www.svethardware.cz
>
>
>

Samsung S27B970D: profesionál v krásném obalu?

Samsung S27B970D: profesionál v krásném obalu?
, , recenze: specifikace produktu
Dříve byl Samsung vždy takovou sázkou na jistotu v monitorech. Jak je to však dnes? Nepodlehl konzumnímu stylu? Jak si vede tento velikán s PLS obrazovkou a rozlišením 2560×1440 ve stínu konkurence?
reklama

Elegance zabalená v kovu


Co si budeme nalhávat. Samsung S27B970D působí opravdu moderně. Trošku připomíná dokonce produkty od formy Apple. Celá plocha monitoru je zarovnaná do jedné roviny, a co je velmi důležité: je lesklá. To znamená, že pokud nemáte rádi lesklé monitory, tak zde Samsung asi moc neobstojí. Nezahazujme však flintu do žita. Podívejme se na monitor detailněji.


 - základní pohled

Základní pohled na monitor (klikněte pro zvětšení)


Celý monitor je konstrukčně svázán do kovového rámečku, který drží celý panel takříkajíc pohromadě. A nejde jen tak o lecjaký rámeček. Je skutečně přichycen šrouby a panel drží perfektně při sobě. Plastové části u námi testovaného kusu sice slabě vrzaly, ale kovový rám to zachraňuje a navíc to mohlo být způsobené kusem určeným pro testy, který už byl hodně namáhán svým častým transportem.


 - pohled zepředu

Čelní pohled (klikněte pro zvětšení)


Z čelního pohledu lze ještě vyvodit docela velký rámeček. Ten je navíc ve spodní části rozšířen až na 4,7 cm. Po stranách a nahoře to je pak 2,4 cm. To je opravdu mnoho a je vidět, že zde Samsung podřídil většinu designu.


 - náklon

Náklon monitoru (klikněte pro zvětšení)


Náklon je řešen docela nestandardně. Nejde o princip, ale o to, že je monitor uchycen mimo střed. To má za následek trošku nezvyklý pohyb a z počátku vám přijde, že monitor upadne, ale je to opravdu jen o tom pocitu.
Tlačítka jsou umístěna v noze a jsou dotyková. Rozsvítí se až po prvním dotyku na který však OSD menu nereaguje. To pokládám za příjemné a vlastně asi jediné funkční řešení v oblasti dotykových tlačítek. Trošku mi vadí samotné umístění tlačítek. To má totiž na následek, že musíte přeostřovat oko z OSD na prsty. Hmatová odezva zde samozřejmě chybí.


 - tlačítka

Ovládací prvky (klikněte pro zvětšení)


Zdvih monitoru je sice jen průměrný, ale vzhledem k velikosti monitoru by mohl dostačovat - 10cm. Větší problém však bude způsobovat monitor v dolní poloze. V této poloze totiž samotný panel znemožní ovládání OSD menu. Na to mám jedinou otázku: Kde soudruzi z NDR udělali chybu?


 - pohled zezadu

Zadní strana monitoru (klikněte pro zvětšení)

Na pivot můžete rovnou zapomenout. Noha jej totiž neumožňuje. Co je však ještě horší, je fakt, že na zadní straně nejsou umístěny otvory pro VESA držák. Pokud tedy budete chtít vylepšit ergonomii monitoru, tak máte zkrátka smůlu. Další nepříjemností je fakt, že se monitor dost houpe. Při nastavování polohy i při zhoupnutí stolu. Konstrukčně je tedy hodně rozporuplný. Na jednu stranu tu máme velmi dobře zasazený panel do kovového rámu a na straně druhé tu je vratká noha, co navíc při dolním posazení monitoru zakryje tlačítka. Tak nevím. Zde asi Samsung přemýšlel hlavně na design a zcela vypustil ergonomii.

Zajímavé je také to, že samotný kruhový podstavec sice neobsahuje zdroj, ale docela silně se zahřívá. Pokud trpíte na studené prsty při práci na PC, tak se podstavec promění v docela příjemná kamínka.


 - konektory

Konektory (klikněte pro zvětšení)


Konektory jsou umístěny v podstavci, který je však jinak nejspíš prázdný, popř. jen něčím uměle zatížen. Zdroj je totiž externí, což pokládám u takto velkého monitoru za téměř fatální. Zkrátka se mi nechce věřit, že by v monitoru nezbylo místo na zdroj.

Obrazové vstupy jsou zde DVI a HDMI s MHL podporou, také zde nalezneme DisplayPort. Chybí však již postarší D-Sub, který však stejně u takto velkého monitoru nemá moc opodstatnění. Ten kdo využije aktivně D-Sub si asi nebude kupovat designový monitor, že?


Dodávané příslušenství:
  • DVI, DisplayPort, MHL, USB 2.0 propojovací kabel
  • Externí zdroj
  • Instalační příručka
  • Instalační CD (s drivery, ICC, softwarem a manuály)

V hlavní krabici naleznete krom monitoru, také další menší krabičku nazvanou Accessory Kit. V ní naleznete CD, kabely a hlavně napájecí zdroj. Zabalit všechny kabely a vlastně celé příslušenství do jedné malé krabičky se jeví jako příjemný fakt. Nemusíte totiž ve velké krabici lovit kabely. Ano, je to jen jednou, či dvakrát za život monitoru, ale činnost je to otravná.


Samsung S27B970D
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
27" (16:9)
Ideální odezva
5 ms (gtg)
Jas
285 cd/m2
Kontrast (dynamický)
1000:1
Výrobní technologie
PLS
Povrchová úprava
Lesklá
Podsvícení
W-LED
Pozorovací úhly (horizontální / vertikální)
178° / 178°
Počet barev
16,7 mil
Barevná hloubka panelu
8 bitů
Rozteč bodů
0,233 mm
Nativní rozlišení
2560×1440
Vestavěné reproduktory
Ano 2x 7W
USB HUB
Ano 2x USB 2.0
Vstupy
DVI, HDMI (MHL), DisplayPort
Výstup pro sluchátka
Ne
Možnost montáže na stěnu
Ne
Hmotnost
7,9 kg
Norma TCO
TCO 5.0
Pivot
Ne
Spotřeba
53 W
Rozměry
645×467-567×247 mm
Různé variace tohoto modelu
Ne
Speciální vlastnosti
HW kalibrace
reklama
Nejnovější články
Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka Prodeje NAND Flash se propadly, není poptávka
Stejně jako v případě pamětí DRAM si mohou výrobci stěžovat na nízkou poptávku zákazníků po pamětech NAND Flash. Jejich prodeje se na konci minulého roku propadly a z toho bychom měli těžit právě my, zákazníci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA Izraelci odstartovali na Měsíc, využili Falcon 9 a služby NASA
Izraelská společnost SpaceIL v noci na dnešek uskutečnila svůj záměr vyslat na Měsíc přistávací modul a k tomu využila služeb společnosti SpaceX a komunikační podporu pak zajistí americká NASA. Pro izraelský program to tak je velká premiéra. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá Consumer Reports už nedoporučuje Teslu Model 3, je nespolehlivá
Consumer Reports opět mění status doporučení elektromobilu Tesla Model 3. Ten už jednou toto doporučení ztratil, aby ho po opravě získal zpět. Vypadá to však, že spolehlivost a kvalita Modelu 3 nejsou úplně OK, a tak doporučení opět ztrácí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU Intel zve lidi, aby se v rámci "Odysey" zúčastnili vývoje jeho GPU
Raja Koduri nedávno zval šikovné vývojáře do svého týmu a sliboval jim, že nebudou prostě jen pracovat, ale stanou se součástí hnutí. Nyní něčím podobným Intel láká i širokou veřejnost, a to na "The Odyssey". 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu InSight už zasílá pravidelné zprávy o počasí na Marsu
Přistávací modul InSight, který se vydal prozkoumat ze své stacionární pozice Mars, už poskytuje denní přehledy o počasí, a to pochopitelně týkající se Elysium Planitia, kde se nachází. Naposledy se teploty vyšplhaly na ještě snesitelných -13 °C.
Dnes, aktualita, Jan Vítek