Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samsung 940Fn - poctivých 19 palců

11.4.2006, Pavel Kovač, recenze
Samsung 940Fn - poctivých 19 palců
V poslední době se výrobci soustředí na širokoúhlé monitory, občas se však vynoří i klasický (5:4). Spousta uživatelů stále tento formát zastává a je pravda, že pro práci v OS se může hodit více. Právě takový je dnes recenzovaný Samsung 940Fn s MVA technologií.
Kapitoly článku:

Akrobat v akciMonitor zaujme elegantním vzhledem s černo stříbrnou barevnou kombinací, ona černo stříbrná kombinace asi jen tak z trhu nezmizí a stále se jeví jako jedna z nejlepších. Co se týče rámečku, tak ten je opravdu tenký. Na levé a pravé straně je pouze 12mm široký, v horní části 13mm a dolní je kvůli tlačítkům 15mm široký. Takto tenký rámeček předurčuje monitor pro multimonitorové použití, stačí si tedy koupit dva či více monitorů a VESA držák a pak se pouze kochat.


Základní pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)

A proč akrobat? Inu ne tak často se vidí tak dobře polohovatelný monitor, jako je tento. V dolní poloze je spodní okraj vzdálen pouze 75mm od desky stolu. Naopak v horní poloze to je 205mm. A kolik nám dá 205-75? Ano, je to 130mm. To je opravdu hodně a jen tak se s takovouto hodnotou nesetkáváme.


Zdvih monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Pro lepší představu, jak monitor vypadá zepředu, jsem připravil i klasickou fotografii bez znázornění zdvihu.


Pohled zepředu (Pro zvětšení klikněte)

Náklon monitoru sice není extrémně velký, ale naprosto dostatečný. Dvacet stupňů vzad a pět vpřed patří k těm lepším hodnotám. Avšak představme si situaci, kdy na návštěvu příjde větší počet lidí a chcete všem naráz ukázat fotky. Těžko všechny usadíte, a tak musíte uzpůsobit monitor tak, aby na něj dobře viděl stojící člověk. A právě zde by větší náklon vzad byl velmi užitečný.


Náklon monitoru (Pro zvětšení klikněte)


Pohled ze zadní stranu prozrazuje, že monitor je obdařen funkcí pivot, a tak uživatele, kteří tráví velký čas psaním textu či čtením našich recenzí :-), tento fakt potěší. Navíc je díky tenkému rámečku pivot skutečně dobře použitelný.


Pohled zezadu (Pro zvětšení klikněte)Otočený monitor (Pro zvětšení klikněte)

Tlačítka na monitoru jsou mikrospínačová a jejich stisk je velmi příjemný. Popisky jsou dobře čitelné, a tak nebudete mít problém s orientací v OSD menu.


Tlačítka na monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Co se týče vstupů, tak i zde monitor nabízí něco víc než konkurence. V době digitálních vstupů je nemyslitelné, aby neměl monitor právě DVI vstup. Tento kousek je obdařen hned dvěma digitálními vstupy, které jsou v provedení DVI-I, tedy jak digitální, tak analogový vstup. V případě, že máte dva počítače, nejste ochuzeni o kvalitu obrazu u druhého, jak tomu bývá při zapojení přes D-Sub. Monitor má integrovaný zdroj, a tak nebude dělat externí zdroj nepořádek v kabelech pod stolem.


Konektory na monitoru


Balení


 • DVI kabel
 • D-Sub kabel
 • CD s ovladači a softwarem
 • Napájecí kabel
 • Instalační příručka
  Vlastnost
  Hodnota
  Uhlopříčka
  19" (5:4)
  Ideální odezva
  8 ms
  Jas
  270cd/m^2
  Kontrast
  1000:1
  Výrobní technologie
  MVA
  Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
  178°/178°
  Počet barev
  16,7mil (8-bit)
  Rozteč bodů
  0,294mm
  Nativní rozlišení
  1280 x 1024
  Vestavěné reproduktory
  NE
  USB HUB
  NE
  Vstupy
  dva DVI-I
  Výstup pro sluchátka
  NE
  Možnost montáže na stěnu
  ANO (VESA 75 mm)
  Hmotnost
  5,8 kg
  Norma TCO
  TCO`03
  Pivot
  ANO
  Různé variace tohoto modelu
  -
  Speciální vlastnosti
  Ovládání monitoru přes PC
  Orientační cena 9 345,- Kč (bez DPH)

Ze specifikací je patrné, že se jedná o MVA panel. Vysoký kontrast a velké pozorovací úhly jsou typické pro tuto matrici. Díky této vyspělé technologii je schopen zobrazit i plné 8-bit barvy bez ditheringu.


Cenový přehled

Z cenového přehledu je patrné, že monitor se drží ve střední cenové relaci. Budeme-li však hledat adekvátní náhradu (podobná odezva a stejná technologie), tak se výběr velmi zmenší. Levnější 8ms MVA panel je pouze HP L1940T, ten má ovšem nižší kontrast (500:1). Prakticky za stejnou cenu lze sehnat Acer AL1923 s prakticky stejnými parametry. Pokud hledáte ucelenější cenové informace, tak neváhejte a navštivte naše pravidelné cenové zpravodajství.