reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samsung SSD 840 EVO: levný i výkonný

25.9.2013, Jan Vítek, recenze
Samsung SSD 840 EVO: levný i výkonný
Uprostřed prázdnin přišel Samsung se zbrusu novou sérií SSD 840 EVO, které nabídnou firemní tříjádrový kontroler MEX a kapacitu pamětí MLC NAND Flash až 1 TB. My si dnes vyzkoušíme jednoho takového zástupce a otestujeme jeho výkon.

Testovací konfigurace


SSD byla připojena na základní desku Intel Clear Folk DH67CF - Intel H67 a testy byly provozovány v 64bitových Windows 7 se zapnutou funkcí TRIM. To si můžete sami ověřit zadáním příkazu "fsutil behavior query disabledeletenotify" do příkazového řádku. Pokud bude odezvou nula, TRIM je aktivován a pokud se objeví jednička, pak tomu tak není. Všechny disky měly verze firmware, které TRIM podporovaly.

Pro samotné testy jsme si přizvali 4 obvyklé aplikace:
  • h2benchw ve verzi 3.12
  • PCMark Vantage a jeho dílčí test pevných disků
  • ATTO Disk Benchmark ve verzi 2.46
  • Crystal Disk Mark ve verzi 3.0.1

Testy h2benchw, PCMark Vantage a Crystal pak byly zopakovány třikrát a výsledek se určil z průměru našich měření. ATTO obvykle udává velmi podobné hodnoty a navíc budou jeho výsledky sloužit spíše jako orientační, a tak nebyl důvod u něj průměrovat více hodnot.

Nyní již přichází čas na první výsledky z programu h2benchw rozdělené na testy seeku, pak sekvenčního čtení a nakonec nejdůležitější aplikační testy zakončené celkovým indexem, jejž využijeme i pro závěrečné hodnocení.

Výsledky nově testovaného SSD můžeme zařadit po bok již dříve zkoušených OCZ Vector s kontrolerm Barefoot 3 a také starších Transcend SSD720, Intel SSD 330 a OCZ Vertex 4, pak můžeme připomenout také testy Kingston HyperX 3K SSD, Intel X25-M a OCZ Vertex 3 a samozřejmě také 120GB a 240GB modely HyperX SSD a Intel SSD 520. A ještě si zopakujeme testovací sestavu, kde je důležitá již o generaci starší, ale stále aktuální platforma Sandy Bridge s nativní podporou SATA 6 Gbps, kterou pro nová SSD firmy Intel a OCZ Technology přímo doporučují.

Musíme si jen uvědomit, že dnes výjimečně testujeme 1TB SSD, zatímco dříve jsme testovali spíše 120/128 a 250/256GB modely. Nicméně stejný výkon má dle specifikací zajistit i 750GB a 500GB verze tohoto Samsungu a co se týče 250GB modelu, ten začíná pokulhávat pouze v IOPS (4kB, zápis, Queue Depth 32), jinak má stejné specifikace jako jeho větší verze. Nejnižší 120GB model je na tom však již o poznání hůř i v jiných svých vlastnostech, takže tomuto modelu by bylo lepší se spíše vyhnout. Však 250GB přijde už na cca 3500 Kč s daní, což není ve světě SSD moc.

Souboj 250GB a 1TB Samsung SSD 840 EVO můžeme ostatně prozkoumat na serveru Hot Hardware, kde spolu tyto modely soupeřily. Výsledek byl ten, že 250GB verze dle očekávání zaostávala jen trošku, a to při zápisu a spíše jen v syntetických testech. Jinak byl jejich výkon velmi vyrovnaný a dá se říci, že u 250GB modelu v praxi o nic nepřijdeme.

  • Intel Clear Folk DH67CF - Intel H67
  • Intel Core i5-2400S
  • Corsair Nova Series 128GB
  • Samsung SpinPoint F3 - 1TB
  • 2x 4 GB Kingston KHX1600C9D3K2/8G
  • Seasonic S12II-330 330W (80 Plus Bronze)


h2benchw v3.12 - seek


Přístupová doba je velkou výhodou elektronických pamětí, které mají v tomto ohledu nad mechanickými pevnými disky velkou výhodu, protože nemusí čekat na otočení té pravé části disku pod hlavičky a jejich vystavení. Tato doba se navíc u nich nemění (či by se měnit aspoň neměla) v závislosti na místě přístupu, a proto si ani neuvedeme hodnoty přístupu pod prvních 512 MB prostoru, protože by to bylo zbytečné.Na úvod tedy přístupová doba, která je u Samsung SSD 840 EVO naprosto v pořádku, takže můžeme postoupit dále.


h2benchw v3.12 - sekvenční operace


V těchto testech můžeme očekávat jedny z nejvyšších naměřených hodnot, což se samozřejmě bude týkat také (a především) ATTO Disk Benchmark, kde budeme testovat víceméně to samé. Zde se jako obvykle objevila sestupná tendence výsledných hodnot, což je problém snad všech SSD. Nejprve provedeme test průměrného sekvenčního čtení, pak je to sekvenční zápis. A nakonec je to opakované čtení označované jako Core Test, které by mělo v podstatě reflektovat rychlost komunikace SSD s kontrolerem základní desky.

Hodnoty z testů sekvenčních operací jsou skutečně nadějné, přičemž oproti SSD s rozšířenými kontrolery Sandforce jsem pozoroval také to, že výkon v tomto ohledu postupem času neklesá! To jsem si ověřil ještě po dokončení všech testů dalším několikerým opakování v h2benchw a platilo to i pro následující aplikační testy.. Vypadá to tedy, že přinejmenším sekvenční operace budou silnou stránkou tohoto modelu.


h2benchw v3.12 - aplikační testy


A nyní k nejdůležitější části této kapitoly, která by měla zajímat uživatele hodlající upotřebit SSD jako systémový disk. Připraveny jsou aplikační testy rozdělené na swapování, instalování, testy simulující Word, Photoshop, kopírování, F-Prot (práce antiviru) a nakonec byl z těchto všech výsledků sestaven aplikační index.

Až na test swapování můžeme pozorovat stabilně dobrý výkon SSD 840 EVO, což ve výsledku přineslo slušný aplikační index, díky němuž se tento model může směle zařadit po bok dalších moderních SSD. V tomto testu ale i tak stále bezpečně vedou staré dobré Kingston HyperX, jež konkurence s rozhraním SATA 6 Gbps jen tak nepřekoná.

Pak tu máme ale také aplikační testy v modernějším benchmarku PCMark Vantage. 
reklama