www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung 226BW - 22" mánie pokračuje

Samsung 226BW - 22" mánie pokračuje
, , recenze
Nedávno jsme testovali 22" ViewSonic, ještě předtím to byl 22" Samsung a dnes se podíváme opět na Samsung, který je nástupcem modelu 225BW. Oproti tomu má 226BW nižší odezvu, kontrast je udáván jako 3000:1 (avšak dynamický) a v neposlední řadě monitor dostal i nový kabátek.
K oblíbeným
reklama

Odezva


Hlavní změnou oproti předchozímu modelu 225BW je urychlení odezvy z 5 ms na 2 ms. To je ve své podstatě teoreticky urychlení více než dvojnásobné. Z testů odezvy je celkem zřejmé, že toto teoretické urychlení realitě vcelku odpovídá. Model 225BW měl průměrnou celkovou odezvu 18,2 ms, dnešní model ji zkrátil na 8,8 ms. To je opravdu značné urychlení a zaručeně bude znatelné i pouhým okem.


Odezva v závislosti na změně

U odezvy 0-175-0 jsem narazil na (v poslední době) celkem častý jev a to schody v odezvě. Je to škoda, protože jinak odezva jako taková je velice dobrá a jistě je lákadlem pro spoustu hráčů akčních FPS her.


Odezva 0-175-0 (20ms/div)

I odezva šedá-šedá má stejné problémy se schody. Hodnoty se prodloužily až k rise = 11 ms a fall = 5 ms.


Odezva typu šedá-šedá (20ms/div)


Inputlag


Už v kapitole o elektronice samotného panelu jsem se zmiňoval o tom, že elektronika Genesis nemá problémy s inputlagem. Nyní se můžeme podívat na samotný test inputlagu. Z následujícího grafu je velice hezky vidět, že inputlagem monitor netrpí.


Inputlag (4ms/div)

Pozn.: Šedě je na grafu vyobrazen průběh blikání CRT obrazovky a zeleně LCD obrazovky.


Sledování videa
Nejprve jsem spustil vcelku tmavý HD film a soustředil jsem se na právě na tmavé scény. Byl jsem hodně mile překvapen, jak si monitor s těmito problematickými scénami poradil. Měřená odezva tomu i nasvědčovala. Stačí letmý pohled na graf odezvy a víte, čím je to způsobeno. Odezva v tmavých tónech je zkrátka nejlepší, a tak se horory stávají opravdovým zážitkem. Světlé scény jsou na tom malinko hůře, ale stále jsou velice pěkné. Barvy ve filmech nejsou vůbec špatné, avšak mají trochu pastelový nádech, a tak je třeba je trochu zkalibrovat v OSD menu. To však platí pro valnou většinu TN panelů, takže toto stěžování nepadá zrovna na úrodnou půdu.


Hraní her
A jak jsou na tom hry? Velice dobře a to hlavně díky velice dobré odezvě. Barvy jsou sice pastelové, ale to u her prakticky nevadí a většina hráčů hledí hlavně na samotnou odezvu. Nejprve jsem se podíval na hru Half-Life 2, která je jedna z nejnáročnějších na odezvu. Při extrémně rychlém pohybu vidíme menší rozmazávání textur, ale při běžném hraní toto rozmazávání vidět není. Zatvrzelí vyznavači CRT monitorů jistě stále uvidí i v tomto velmi rychlém LCD panelu pár chybiček, ale většině hráčů tento panel bude dostačovat. U her na enginu Doom 3 je odezva ještě výrazně lepší a je to hlavně díky tomu, že tyto hry mají v scénách hodně tmavé barvy. Naopak Unreal engine 2 (Unreal Tournament 2004) na tom je malinko hůř, ale stále velice dobře.


Stabilita kontrastu


Díky tomu, že je jas regulován pomocí podsvětlovacích trubic, kontrast kolísá pouze ve velmi malém rozpětí ( minimální je 86 %). To je velice potěšující zpráva, protože i když si snížíte jas na minimum, neztratíte prakticky nic z kontrastu.

reklama
Nejnovější články
Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR Dell uvádí malou pracovní stanici Precision 3240 Compact pro AI a VR
Nová pracovní stanice Dell Precision 3240 Compact je určena pro širokou škálu zákazníků od domácích kanceláří až po výzkumné laboratoře. Využívá 10. generaci procesorů Intel Core nebo Xeon.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem
Blackstone je další ze společností a týmů vědců, kde se zkouší využití 3D tisku při výrobě akumulátorů. V tomto případě by mělo jít o solid-state akumulátory, tedy ty s pevným elektrolytem, které zajišťují větší bezpečnost.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik20 komentářů
AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP
Společnost AMD významně rozšířila nabídku svých mobilních procesorů o nové Athlony a Ryzeny. Ty jsou určeny především do levných notebooků Chromebok a staví na starších architekturách Zen a Zen+.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED
Pokud máte pocit, že vám ve skříní barevně nesvítí a nebliká dost komponent, můžete si zvolit jeden z nových zdrojů firmy Corsair. Ta představila své první modely s aRGB podsvícením, jež končí na 750 W. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře