www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung 226BW - 22" mánie pokračuje

Samsung 226BW - 22" mánie pokračuje
, , recenze
Nedávno jsme testovali 22" ViewSonic, ještě předtím to byl 22" Samsung a dnes se podíváme opět na Samsung, který je nástupcem modelu 225BW. Oproti tomu má 226BW nižší odezvu, kontrast je udáván jako 3000:1 (avšak dynamický) a v neposlední řadě monitor dostal i nový kabátek.
K oblíbeným
reklama

Odezva


Hlavní změnou oproti předchozímu modelu 225BW je urychlení odezvy z 5 ms na 2 ms. To je ve své podstatě teoreticky urychlení více než dvojnásobné. Z testů odezvy je celkem zřejmé, že toto teoretické urychlení realitě vcelku odpovídá. Model 225BW měl průměrnou celkovou odezvu 18,2 ms, dnešní model ji zkrátil na 8,8 ms. To je opravdu značné urychlení a zaručeně bude znatelné i pouhým okem.


Odezva v závislosti na změně

U odezvy 0-175-0 jsem narazil na (v poslední době) celkem častý jev a to schody v odezvě. Je to škoda, protože jinak odezva jako taková je velice dobrá a jistě je lákadlem pro spoustu hráčů akčních FPS her.


Odezva 0-175-0 (20ms/div)

I odezva šedá-šedá má stejné problémy se schody. Hodnoty se prodloužily až k rise = 11 ms a fall = 5 ms.


Odezva typu šedá-šedá (20ms/div)


Inputlag


Už v kapitole o elektronice samotného panelu jsem se zmiňoval o tom, že elektronika Genesis nemá problémy s inputlagem. Nyní se můžeme podívat na samotný test inputlagu. Z následujícího grafu je velice hezky vidět, že inputlagem monitor netrpí.


Inputlag (4ms/div)

Pozn.: Šedě je na grafu vyobrazen průběh blikání CRT obrazovky a zeleně LCD obrazovky.


Sledování videa
Nejprve jsem spustil vcelku tmavý HD film a soustředil jsem se na právě na tmavé scény. Byl jsem hodně mile překvapen, jak si monitor s těmito problematickými scénami poradil. Měřená odezva tomu i nasvědčovala. Stačí letmý pohled na graf odezvy a víte, čím je to způsobeno. Odezva v tmavých tónech je zkrátka nejlepší, a tak se horory stávají opravdovým zážitkem. Světlé scény jsou na tom malinko hůře, ale stále jsou velice pěkné. Barvy ve filmech nejsou vůbec špatné, avšak mají trochu pastelový nádech, a tak je třeba je trochu zkalibrovat v OSD menu. To však platí pro valnou většinu TN panelů, takže toto stěžování nepadá zrovna na úrodnou půdu.


Hraní her
A jak jsou na tom hry? Velice dobře a to hlavně díky velice dobré odezvě. Barvy jsou sice pastelové, ale to u her prakticky nevadí a většina hráčů hledí hlavně na samotnou odezvu. Nejprve jsem se podíval na hru Half-Life 2, která je jedna z nejnáročnějších na odezvu. Při extrémně rychlém pohybu vidíme menší rozmazávání textur, ale při běžném hraní toto rozmazávání vidět není. Zatvrzelí vyznavači CRT monitorů jistě stále uvidí i v tomto velmi rychlém LCD panelu pár chybiček, ale většině hráčů tento panel bude dostačovat. U her na enginu Doom 3 je odezva ještě výrazně lepší a je to hlavně díky tomu, že tyto hry mají v scénách hodně tmavé barvy. Naopak Unreal engine 2 (Unreal Tournament 2004) na tom je malinko hůř, ale stále velice dobře.


Stabilita kontrastu


Díky tomu, že je jas regulován pomocí podsvětlovacích trubic, kontrast kolísá pouze ve velmi malém rozpětí ( minimální je 86 %). To je velice potěšující zpráva, protože i když si snížíte jas na minimum, neztratíte prakticky nic z kontrastu.

reklama
Nejnovější články
Intel odmítá informace analytiků o dalším zpoždění 10nm CPU Intel odmítá informace analytiků o dalším zpoždění 10nm CPU
Známý server SemiAccurate přišel se zprávou, že Intel měl výrazně posunout nástup produktů v rámci své serverové roadmap, což později podpořil analytik z Wells Fargo. Mělo by přitom jít o serverové Ice Lake. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Senior Fellow Intelu předpovídá Mooreovu zákonu světlou budoucnost Senior Fellow Intelu předpovídá Mooreovu zákonu světlou budoucnost
Intel rozjel novou informační kampaň, v níž se nám snaží ukázat, že se chystá řádně rozjet vývoj nových výrobních procesů, který by měl za deset let vyústit v nástup 1,4nm technologie. Nyní o tom promluvil i Robert Chau. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft ohlásil na příští rok konzole Xbox Series X Microsoft ohlásil na příští rok konzole Xbox Series X
Microsoft možná vycítil, že se v poslední době mluví více o příštích konzolích PlayStation 5, zatímco on ty své stále schovával pod označením projektu Scarlett. Nyní už to neplatí, máme tu Xbox Series X. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Zaměstnanec Facebooku za úplatek opětovně aktivoval zakázané reklamy Zaměstnanec Facebooku za úplatek opětovně aktivoval zakázané reklamy
Sociální síť Facebook měla další menší problém. Postaral se o to jeden její zaměstnanec, který za tisícovky dolarů opětovně aktivoval reklamy, které neměly být na této sociální síti publikovány.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AMD RX 5500 XT jsou na trhu, jak si vedou v testech? AMD RX 5500 XT jsou na trhu, jak si vedou v testech?
Společnost AMD včera odpoledne dle očekávání vyslala na trh nové Radeony RX 5500 XT se 4 a 8 GB paměti. Do té doby udávané specifikace nelhaly, a tak jsme dostali přesně to, co jsme očekávali, a to za 169 a 199 dolarů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek