Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sapphire Radeon X800 Pro: Princ nebo král

19.5.2004, Martin Štěpánek, recenze
Sapphire Radeon X800 Pro: Princ nebo král
Technologický popis této novinky jsme vám přinesli již před dvěmi týdny, ale na kartu samotnou jsme si museli počkat. Nicméně dnes máme příležitost vám jako první na českém internetu představit oficiální výsledky Radeonu X800 Pro. Podíváme se jak si výkonnostně povede proti již ostříleným harcovníkům na poli grafických karet.
Po technologickém popisu, který nám před nedávnem přinesl Zdeněk Kabát se dnes zaměřím pouze na popis vzhledu a především pak na test výkonu. Ale začněme pěkně popořádku od vzhledu.


Obr. 01 - Logo Radeonu X800Pro

Radeon X800Pro od firmy Sapphire dorazil v nevelké krabici, avšak uvnitř bylo vše potřebné, včetně jedné plné hry (jak by asi krabice vypadala v podání MSI - snad dvojnásobná).
Obr. 02 - Balení Radeonu X800 Pro
klikněte pro zvětšení

Pokud se při pohledu na kartu snažíte najít rozdíl mezi X800Pro a 9800XT, asi vás moc nepřekvapím, že téměř žádný není, jen malé drobnosti.
Obr. 03 - Pohled na Radeon X800 Pro
klikněte pro zvětšení

I chladič zůstal stejný, změnila se na něm pouze nálepka. To by na druhou stranu mělo pomoci při uvádění této karty na trh, jelikož výrobci nemusí dělat tolik nových dílů, ale mohou použít již starší vyrobené pro 9800XT. Také bych rád podotkl, že při testování byla karta poměrně hodně chladná. Při běhu ve Windows se větráček otáčel tak pomalu, že jsem mohl téměř vidět jednotlivé lopatky. Ve hrách se pak rychlost nepatrně zvýšila. Celkově vzato, při testování nejvíce hřály použité 2ns paměti Samsung.
Obr. 04 - Přední strana
klikněte pro zvětšení

Po oddělání chladiče je vidět ten největší rozdíl, nové jádro se 160 miliony transistorů, které tiká na frekvenci 425MHz.
Obr. 05 - Přední strana bez chladiče
klikněte pro zvětšení

Nově je jádro vyrobeno pomocí 0,13 mikronového procesu v kombinaci s Low-K dielektrikem.

Na internetu se také ihned objevily informace o možnosti předělání Radeonu X800Pro na X800XT, což by mohlo jít jednoduchou aktivací zbylých 4 pipelines. Tato aktivace se podle všeho dělá pomocí můstků na povrchu, které jsou umístěné v pravém horním rohu. Bohužel jsem měl kartu tak krátkou chvíli, že jsem se k žádném pokusu v tomto směru nedostal, ale ihned jakmile budu mít další příležitost, podívám se tomu na zoubek.
Obr. 06 - Jádro Radeonu X800Pro

Při pohledu na zadní stranu je již tak malý rozdíl mezi Radeonem 9800XT a X800Pro nulový. Teda až na ten papírový štítek.
Obr. 07 - Zadní strana
klikněte pro zvětšení

Obr. 08 - Paměti

Radeon X800Pro je první karta od firmy ATI, která je vybavena paměťmi GDDR-3. Zde se jedná o paměti s latencemi 2.0ns, které jsou schopny pracovat na rychlosti 500MHz (to dává efektivních 1000MHz). Nicméně zde jsou paměti taktované "pouze" na 450MHz (900MHz efektivně).
Obr. 09 - Přibalená CD
klikněte pro zvětšení

Součástí balení je i CD s ovladači, PowerDVD, RadLinker a plná hra Lara Croft Tomb Raider. Ovladače z CD jsem neinstaloval, jelikož na CD bylo napsáno Catalyst 4.4 a na internetu již byla dostupná novější verze 4.5.
Obr. 10 - Manuál
klikněte pro zvětšení

Přetaktování

Kvůli nedostatku času jsem neměl příliš možností si s taktováním hrát ani zkoušet jakých výsledků lze po přetaktování dosáhnout. Nicméně po kratším hraní se výsledná hodnota ustálila na frekvenci 525MHz na jádře (tedy téměř stejně jako u X800XT) a 560MHz u pamětí (to je o něco málo méně než u X800XT, ale tam nejsou použity 2.0ns paměti nýbrž 1.6ns paměti, které zvládají 600MHz - 1200MHz efektivně).