Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sencor Element 10.1: IPS za hubičku

22.1.2013, Jan Vítek, recenze
Sencor Element 10.1: IPS za hubičku
Téma tabletů není na našem serveru zrovna časté, ovšem tento kousek si pozornost zaslouží. Jedná se o tablet Element 10.1 za rozumnou cenu, jenž je vybavený operačním systémem Android 4.1.1, 16 GB paměti a především 10,1" kapacitním displejem typu IPS...
Značka Sencor je u nás často vnímána jako "levná Čína", ovšem ve skutečnosti jde (alespoň původně) o japonskou značku, která je v Evropě zabydlena již dlouhá desetiletí. Nyní u nás tato firma prodává mnoho produktů především z oblasti spotřební elektroniky, kuchyňského náčiní, potřeb pro domácnost či elektroniky spojené s automobily. Testovaný tablet Element 10.1 patří samozřejmě do spotřební elektroniky a již před Vánocemi vzbudil tak velkou pozornost, že jej řada prodejců vyprodala. Jde také o nejnovější a největší model své řady Element.- klikněte pro zvětšení -


Tablety jsou považovány za prodejní hit Vánoc předchozího roku a lze předpokládat, že tímto období zájem o ně neskončil. Sencor Element 10.1 se také na trhu ještě moc neohřál, a tak určitě nebude vadit, když se na něj podívám podrobněji. Tento tablet je určený pro uživatele, kteří dbají na kvalitu, ale i cenu. Budeme tedy muset dělat kompromisy, ovšem to je u takovéhoto zařízení s cenou 5000 Kč s DPH jasné. Však pokud neustoupíme a budeme vyžadovat 10" displej typu IPS a 16 GB paměti, pak Element 10.1 momentálně v podstatě nemá konkurenci, či přinejmenším vychází nejlevněji.

Nicméně se musíme připravit na to, že všechno na tomto tabletu milovat nebudeme a po pročítání zkušeností ostatních uživatelů (i dle vlastních zkušeností) je třeba podotknout, že se musíme připravit na problémy. Ty nás mohou, ale nemusí postihnout, jak se ostatně ukáže i v naší recenzi. Měli jsme totiž k dispozici dva kusy stejného tabletu se stejnou verzí operačního systému, které se přesto chovaly trošku odlišně. Nejdříve se ale podívejme na specifikace:

Model
Sencor Element 10.1
Rozměry
262 x 175,2 x 10,5 mm
Hmotnost
cca 0,65 kg
Displej
10,1", IPS, 16:10, kapacitní multidotykový (až 5 bodů)
Rozlišení
1280 x 800
SoC
1,5GHz Amlogic AML8726-MX (dvoujádrový Cortex-A9) + GPU Mali-4003D
Operační systém
Android 4.1.1 Jelly Bean, podpora Flash 10.2
Operační paměť
1 GB DDR3
Integrovaná paměť
16 GB
Paměťové karty
1x MicroSDHC (až 32 GB)
Kamery
přední 0,3 Mpix
zadní 2 Mpix (bez ostření, bez přísvitu)
Wi-Fi
802.11 b/g/n
3G
ne
HDMI
mini HDMI (max 1080p)
Audio
3,5mm výstup na sluchátka
USB
mini USB 2.0 (USB OTG, možnost napájení)
Senzory
G-sensor
Napájení
DC 5V, 2A
Baterie
LiPol, 6600 mAh
výdrž až 8 hodin
Podporované formáty
Video
H.264, H.263, VC-1, MPEG-1/2/4, DivX, XviD, WMV7/8, VP6, AVS, atd.
Foto
JPEG, BMP, GIF, PNG, atd.
e-knihy
EPUB, PDF, FB2, PDB, CHM, HTML, TXT, UMD, WORD, EXCEL, atd.
Android Market
ano

Specifikace jsou tedy na cenu 5000 Kč s daní více než slušné. Oba tablety již byly vybaveny operačním systémem Android Jelly Bean verze 4.1.1, i když v oficiálních specifikacích i na obalu je ještě uvedený 4.0.4 Ice Cream Sandwich. Co bychom tabletu mohli vyčítat, je absence rozhraní Bluetooth, což nám znemožní použít třeba klávesnice s tímto rozhraním, někdo jiný by zase mohl postrádat GPS modul nebo lepší kameru, ovšem znovu je třeba připomenout cenu a také to, že konkureční tablety za podobnou částku na tom nejsou lépe.


Výdrž tabletu by se měla se zapnutým rozhraním Wi-Fi pohybovat až kolem osmi hodin, ovšem ve skutečnosti to bude spíše méně, pokud máme dát na zkušenosti jiných uživatelů. Velkým tématem také bude spotřeba tohoto tabletu, respektive to, jak se chová v režimu spánku, ale o tom až později. Nyní se zaměříme na fyzické zpracování.


Zpracování tabletu


Pokud víte, jak takový klasický tablet vypadá, musíte mít jasno i o vzhledu Sencoru Element 10.1. Je to prostě jedna velká a tenká placka s lesklým displejem, černými okraji, pár tlačítky a konektory. Vnější obal je složen ze čtyř kusů, a to z vrchního skla displeje, na němž je při blízkém zkoumání vidět mřížka pro snímání dotyků, které je obehnané tenkým plastovým rámečkem. Pak tu je spodní kryt vyrobený z větší části z hliníku s matnou povrchovou úpravou a z menší části z plastu, který tak nebude stínit anténě rozhraní Wi-Fi. Stejné provedení mívají i kovové notebooky, jejichž anténa je umístěna v horní části displeje.
- klikněte pro zvětšení -


Z vrchu je tablet tedy lesklý a hladký, displej má kolem sebe cca 1,5 cm okraje, za něž budeme moci tablet chytit a vzniklý černý rámeček je přerušen pouze na jednom místě, aby nestínil integrované přední kameře s rozlišením 0,3 Mpix.
- klikněte pro zvětšení -


Spodní část nám ukáže popisky konektorů, rozhraní a tlačítek, stejně jako základní informace o tabletu. Dozvíme se jeho označení, velikost úložného prostoru i displeje, dále také informace o napájení a místu výroby. To je zcela nepřekvapivě Čína, i když výrobce také uvádí, že navržen byl v Evropě.

Dále tu nechybí oko zadní 2Mpix kamery, dva reproduktory, jež by tedy mohly být dále od sebe a nakonec už jen zmíněné popisky.

Všechna tři tlačítka jsou soustředěna na jednom místě, což platí i pro konektory. To není překvapivé, neboť lze předpokládat, že plošný spoj s elektronikou bude zabírat jen malou část plochy tabletu. Na vrchní hraně tak máme dvě tlačítka pro nastavení hlasitosti a na pravé hraně pak vše ostatní.

Konkrétně jde o 3,5mm konektor pro sluchátka, integrovaný mikrofon, port mini USB, dále mini HDMI, kulatý napájecí konektor, zapuštěné tlačítko pro tvrdý reset tabletu a nakonec slot pro kartu micro SDHC s kapacitou maximálně 32 GB. To je vše, více na tomto tabletu nenajdete.
- klikněte pro zvětšení -


Co se týče pevnosti celé konstrukce, pak s tím jsem byl osobně spokojen. Tablet dobře a bez zvukových projevů odolává snaze jej zkroutit, ovšem komu se to nelíbí, je displej. Tomu se ohýbání pochopitelně nelíbí, což na sobě dá ihned znát poruchami v zobrazení, nicméně při běžném použití se vám toto nestane. Provedení je tedy dle mého názoru dobré a určitě se nemusíte bát, že byste si tímto tabletem uřízli ostudu.


Příslušenství


Co se týče dodávaného příslušenství, pak tady by mohla být situace lepší. Nevadilo mi, že kromě nezbytností nedostaneme nic navíc, takže žádné ochranné pouzdro či jiný bonus. Jde spíše o odfláknutý systém napájení, s nímž uživatelé mívají problémy. Není divu, když napájecí konektor je tak malý a navíc má po zapojení i značnou vůli. Stačí jedna neopatrnost a konektor si může v okamžiku poškodit a k tomu rozhodně nepřispěje fakt, že dodávaný adaptér (5V / 2A) má kabel dlouhý pouze jeden metr. To je na takovéto zařízení velmi málo a to i proto, že dobíjení tu není záležitost na jednu či dvě hodiny jako u mobilního telefonu, ale minimálně na šest hodin. Pak by se rozhodně hodila možnost mít s právě nabíjeným tabletem větší "akční rádius".

Nicméně je tu jedna záchrana - port mini USB, kterým můžeme tablet nabíjet také, takže i když si poškodíte napájecí konektor, nic není ztraceno. USB adaptéry jsou také na trhu velmi rozšířené a často mají odpojitelný kabel, který si tak můžete nastavit, aby byl delší. Výkon takovéhoto adaptéru nemusí být zrovna 10 W jako u toho dodávaného. V našem případě se tablet začal dobíjet i s využitím adaptéru od telefonu LG Optimus 2X, jenž má ve specifikacích 4,8 V a 1 A. Nicméně pak se také dle toho prodlouží doba nabíjení baterie.

V balení dále najdeme záruční list, manuál i v českém jazyce (podrobnější je uložen přímo v tabletu) a nakonec dva krátké kabely. Oba jsou pro rozhraní mini USB a oba končí klasickým USB. Jedem má však na konci samce a druhý samici, díky čemuž můžeme k tabletu připojit třeba pevný disk (ten ale potřebuje samostatné napájení) nebo flash disk.