reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samsung S27A950D: 3D designovka pro hráče

15.5.2012, Pavel Kovač, recenze: specifikace produktu
Samsung S27A950D: 3D designovka pro hráče
Samsung dorazil na trh s jedním designově pěkně zvládnutým monitorem. Láká na aktivní 3D technologii, 120 Hz, 2ms odezvu a přesné barevné podání. Je to vůbec možné? Povedlo se skloubit všechny tyto vlastnosti do jednoho produktu?

Design jako by vypadl z oka tabletům


Jakmile vybalíte monitor z krabice, vykoukne na vás tablet. Ne, nekupujete si tablet, ale pouze s ním má tento monitor podobné prvky. Lesklé pasty, lesklý povrch displeje a extrémně tenký displej. Kdyby byl dotykový a menší, tak jej snad chcete i strčit do kapsy. Docela mě překvapilo, že takový design sluší i monitoru. Tento monitor si na první pohled zkrátka buď rovnou zamilujete (po designové stránce), nebo jej naopak odsoudíte. Rozhodnutí je na vás. Naše recenze vám pouze k rozhodnutí může pomoci a hlavně vám ukážeme, jaký je monitor po obrazové stránce.
Logo výrobce


Na prvním obrázku můžete vidět povrchovou úpravu samotného displeje. Odraz mého okna a zelených organických sloučenin v květináčích. Odraz je vlivem struktury displeje lehce rozpadlý. Každopádně je to docela klasická lesklá obrazovka.
Základní pohled na monitor (klikněte pro zvětšení)


Při standardním pohledu si jistě všimnete netradičně umístěné nohy panelu (ono vlastně nejde ani tak o nohu, ale o prodloužení panelu) a hlavně velmi tenkého rámečku s drobně zaoblenými rohy. Vše je provedeno ve stejném stylu. Monitor se naklání celý i s nohou a zůstává jen samotný podstavec.
Čelní pohled (klikněte pro zvětšení)


Čelní pohled už jen upřesňuje křivky. Zde si můžete všimnout hlavně onoho tenkého rámečku.
Náklon monitoru (klikněte pro zvětšení)


Náklon je jen základní. Monitor vlastně poskytuje celkově pouze základní polohování. Je to daň za design, který je netradiční a řekl bych, že i vcelku povedený. Pokud si však sednete ke stolu v ergonomické poloze, většina z vás bude koukat nad horní hranu monitoru. Kdyby byla noha o cca 4 cm vyšší, ergonomii by to hodně pomohlo. Možná by to šlo i designově nějak elegantně vyřešit.
Ovládací prvky (klikněte pro zvětšení)


Zadní pohled je hodně odlišný od předního. Je totiž kompletně vyroben z kovu. Opět se výrobce nejspíše nechal inspirovat mobilními telefony a tablety. Musím, říci že tato čistá a hladká zadní část monitoru opravdu sluší. Pokud jej postavíte např. v konferenční místnosti, stane se kusem nábytku.
Zadní strana monitoru (klikněte pro zvětšení)


Obrazové vstupy zde naleznete asi všechny dnes používané. DVI, HDMI i DisplayPort. Je zde také výstup pro sluchátka z digitálního vstupu HDMI. Bohužel se zde výrobce uchýlil k externímu zdroji. Myslím, že velikost podstavce je dostatečná a zdroj by se do něj vešel. Samozřejmě by to stálo vyšší úsilí a monitor by to prodražilo. Na eleganci by to však výrazně přidalo.
Konektory


V balení samozřejmě nesmí chybět 3D brýle včetně baterie. Synchronizace probíhá přímo s čidlem v monitoru. K brýlím také dostanete hadřík z mikrovlákna. Můžete si tedy brýle udržovat pěkně čisté a zároveň je nepoškrábete. Design brýlí docela ladí s designem monitoru. Nejsou sice tak lesklé, ale horní hrana je asi ze stejného plastu jako monitor, působí opravdu podobně. Tlačítko je schováno na pravé straně a nenarušuje design.


Dodávané příslušenství:
  • DVI, HDMI a D-Sub (nevím či tam byl dán omylem)
  • 3D aktivní brýle četně baterie
  • Napájecí šňůra s externím zdrojem
  • Instalační příručka
  • Instalační CD (s manuály)

V balení mě překvapil D-Sub kabel, který je monitoru vlastně naprosto k ničemu. Možná se tam vyskytl omylem, nebo jej dodává výrobce ze setrvačnosti.

Samsung S27A950D
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
27" (16:9)
Ideální odezva
2 ms (gtg)
Jas
300 cd/m2
Kontrast (dynamický)
1000:1 (5 000 000:1)
Výrobní technologie
TN
Povrchová úprava
Lesklá
Podsvícení
W-LED
Pozorovací úhly (horizontální / vertikální)
170° / 160°
Počet barev
16,7 mil
Barevná hloubka panelu
6-bit + FRC
Rozteč bodů
0,311 mm
Nativní rozlišení
1920 x 1080
Vestavěné reproduktory
NE
USB HUB
NE
Vstupy
HDMI, DVI, DisplayPort
Výstup pro sluchátka
ANO
Možnost montáže na stěnu
NE
Hmotnost
9,1 kg
Norma TCO
N/A
Pivot
NE
Spotřeba
56 W
Různé variace tohoto modelu
NE
Speciální vlastnosti
120 Hz, aktivní 3D

Ze specifikací je jasné, že jde o lesklý TN monitor s rychlou 2ms odezvou. Na štítku nalepeném na panelu se uvádějí ještě technologie jako ECO Motion Senzor pro detekci opuštění pracoviště. ECO Light Senzor pro automatickou regulaci jasu, Magic Angle, pro zlepšení pozorovacích úhlů a docela zajímavá položka Photo Accuracy 100%. Co si pod ní představit? Upřímně nevím. Jde o absolutní dE=0 resp. např. dE<1? Asi to tak nebude. Uvidíme, co na to naše měření.
reklama