Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samsung T240HD - monitor nebo televize?

23.7.2008, Pavel Kovač, recenze
Samsung T240HD - monitor nebo televize?
Chystáte se koupit nový monitor a zároveň HD televizi? Koukáte na filmy z menší vzdálenosti? Pokud jsou vaše odpovědi kladné, tak právě dnes recenzovaný monitor/televize může být pro vás ideální řešení.

Profesionální design


Vzpomínáte na monitor Samsung T220, který jsme recenzovali před pár dny? Pokud ano, tak máte již nyní celkem dobrou představu o designu samotného monitoru. Jsou zde však některé odlišnosti, a to hlavně v obrazových vstupech a dalších drobnostech. Nepřeskakujte tedy tuto kapitolu hned při pohledu na první fotku.


Samotný design je celkem povedený, lehké vyboulení okrajů s průhledným koncem vytváří z monitoru něco atypického. Někomu se možná může zdát design až příliš odvážný, ale taková je zkrátka doba.Základní pohled na monitor (pro zvětšení klikněte)

Ještě jednou zopakuji. Stejně jako u Samsungu T220 lehce rušil odrazivý okraj vnitřku rámečku. V něm se totiž odráží například kurzor a vlastně celý obraz, což je lehce matoucí. Více určitě vidíte na následující fotografii.


Odraz kurzoru v rámečkuNáklon monitoru (pro zvětšení klikněte)

U 24" modelu bych očekával jistě lepší ergonomii, než je prostý 25° náklon vzad a nulový zdvih. Monitor je zkrátka posazen hodně nízko a pokud si snažíte zachovat dobrou ergonomii pracoviště, tak vám to tento kousek hardwaru moc neulehčí.


Pohled zepředu (Pro zvětšení klikněte)

Čelní pohled prozrazuje zakřivený okraj rámečku a drobné podsvícení tlačítka pro zapínání monitoru. Další popis designu asi není ani třeba, z fotek si jistě uděláte dostatečnou představu o tom, jak monitor Samsung T240HD vypadá.

Umístění tlačítek sice není zrovna ideální, protože nevidíte na nápisy, ale jinak jsou řešena celkem dobře. Osobně jsem měl dost velký problém se zapamatováním funkce tlačítka "SOURCE", které má dvě funkce (buď přepíná vstupy, nebo funguje jako potvrzovací tlačítko). Zákonitě jsem vždy myslel na druhou funkci. Samozřejmě to může být pouze můj osobní problém. Stisk tlačítek je příjemný a jistý, k technické stránce věci nemám tedy co vytknout.


Tlačítka na ovládání OSD menu


Zadní pohled (Pro zvětšení klikněte)

Na zadní straně naleznete velké množství vstupů, které jsou uspořádány tak nějak televizně. Také popisek "PC" u D-Sub vstupu vzbuzuje spíš smích (kdo by dnes používal u PC D-Sub místo digitálního DVI či HDMI), avšak je to běžná praxe u televizí.


Konektory


HDMI vstup číslo dvě a výstup pro sluchátka


Dodávané příslušenství


  • DVI kabel
  • D-Sub
  • CD s ovladači
  • Napájecí kabel
  • Instalační příručka

Samsung T240HD
Vlastnost
Hodnota
Úhlopříčka
24" (16:10)
Ideální odezva
5 ms (gtg)
Jas
300 cd/m2
Kontrast (dynamický)
1000:1 (10 000:1)
Výrobní technologie
TN
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
160°/160°
Počet barev
16,7 mil (8-bit)
Rozteč bodů
0,270 mm
Nativní rozlišení
1920 x 1200
Vestavěné reproduktory
ANO
USB HUB
NE
Vstupy
DVI-D, 2x HDMI, Anténí, komponentní, SCART, D-Sub, Audio (optický, 3,5mm jack)
Výstup pro sluchátka
ANO
Možnost montáže na stěnu
NE
Hmotnost
6,8 kg
Norma TCO
TCO NA
Pivot
NE
Spotřeba
měřena v recenzi
Různé variace tohoto modelu
-
Speciální vlastnosti
-