Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sapphire X800Pro Toxic: Reaktor pod kapotou

10.8.2004, Martin Štěpánek, recenze
Sapphire X800Pro Toxic: Reaktor pod kapotou
Konečně se mi pod ruce dostala nadupanější verze Radeonu X800Pro. Základem úspěchu mají být vyšší frekvence spolu se samotaktovací utilitou, to vše je pak doplněno o chlazení velmi podobné VGA Silenceru. Jak si karta povede ve srovnání s normální "produkční" verzí se podíváme v dnešní recenzi.
Na tuto kartu jsem docela dlouho čekal, jelikož jsem byl zvědavý jak se s tím Sapphire popere. Nemohu si pomoct, ale v poslední době mám pocit, že se všichni výrobci grafických karet s čipy ATi drží zavedeného designu a nikdo nechce ničím upoutat. Začínám mít pocit, že je jedno, zda si vyberete Sapphire, Club3D, Triplex nebo dokonce FIC. V ruce jsem měl již 5 karet X800Pro od různých výrobců a ani jedna se nelišila....ehmm, měly jiné nálepky.

A dnes zde máme nejvýkonnější prodávanou verzi Radeonu X800Pro s přídomkem Toxic. Tato karta je vybavena několika zajímavými vylepšeními, které si postupně představíme. Ale teď je vhodné začít od designu.Obr. 01 - Krabice
Klikněte pro zvětšení

Karta do redakce přišla v zajímavém balením, díky kterému byste ji měli poznat i za pultem v obchodu. Také si všimněte nápisu APE, který je umístěn na pravé části. Tento nápis bude pro další testování docela důležitý, ale o tom až později.


Obr. 02 - Přední strana grafické karty
Klikněte pro zvětšení

Po vybalení grafické karty z obalu jsem již tak veselý nebyl. Chvíli mi to sice trvalo, ale nakonec jsem na internetu našel velmi podobnou grafickou kartu, kterou má na svědomí HIS. Ale v případě HIS nese název IceQ II. Jinak chlazení samotné pochází od firmy Artic Cooling a nese název ATi Silencer4. Tedy suma sumárum, nejedná se o žádný unikát.

Ale teď z trochu jiného pohledu. Chlazení je opravdu povedené. Jeho účinnost je velmi dobrá, a to i přes relativně tichý chod. Nevýhodou je snad jen hodně zabraného místa v počítačové skříni. S tím také souvisí menší problém, který nastal při testování, jelikož karta je natolik dlouhá, že neumožňovala jednoduché zapojení SATA kabelů na testovací desce Intel Bonanza. Kabely jsme proto museli více ohnout, aby si s kartou nezavazely.


Obr. 02 - Přední strana grafické karty
Klikněte pro zvětšení

Konstrukce ventilátoru mě trochu připomínala původní chlazení z GeForceFX 5800Ultra, jen zde zabírá větší plochu a naštěstí nedosahuje takových otáček a hluku. Vzduch nasátý ventilátorem je prohnán přes hliníkové žebrování a vyfouknut ven z počítačové skříně. Žebrování je docela husté a zabírá plochu přes jádro i paměti.Obr. 03 - Manuál a přiložená CD
Klikněte pro zvětšení

Inovován byl i přibalený software. Krom klasické trojice ovladače, taktovací utilita a DVD přehrávač je zde i Tom Clancy´s Splinter Cell - Pandora Tomorrow a Prince of Persia - Sands of Time.Obr. 04 - Jádro
Klikněte pro zvětšení

A teď k tomu zajímavějšímu a především důležitějšímu. Tím je bezesporu jádro. Na první pohled nic zajímavého, ale pokud se podíváte detailněji na můstky, které jsou v pravém horním rohu, ihned zjistíte, že někde je "chyba". Po spuštění systému se grafická karta hlásí jako 12 pipelinová i přes fakt, že nejsou přerušený žádné můstky. Taky při dalším zkoumání grafické karty si můžete všimnout, že se nejedná o čistokrevný Radeon X800Pro. Moji domněnku, že se jedná o X800XT s biosem, který blokuje zbylé čtyři pipelines, potvrdil i integrovaný čip Rage Theatre (který obsahují pouze X800XT) a následné procházení zahraničních diskuzních fór. Přiznám se, že jsem se nepokoušel bios flashnout, i když jich je na internetu několik dostupných. Dobrou zprávou jsou i použité paměti. U klasických X800Pro byl problém z flashováním X800XT biosu, jelikož ten chtěl automaticky nastavit vyšší frekvenci pamětí, kterou ale použité paměti nezvládaly.

Ale i zde platí, že podobně jako při předělávání můstků, i zde záleží na štěstí, zda po změně biosu pojede všech 16 pipelines.Obr. 05 - Spojené můstky

Jádro tiká na frekvenci 475MHz, což je stejně jako ostatní grafické karty s čipem X800Pro.


Obr. 06 - Paměti Samsung 1.6ns

A zde jsou paměti. K mému překvapení stejné jaké používá Radeon X800XT, tedy 1,6ns DDR-3 paměti Samsung. Ty mají podle specifikace zvládat rychlost 600MHz (tedy 1200MHz efektivně). Zde ale pamětí běží pouze na 450MHz (opět stejně jako ostatní karty s čipem X800Pro). Vše se ale změní po instalaci utility APE (Automatic Performance Enhancement), která automaticky taktuje frekvence. Se zapnutým APE se frekvence pamětí dostane až k frekvenci 520MHz. To stále dává poměrně velkou rezervu a tedy si troufám říct, že nebylo potřeba tak mohutné chlazení pamětí na zadní straně grafické karty. Díky zvýšení frekvence pamětí se také zvýší propustnost z původních 28,8GB/s na velmi dobrých 32,2GB/s.

Jen pro přesnost:
    • Paměti s časováním 1,25ns pracují na frekvenci 800MHz (1600MHz efektivně)
    • Paměti s časováním 1,429ns pracují na frekvenci 700MHz (1400MHz efektivně)
    • Paměti s časováním 1,667ns pracují na frekvenci 600MHz (1200MHz efektivně)
    • Paměti s časováním 2,0ns pracují na frekvenci 500MHz (1000MHz efektivně)
Pokračuje popis grafické karty...