), malý výřez (0,4MB).

Problém s červenou barvou se potvrzuje i na reálné fotografii. Růže má špatně odlišitelné okvětní lístky a celkově je nepřirozeně podána.


Zobrazení fotografie (ilustrační foto)

Nezmenšená fotografie je k dispozici zde (3,3MB).


Zobrazení šedé na černé a šedé na bílé


Hodnoty 253/255 a 2/0 jsou téměr ideální, jakých lze u 6bitového panelu dosáhnout, a tak si nelze na nic stěžovat.


Podsvícení


Podsvícení je ihned na první pohled velice povedené a pouze okraje jsou znatelně tmavší. Nikde však nevznikají nepříjemné fleky, které hodně ruší u jednolitých ploch. Jas s intenzitou 85 až 100 % zabírá plochu pěkných 53 %.Je zde také 2D pohled pro lepší orientaci.


reklama
Nejnovější články
Dell oznámil nové monitory UltraSharp a desktopy XPS s Comet Lake Dell oznámil nové monitory UltraSharp a desktopy XPS s Comet Lake
Dell dnes představil novou generaci stolních počítačů XPS vybavenou aktuálními procesory Intel Core v menším balení. Řada monitorů UltraSharp se potom rozrostla o několik novinek pro domácí zábavu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
WD navyšuje kapacity: podnikové HDD s 16, 18 i 20 TB WD navyšuje kapacity: podnikové HDD s 16, 18 i 20 TB
Společnost WD znatelně rozšířila nabídku svých podnikových pevných disků o vysoké kapacity. Do řady disků WD Gold poputují verze s 16 TB a 18 TB. Řada Ultrastar přinese dokonce dříve jen těžko představitelných 20 TB.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
NVIDIA nabízí Death Stranding zdarma k GeForce RTX NVIDIA nabízí Death Stranding zdarma k GeForce RTX
Společnost AMD si pro nás připravila Assassin’s Creed Valhalla k moderním procesorům Ryzen 7 a 9, zatímco NVIDIA dokázala svou chystanou akci lépe utajit a neočekávaně přichází s Death Stranding ke všem GeForce RTX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft brání v prodeji verzí her pro Xbox Series X v podobě DLC Microsoft brání v prodeji verzí her pro Xbox Series X v podobě DLC
Herní nakladatelé si dle VideoGamesChronicle chtějí v některých případech přilepšit tím, že by zákazníky nutili kupovat si již jednou zaplacené hry v podobě DLC, a to v případě, že by je chtěli hrát na nové konzoli Xbox Series X. To se nelíbí Microsoftu.
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA GA106 a GA107 pro slabší Ampere jsou prý připraveny NVIDIA GA106 a GA107 pro slabší Ampere jsou prý připraveny
V záplavě informací o nových herních grafických kartách firmy NVIDIA nechybí už ani zmínka o novém mainstreamu a také low-endu. Výsledné karty pochopitelně dorazí až někdy později po výkonných modelech. O jaké půjde?
Včera, aktualita, Jan Vítek