reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samsung 971P - podvádějí nás výrobci?

18.10.2006, Pavel Kovač, recenze
Samsung 971P - podvádějí nás výrobci?
Pamatujete na model 193P+? Vzpomínáte na jeho dithering bez FRC? Pokud ano a ztratili jste k Samsungu důvěru, možná je dnešní model podobně kontroverzní jako ten předchozí. Očekáváte od monitoru s odezvou 6ms perfektní odezvu pro hry? Pokud ano, tak se račte přesvědčit, co si výrobci pod tímto pojmem dokáží představit.

Design zvládnutý na jedničkuZačneme otázečkou: Znáte multimediální přehrávač iPod? Určitě ano. Ten, kdo viděl tento přehrávač na vlastní oči, ví, jaký povrch má i tento monitor. Pro ty, co nevědí jaký to je povrch, jen připomenu. Jde o lesklý až leštěný černý popř. bílý bez jakékoli struktury. Pokud je monitor čistý, je vzhled naprosto perfektní. Bohužel jakmile na monitor sáhnete prstem, zanecháte na něm otisk, který je dost vidět. Naštěstí jej lze velice jednoduše otřít například hadříkem z mikrovlákna. Při focení je sice takto "odstraněný" otisk velice dobře viditelný, ale pouhým okem jej nevidíte.


Základní pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)

Podstavec je vyroben tak, aby vyhověl i těm nejnáročnějším ergonomickým požadavkům. Nejen že umožňuje otáčet monitor kolem horizontální osy (pivot), ale jde naklápět do obrovských úhlů. Dopředu to je "pouze" 5°, avšak náklon vzad jde přes 90°, a to je více než dostatečné. Zdvih dosahuje pěkných 6cm.


Náklon monitoru (Pro zvětšení klikněte)
Čelní strana monitoru je vyrobena lehce jinak než zbytek panelu. Přes černý lesklý plast je nanesena ještě lesklá průhledná vrstvička dalšího plastu, čímž vzniká zajímavý efekt (opět stejný jako u iPodu). Z fotografie by se mohlo zdát, že je monitor díky noze takový nesouměrný, ale ve skutečnosti si toho vůbec nevšimnete.


Pohled zepředu (Pro zvětšení klikněte)

Jediné tlačítko, které na monitoru najdete, je na prvém konci podstavce. Kolem tlačítka byl umístěn průhledný plast, pod kterým se skrývá modrá LEDka. Samotné tlačítko je dotykové a opravdu elegantní.


Tlačítka na monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Na zadní straně toho moc nenajdete, zajímavý je snad jen USB-B konektor pro USB-Hub. Napájení bylo vyřešeno pomocí externího zdroje, a tak je panel ušetřen průduchů pro chlazení.


Zadní pohled (Pro zvětšení klikněte)Pohled zezadu (Pro zvětšení klikněte)

Opravdovou lahůdkou je konektor DVI-I (analogový i digitální signál). Najdete jej totiž v samotné noze panelu a to ve spodní části. Když připojíte kabel, stačí jej zaklesnout do tunelu, a tak se nemusíte bát nechtěného vytrhnutí. Avšak není všechno zlato, co se třpytí. Nejdříve jsem zapojil vlastní DVI kabel, který není vybaven koncovým stíněním (feritový váleček na konci kabelu).

Pak jsem však prohlížel příslušenství a zjistil, že je zde DVI to DVI kabel a D-Sub to DVI kabel, avšak oba jsou vybaveny koncovým stíněním a to na obou koncích. Pokud tedy chcete takovýto kabel zapojit, budete neúspěšní. Některá tato stínění jsou pouze nasazena na kabelu a lze je posunout popř. zcela odstranit. Tím by se vše vyřešilo, zde jsou ale bohužel umístěny napevno. Pokud tedy budete tento monitor kupovat, nezapomeňte si ještě objednat DVI kabel bez koncového stínění.


s
Konektory (Pro zvětšení klikněte)


USB-Hub (Pro zvětšení klikněte)

USB-Hub je vybaven dvěma porty. Není tedy problém si do monitoru "připíchnout" flash disk nebo myš.


Dodávané příslušenství
  • D-Sub-DVI-A kabel
  • DVI-D - DVI-D kabel
  • Napájecí kabel
  • Externí zdroj
  • Instalační příručka
  • CD s ovladači a manuálem

Trochu zklamáním je množství kabelů. Pouze D-Sub, napájecí a audio kabel jsou pro plnohodnotné používání opravdu málo. Zkrátka DVI kabel schází, [tečka].


Samsung 971P
Vlastnost
Hodnota
Uhlopříčka
19" (5:4)
Ideální odezva
6 ms
Jas
250 cd/m2
Kontrast
1500:1
Výrobní technologie
S-PVA
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
178°/178°
Počet barev
16,7mil (8-bit)
Rozteč bodů
0,294mm
Nativní rozlišení
1280 x 1024
Vestavěné reproduktory
NE
USB HUB
ANO
Vstupy
DVI-I, USB-B
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
NE
Hmotnost
6 kg
Norma TCO
TCO`03
Pivot
ANO
Spotřeba
typ 36W
Různé variace tohoto modelu
Bílý a černý
Speciální vlastnosti
-
Orientační cena: 11 000,- Kč bez DPH
reklama