Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samsung S27A850D: velikán za rozumnou cenu

3.5.2012, Pavel Kovač, recenze: specifikace produktu
Samsung S27A850D: velikán za rozumnou cenu
Dnes se podíváme na jeden větší monitor s úhlopříčkou 27" a rozlišením 2560x1440. Obrazovka S-PLS od Samsungu je velmi zajímavá a poskytuje velmi podobné vlastnosti jako e-IPS. Má však oproti ní 8bitové barvy. V této recenzi vám také přinášíme jednu novinku!

Interpolace obrazu při nižším rozlišení (1600 x 900)


Pokud se rozhodnete používat monitor v nenativním rozlišení, musíte se připravit na drobné nepříjemnosti. Ty jsou dány hlavně horší kvalitou interpolace, resp. pouze lehce podprůměrnou. Rozhodně se v končinách LCD monitorů setkáte s lepší interpolací.

Linky jsou viditelně rozmazané a písmo není zrovna dvakrát ostré. Položka v menu "Sharpness" to příliš nevylepšuje. V nativním režimu je vidět výrazně přeostření, ale při interpolaci to není tak markantní. Ideální hodnota pro běžné použití je 64. V nenativním režimu občas sáhnete po 100, ale opravdu to příliš nezabírá.
- Klikněte pro zvětšení -
- Klikněte pro zvětšení -
- Klikněte pro zvětšení -


V testu moaré je jasně vidět nepřesnost interpolace. Klasická flanelovitá struktura je docela výrazně zřetelná.


Regulace jasu


Při regulování jasu s LED podsvícením obvykle dochází k rychlému poblikávání s rychlým (prakticky okamžitým) zapínáním a vypínáním LED. V tomto případě je však jas regulován výrazně lépe. Sice podsvícení také lehce bliká, ale jen v rámci drobných odchylek jasu. Navíc je průběh pěkně plynulý a připomíná téměř sinusovku klasické žárovky. Frekvence je však oproti žárovce 177 Hz (místo 50 Hz). Tato regulace podsvícení je asi nejlepší možné řešení. Je vidět, že při troše snažení lze s LED podsvícením dělat opravdu psí kousky.

Spotřeba


Spotřeba je v rámci velikosti a LED podsvícení celkem slušná. Při přepočtu na světelný výkon je však vidět, že elektronika si v tomto případě ukousne daleko více než v případě běžných 23/24" monitorů.

Spotřeba při 120 cd/m2 je 27,5 W.

Samotná regulace není zcela v souladu s regulací jasu, ale odchylky jsou opravdu jen drobné. Dalo by se říci, že jde z větší části o chybu měření.

Dnes testovaný monitor má světelný výkon 1,1 lm/W.


Roční náklady na energii


Dnes testovaný má roční náklady 255 Kč při 8hodinové pracovní době a 250 pracovních dnech.