reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sapphire Edge-HD3: miniaturní PC s APU

21.2.2012, Jan Vítek, recenze
Sapphire Edge-HD3: miniaturní PC s APU
Společnost Sapphire je u nás známá především jako výrobce grafických karet nebo základních desek, ovšem pak už je jen krůček k vytvoření třeba nettopů, jako je Edge-HD3. Ten nabídne moderní APU E-450 od AMD, a to ve velmi malém provedení.
Počítače typu nettop nikdy nedosáhly takového rozšíření jako mnohem populárnější netbooky a asi už ani nedosáhnou, neboť v dnešní době táhne vývoj především mobilita. Nettopy jsou přitom náhradou za desktopový počítač a mezi jejich výhody patří (či by měla patřit) nízká náročnost na prostor i spotřebu, příznivá cena, ale na druhou stranu zase malá rozšiřitelnost a nevalný výkon.

Dnes tu ale máme nejnovější model Mini PC od Sapphire, a sice Edge-HD3, jenž se může pochlubit APU od firmy AMD v podobě modelu E-450 vybaveného grafickým jádrem Radeon HD 6320. Taková výbava by již mohla stačit na jednodušší 3D hry, popřípadě pro ty uživatele, kteří nepotřebují vysoké rozlišení a detaily. Toto PC také bude možné dobře využít jako druhé PC pro domácnost nebo jednoduchý domácí multimediální počítač (HTPC), který nezabere moc místa, nebude energeticky náročný a rozhodně bude levou zadní stačit pro přehrávání filmů ve vysokém rozlišení. Stačí jej připojit k televizoru, kde určitě využijete také rozhraní Wi-Fi.

Podívejme se nyní na jeho specifikace.


Model
Sapphire Edge-HD3 Mini PC
Procesor
AMD APU E-450
Frekvence apod.
2x CPU Bobcat na 1,65 GHz
Čipová sada
Hudson M1
RAM
4 GB DDR3 - 1333 MHz
Pevný disk
320 GB - Samsung HM321 HI
Grafická karta
AMD Radeon HD 6320 - 80 Stream procesorů
Zvuková karta
AMD High Definition Audio
Realtek High Definition Audio
Mechanika
-
Reproduktory
-
Zvukové vstupy/výstupy
3,5mm sluchátka, mikrofon
Polohovací zařízení
-
PS/2
-
USB/eSATA
2x USB 3.0 (vepředu), 2x USB 2.0
Výstup na externí monitor
D-Sub, HDMI (redukce na DVI)
S-Video výstup (TV out)
-
Express Card / PCMCIA
-
FireWire (IEEE 1394)
-
Čtečka karet
-
Bluetooth
-
Infra port
-
Bezdrátová rozhraní
Realtek RTL8191SU - Wi-Fi 802.11n
Modem
-
LAN
Marvell Yukon 88E8059 Gigabit Ethernet
Webkamera
-
Speciální výbava
redukce z HDMI na DVI-I
HDMI kabel
Otvor pro zámek Kensington
ano
Rozměry
193 x 148 x 22 mm
Hmotnost
530 g
Operační systém
bez OS (resp. FreeDOS)
Orientační cena kolem 8 000 Kč s DPH


V útrobách tohoto malého počítače je tedy momentálně nejsilnější APU z E-Series firmy AMD a nabízí nám dvě procesorová jádra Bobcat a grafické jádro Radeon HD 6320, které jako jediné v E-Series je schopno dynamického přetaktování až o necelých 100 MHz v závislosti na spotřebě celého APU. Lze tedy předpokládat, že takový případ nastane při využití jednoho procesorového jádra a GPU, kdy druhé CPU zůstane v klidu, ale uvidíme. Grafický čip zde využívá také operační paměť v podobě 4 GB DDR3, které zde pracují (opět poprvé v případě E-Series) na 1333 MHz, z čehož může těžit celý systém, tedy včetně grafiky.

Úložný systém se zde skládá pouze z mobilního 320GB pevného disku s 5400 otáčkami, přičemž tu nemáme ani čtečku paměťových karet a ani konektor eSATA. Jedinou cestou k jeho rozšíření tak jsou kromě využití sítě pouze porty USB 2.0 a 3.0. A když už jsme u rozhraní, tak zde jistě potěší Gb Ethernet i Wi-Fi standardu 802.11.n a také možnost připojení monitoru či televizoru pomocí rozhraní D-Sub (analog) či HDMI (digital), pro něž je v balení i redukce na digitální DVI. Přes HDMI bude rovněž možné přenášet zvukovou složku, k čemuž poslouží také klasické 3,5mm konektory pro sluchátka a mikrofon. S/PDIF zde chybí a bohužel se nedočkáme ani Bluetooth, které by se velmi hodilo pro bezdrátové připojení periferií. Toto rozhraní samozřejmě může nahradit dokoupený adaptér, ale ten zabere jeden z portů USB.


Příslušenství


O napájení počítače se postará klasický notebookovský adaptér značky Meic s výkonem 65 W (19 V / 3,42 A). Vedle toho tu máme manuál, informace o registraci a jeden optický disky s ovladači hardwaru a podrobným manuálem. Nakonec tu je i kovový stojan, zmíněná redukce z HDMI na DVI a také HDMI-HDMI kabel.
- klikněte pro zvětšení -


Částí příslušenství předchozích modelů Edge-HD2 je také držák, díky němuž jsme je mohli přimontovat třeba na zeď (standard VESA 100 x 100), ovšem toho se v tomto případě nedočkáme.


Software


Výběr operačního systému zůstává na našem uvážení, i když nabídkou ovladačů nám Sapphire jasně napovídá, že bychom se měli poohlédnout v nabídce firmy Microsoft. Systém Windows 7 by měl také dodávat k jednomu z nabízených modelů tohoto počítače, ovšem v našem případě jsme měli, aby se neřeklo, nainstalovaný pouze FreeDOS, který je pochopitelně dnes naprosto k ničemu.
reklama