Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sapphire Vapor-X: první svého druhu

7.12.2012, Jan Vítek, recenze
Sapphire Vapor-X: první svého druhu
Sapphire se rozhodl, že své zkušenosti s výrobou chladičů pro grafické karty zúročí a pustí se do výroby procesorových chladičů. Model Vapor-X je jeho prvním modelem a zaujmout by nás měl především výparníkovou komorou na místě základny...
Kapitoly článku:
  1. Sapphire Vapor-X: první svého druhu
  2. Testy chladiče
  3. Závěrečné hodnocení
Označení Vapor-X nesou chladiče na grafických kartách Sapphire, které jsou opatřeny výparníkovou komorou. Ta ve stylu heatpipe funguje jako velmi výkonný vodič tepla a slouží především pro jeho rapidní rozptýlení do dalších částí chladiče. Není tedy divu, že když už Sapphire představil svůj první procesorový model s touto výbavou, pojmenoval jej prostě a jednoduše Vapor-X, aby bylo znalému uživateli hned jasné, s čím má tu čest.Zlepšení či zefektivnění přenosu tepelné energie z procesoru do chladiče vyústilo před několika lety v novinku, kterou někteří pojmenovali jako DHT (Direct Heatpipe Touch). Jde o chladiče, jejichž základna přestala sloužit ke sběru tepla procesoru, respektive jeho heatspreaderu, a její funkce byla omezena pouze na to, aby chladič držel pohromadě. Teplo zde má proudit přímo do heatpipe, které byly pro ten účel zploštělé a zarovnané. Nicméně zde vznikl další problém. Mezi jednotlivými trubicemi vznikala hluchá místa, která obvykle vyplnil pouze hliník a navíc se objevily také drážky, kde bylo ještě něco daleko horšího - vzduch. To uspokojivě vyřešil, pokud se dobře pamatuju, až Cooler Master se svým Hyper 212 EVO (recenze), který usadil heatpipe tak, aby tvořily téměř jednolitou plochu.

Sapphire na to šel u svého Vapor-X trochu jinak. Znovu obnovil původní funkci základny, čímž tedy nemíním, že ta se dnes v tradiční podobě už nepoužívá. Nestvořil ji ale jen jako kus mědi, ale jako malou výparníkovou komoru, která by měla rozvádět teplo daleko účinněji než měď. Na druhou stranu je otázkou, jak si toto řešení bude stát s kvalitním provedením systému DHT, jaké najdeme u zmíněného Hyper 212 EVO. Vapor-X má zde totiž jednu nepřehlédnutelnou nevýhodu - teplo musí proudit z heatspreaderu přes komoru do heatpipe, zatímco u chladiče Hyper proudí přímo do heatpipe, takže tu je o jeden přechod méně.

Model
Sapphire Vapor-X
Rozměry
135 x 110,4 x 163,5mm (s ventilátory)
Hmotnost
925 g (bez ventilátorů)
Materiál
1x výparníková komora Vapor-X
4x 7mm heatpipe,
hliníková žebra
Ventilátory
2x 120 mm s kluznými ložisky
495 - 2200 RPM (PWM)
40 dBA max.
2x 77 CFM max..
2,5 mm H2O max.
Kompatibilita
Intel Socket: LGA 2011 / 1366 / 1156 / 1155 / 775
AMD Socket: FM1 / AM3+ / AM3 / AM2+ / AM2

Specifikace vypovídají o tom, že máme před sebou v podstatě normální procesorový chladič, kdyby zde ovšem nebyla zmínka o výparníkové komoře VaporX. Pak jsou vlastně ještě nestandardní heatpipe, respektive jejich tloušťka 7 mm, protože obvykle se do chladičů montují 6mm nebo 8mm trubice.


Dostaneme také dva ventilátory s lopatkami, jejichž tvar velmi připomíná modely od firmy Cooler Master, jaké jsou použity třeba v řadě Hyper. Nicméně z popisků se dozvíme, že jde o výrobce Martech a typ DF1202512SEUN, který se zde mohou točit až na 2200 RPM, takže by si chladič měl poradit i s výrazně přetaktovanými procesory, ovšem při tom samozřejmě nemůžeme očekávat nízkou hlučnost.


Zpracování chladiče


Sapphire Vapor-X je jedním z chladičů, které se výrobce rozhodl okapotovat. Kvůli opláštěným ventilátorům a vrchnímu plastovému dílu je tak ze samotného pasivu vidět jen minimum. Ventilátory ale budeme moci snadno sejmout díky tomu, že drží jen s pomocí vlastních pacek zaklesnutých za boky chladiče. To ostatně bude nutné, abyste se dostali ke šroubkům na základně, a mohli tak chladič nainstalovat. Na bočním pohledu si také můžete všimnout malého kabelu s konektorem na půli cesty, který vede nahoru k vrchní plastové části. Evidentně poslouží k prosvícení dvou modrých plastových linek táhnoucích se kolem loga Sapphire v hliníkovém plíšku.

Ventilátory budeme moci napájet buď samostatně nebo najednou díky dodávanému adaptéru. Ten pak správně u svého černého konektoru na straně ventilátorů vynechal jeden vodič, jímž se sledují otáčky. Oba by se pochopitelně vzájemně rušily a sledování otáček by bylo znemožněno.

Ventilátory jsou zpracovány velmi pěkně. Jejich zvlněné lopatky mají oblé hrany bez otřepů a samy o sobě jsou průsvitné s kouřovým zabarvením. To proto, aby skrz ně mohly prosvítat modré LED umístěné v rámu.

Provedení pasivní části není bez chyby. Jde především o uložení samotných žeber, která jsou dole prohnutá. Ovšem to snad bude jen kosmetická vada, neboť to vypadá, že spojení žeber s trubicemi heatpipe je pevné. Na bocích pak pravidelné rozestupy žeber jako obvykle zajišťují ohnuté packy. Ona samotná jsou poměrně tenká (0,3 mm) a mají mezi sebou téměř 1,5mm rozestupy, respektive by měly mít.

Po otočení chladiče se již v celé své kráse ukáže jeho hlavní lákadlo - výparníková komora, která na pohled vypadá prostě jen jako trošku rozlehlejší základna. Měla by však nabídnout daleko účinnější odvod tepla od procesoru, a to i v porovnání s mědí a vůbec by nemělo vadit, že heatpipe jsou široce rozprostřeny po celém jejím povrchu. Pěkný je tu také nápis na ochranném štítku, který nás nabádá, abychom "štítek odloupli předtím, než jej použijeme". Použijte jej třeba v odpadkovém koši a následně samotnou styčnou plochu raději vyčistěte lihem nebo jiným vhodným prostředkem, aby se z ní smyly nečistoty a případné zbytky lepidla.

Základna má po broušení na sobě na pohled výrazné rýhy, ale ty ve skutečnosti nejsou tak hluboké, jak vypadají. Povrch je tak částečně i zrcadlový a uprostřed bohužel mírně prohnutý. Po stranách také není rovný, ale tam už to nevadí, protože základna je větší než heatspreader, natož pak samotný procesor (snad jen u procesorů pro LGA 2011 by okraje mohly odstávat). Všimněte si na ní také malého uzavřeného ventilku, jímž byla výparníková komora naplněna médiem.


Příslušenství


Produkty firmy Cooler Master nám u tohoto chladiče nepřipomenou pouze ventilátory, ale také zadní univerzální rámeček pro montáž na sockety Intel a AMD. Vrchní spona, která je také univerzální, již byla připravena speciálně pro tento chladič a už při pohledu na dodávané díly je celkem jasné, jak bude instalace probíhat.

Využijeme při ní také drobné příslušenství dodávané v malém sáčku, kde jsou i měkké podložky, pokud se bojíte o základní desku a teplovodivá pasta v malé tubě. Dále nechybí obrázkový manuál, z nějž vše dobře pochopíte i bez znalosti jazyka, a informace pro registraci produktu.


Instalace


Pro umístění chladiče na sockety AMD a Intel využijeme v podstatě stejné díly, jen trochu jiným způsobem. Už zezačátku však bylo bohužel jasné, že u socketů AMD si nebudeme moci vybrat orientaci chladiče, protože montážní body, čili šrouby, na chladiči jsou umístěny napevno a rámečky evidentně také nepůjde natočit dle libosti. V našem případě to však naštěstí vyšlo dobře, takže chladič byl umístěn ve správné poloze tak, aby nemusel nabírat vzduch od grafické karty, nebo na ni foukat.

Při instalaci si tedy nejdříve vezmete zadní rámeček, ten vhodnou stranou otočíte, přiložíte zezadu na desku, z druhé strany protáhnete šroubky a ty zajistíte zespoda matkami. Ty v podstatě poslouží i jako distanční sloupky, protože s jejich pomocí pak zajistíte vrchní rámeček a pak už stačí jen namazat procesor teplovodivou pastou, položit na něj chladič a zajistit jej šroubky. Ty jsou opatřeny pružinkami, jež zajistí rovnoměrný přítlak a nemají žádnou vůli, takže chladič se na procesoru ani nehne.

V případě instalace na LGA 2011 využijete stávající rámeček, na nějž pouze našroubujete nižší distanční sloupky a na ně vrchní rámeček. A co se týče prostoru pro paměti, pak ten byl v našem případě dostatečný. Ventilátor začíná 40 mm nad základní deskou a i kdyby nebyl dostatečně vysoko, moduly by se u naší desky daly mírně přihnout, aby se dostaly před něj.