Sedm teplovodivých past v testu

Sedm teplovodivých past v testu
, , recenze
Titulek článku není úplně přesný, protože dnes půjde nejen o test teplovodivých past, ale i teplovodivé podložky a slitiny tekutých kovů. Utkají se produkty firem Arctic Cooling, Arctic Silver, Coollaboratory, GeIL a Zalman a celkem se jich ukáže 7.
K oblíbeným
reklama
Teplovodivé pasty tedy předvedly, co umí a je na čase je zhodnotit. Co se týče ceny, pak v testu nejvýkonnější Liquid Pro je zároveň také nejdražší, ale v podstatě jsou ceny vyrovnané, tedy až na produkty Arctic Cooling, kde MX-1 se dá sehnat i za cenu pod 120,- Kč. Ta přitom podala jeden z nejlepších výkonů a pokud na slibech výrobce o dalším zlepšování výkonu přeci jen něco je, můžeme se po několika dnech užívání těšit na ještě lepší teploty, i když na pokles čtyř stupňů to nevidím. Podobně se umístila pasta MX-2.


Produkt
Cena - Kč s DPH
Arctic Cooling MX-1
cca 120
Arctic Cooling MX-2
cca 170
Arctic Silver 5
184
Coollaboratory Liquid Pro
263
Coollaboratory MetalPad
196
Geil High Performance Copper Paste
226
Zalman ZM-STG1
196


Zklamáním je Coollaboratory MetalPad, jenž je na jedno použití, stojí celých 196 korun a v testech se jeho kvality neukázaly, i když byl přesně dodržen postup "zahoření", aby se MetalPad patřičně usadil. Ostatní pasty jsou vzhledem ke svým cenám nepříliš zajímavé. Arctic Silver 5 by dle informací výrobce mohl časem dosáhnout lepších výkonů. Jenže stejná věc platí i o MX-1, kterou navíc pořídíme za poloviční cenu.

Svého vítěze si můžete zvolit sami dle dostupných informací. Zda vám kvůli několika stupňům stojí za pořízení Coollaboratory Liquid Pro, nebo si ponecháte bílou silikonovou pastu, kterou jste dostali ke svému chladiči, to záleží na vás. Osobně bych však šel zlatou střední cestou a vybral si Arctic Cooling MX-2, která dle testu nabízí nejlepší poměr cena - výkon (Arctic Cooling jí dodává celkem 4 gramy oproti 2 gramům MX-1, která navíc bude novější pastou brzy nahrazena). Pasty od Arctic Cooling jsou navíc také elektricky nevodivé na rozdíl od Coollaboratory Liquid Pro a snadněji se nanáší i stírají. Díky tomu všemu si MX-2 zaslouží naše ocenění TREFA.Za výborný poměr cena/výkon získává Arctic Cooling MX-2 ocenění TREFA.
Logo ocenění je ke stažení zde.


Za zapůjčení následujících produktů děkujeme JSComputers
  • Arctic Silver 5
  • Coollaboratory Liquid Pro
  • Coollaboratory MetalPad
  • Geil High Performance Copper Paste
  • Zalman ZM-STG1

Za zapůjčení past Arctic Cooling MX-1 a MX-2 děkujeme firmě Arctic Cooling
Za poskytnutí základní desky DFI LANParty-UT nF4 Ultra-D děkujeme firmě RIDEA distribution
Za poskytnutí chladiče Thermalright XP90C a ventilátorů Papst děkujeme firmě JSComputers


------------------------------------- English translation of the conclusion -------------------------------------

Thermal Compounds have showed us their performances and it's time to evaluate the results. Considering the price, then the most efficient Liquid Pro is the most expensive as well. But altogether the prices are more or less balanced - not considering the products of Arctic Cooling. One may purchase MX-1 for a price as low as 120 CZK. Moreover, MX-1 had very good result and if its true that after some time the performance increases, users can look forward to even better results (however 4°C temperature drop is not likely). MX-2 showed a similar performance.

Coollaboratory MetalPad was a bit disappointing. It can be used only once, costs 196 CZK and its performance wasn't great, even though I thoroughly kept the instructions including the "burn in" process. Other products are considering their prices not interesting. Arctic Silver 5 should in time according to its manufacturer reach better performance, but the same applies to MX-1 which is about two times cheaper.

You all may choose your winner by the results. If you want to buy Coollaboratory Liquid Pro because of a few degrees temperature drop, or you prefer to keep an ordinary white silicone compound you received with your cooler, that is everyone's decision. Personally, I would choose a compromise - Arctic Cooling MX-2 which according to the results offers the best price - performance ratio (There are 4 grams in one tube in comparison with 2 grams of MX-1 which will be soon replaced by MX-2). Arctic Cooling's compounds are also electrically non-conductive unlike Coollaboratory's Liquid Pro and are also more easy to apply and wipe off. Therefore I give to MX-2 award TREFA of Svethardware.cz.
reklama
Nejnovější články
Miliony PC ohroženy chybou v diagnostickém softwaru Miliony PC ohroženy chybou v diagnostickém softwaru
Miliony počítačů známých značek, jako je např. Dell, mohou být hackery napadeny kvůli chybě v diagnostickém softwaru dodávaném třetí stranou. Jde o aplikace postavené na programu PC-Doctor Toolbox.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Bill Gates lituje, že Microsoft neudělal něco jako Android Bill Gates lituje, že Microsoft neudělal něco jako Android
V rozhovoru pro Village Global se Bill Gates rozhovořil i o svých největších chybách, které ve světě IT provedl. Jednou z těch největších je fakt, že Microsoft nikdy nevytvořil něco jako operační systém Android.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Japonský robot udržuje rýžová pole bez plevele Japonský robot udržuje rýžová pole bez plevele
S rozmachem robotiky přicházejí různí pomocníci třeba i do oblasti zemědělství. Inženýr z Japonska se například nechal inspirovat kachnami a vytvořil malého robota, který slouží k opečovávání rýžových políček.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Blazar jako další možný cíl pro celosvětový Event Horizon Telescope Blazar jako další možný cíl pro celosvětový Event Horizon Telescope
Event Horizon Telescope dokázal přinést vůbec první snímek supermasivní černé díry, respektive jejího bezprostředního ještě pozorovatelného okolí. Nyní se hledá další cíl pro tento virtuální teleskop skládající se ze zařízení umístěných po celém světě.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Čínský serverový podnik s účastí AMD se dostal na černou listinu USA Čínský serverový podnik s účastí AMD se dostal na černou listinu USA
Nedávno jsme zjistili, že firma AMD dává ruce pryč od čínského podniku se společnou majetkovou účastí, který mohl v posledních letech vyrábět procesory x86 architektury Zen. Nyní je už jasné, že takový krok byl nevyhnutelný.
Včera, aktualita, Jan Vítek