Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samsung S27B970D: profesionál v krásném obalu?

14.1.2013, Pavel Kovač, recenze: specifikace produktu
Samsung S27B970D: profesionál v krásném obalu?
Dříve byl Samsung vždy takovou sázkou na jistotu v monitorech. Jak je to však dnes? Nepodlehl konzumnímu stylu? Jak si vede tento velikán s PLS obrazovkou a rozlišením 2560×1440 ve stínu konkurence?

Elegance zabalená v kovu


Co si budeme nalhávat. Samsung S27B970D působí opravdu moderně. Trošku připomíná dokonce produkty od formy Apple. Celá plocha monitoru je zarovnaná do jedné roviny, a co je velmi důležité: je lesklá. To znamená, že pokud nemáte rádi lesklé monitory, tak zde Samsung asi moc neobstojí. Nezahazujme však flintu do žita. Podívejme se na monitor detailněji.


 - základní pohled

Základní pohled na monitor (klikněte pro zvětšení)


Celý monitor je konstrukčně svázán do kovového rámečku, který drží celý panel takříkajíc pohromadě. A nejde jen tak o lecjaký rámeček. Je skutečně přichycen šrouby a panel drží perfektně při sobě. Plastové části u námi testovaného kusu sice slabě vrzaly, ale kovový rám to zachraňuje a navíc to mohlo být způsobené kusem určeným pro testy, který už byl hodně namáhán svým častým transportem.


 - pohled zepředu

Čelní pohled (klikněte pro zvětšení)


Z čelního pohledu lze ještě vyvodit docela velký rámeček. Ten je navíc ve spodní části rozšířen až na 4,7 cm. Po stranách a nahoře to je pak 2,4 cm. To je opravdu mnoho a je vidět, že zde Samsung podřídil většinu designu.


 - náklon

Náklon monitoru (klikněte pro zvětšení)


Náklon je řešen docela nestandardně. Nejde o princip, ale o to, že je monitor uchycen mimo střed. To má za následek trošku nezvyklý pohyb a z počátku vám přijde, že monitor upadne, ale je to opravdu jen o tom pocitu.
 
Tlačítka jsou umístěna v noze a jsou dotyková. Rozsvítí se až po prvním dotyku na který však OSD menu nereaguje. To pokládám za příjemné a vlastně asi jediné funkční řešení v oblasti dotykových tlačítek. Trošku mi vadí samotné umístění tlačítek. To má totiž na následek, že musíte přeostřovat oko z OSD na prsty. Hmatová odezva zde samozřejmě chybí.


 - tlačítka

Ovládací prvky (klikněte pro zvětšení)


Zdvih monitoru je sice jen průměrný, ale vzhledem k velikosti monitoru by mohl dostačovat - 10cm. Větší problém však bude způsobovat monitor v dolní poloze. V této poloze totiž samotný panel znemožní ovládání OSD menu. Na to mám jedinou otázku: Kde soudruzi z NDR udělali chybu?


 - pohled zezadu

Zadní strana monitoru (klikněte pro zvětšení)

Na pivot můžete rovnou zapomenout. Noha jej totiž neumožňuje. Co je však ještě horší, je fakt, že na zadní straně nejsou umístěny otvory pro VESA držák. Pokud tedy budete chtít vylepšit ergonomii monitoru, tak máte zkrátka smůlu. Další nepříjemností je fakt, že se monitor dost houpe. Při nastavování polohy i při zhoupnutí stolu. Konstrukčně je tedy hodně rozporuplný. Na jednu stranu tu máme velmi dobře zasazený panel do kovového rámu a na straně druhé tu je vratká noha, co navíc při dolním posazení monitoru zakryje tlačítka. Tak nevím. Zde asi Samsung přemýšlel hlavně na design a zcela vypustil ergonomii.

Zajímavé je také to, že samotný kruhový podstavec sice neobsahuje zdroj, ale docela silně se zahřívá. Pokud trpíte na studené prsty při práci na PC, tak se podstavec promění v docela příjemná kamínka.


 - konektory

Konektory (klikněte pro zvětšení)


Konektory jsou umístěny v podstavci, který je však jinak nejspíš prázdný, popř. jen něčím uměle zatížen. Zdroj je totiž externí, což pokládám u takto velkého monitoru za téměř fatální. Zkrátka se mi nechce věřit, že by v monitoru nezbylo místo na zdroj.

Obrazové vstupy jsou zde DVI a HDMI s MHL podporou, také zde nalezneme DisplayPort. Chybí však již postarší D-Sub, který však stejně u takto velkého monitoru nemá moc opodstatnění. Ten kdo využije aktivně D-Sub si asi nebude kupovat designový monitor, že?


Dodávané příslušenství:
  • DVI, DisplayPort, MHL, USB 2.0 propojovací kabel
  • Externí zdroj
  • Instalační příručka
  • Instalační CD (s drivery, ICC, softwarem a manuály)

V hlavní krabici naleznete krom monitoru, také další menší krabičku nazvanou Accessory Kit. V ní naleznete CD, kabely a hlavně napájecí zdroj. Zabalit všechny kabely a vlastně celé příslušenství do jedné malé krabičky se jeví jako příjemný fakt. Nemusíte totiž ve velké krabici lovit kabely. Ano, je to jen jednou, či dvakrát za život monitoru, ale činnost je to otravná.


Samsung S27B970D
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
27" (16:9)
Ideální odezva
5 ms (gtg)
Jas
285 cd/m2
Kontrast (dynamický)
1000:1
Výrobní technologie
PLS
Povrchová úprava
Lesklá
Podsvícení
W-LED
Pozorovací úhly (horizontální / vertikální)
178° / 178°
Počet barev
16,7 mil
Barevná hloubka panelu
8 bitů
Rozteč bodů
0,233 mm
Nativní rozlišení
2560×1440
Vestavěné reproduktory
Ano 2x 7W
USB HUB
Ano 2x USB 2.0
Vstupy
DVI, HDMI (MHL), DisplayPort
Výstup pro sluchátka
Ne
Možnost montáže na stěnu
Ne
Hmotnost
7,9 kg
Norma TCO
TCO 5.0
Pivot
Ne
Spotřeba
53 W
Rozměry
645×467-567×247 mm
Různé variace tohoto modelu
Ne
Speciální vlastnosti
HW kalibrace