Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sencor Element 9.7 v2: levná Retina

1.3.2013, Jan Vítek, recenze
Sencor Element 9.7 v2: levná Retina
Společnost Sencor, která nás nedávno zaujala levným 10,1" tabletem, si tentokráte připravila ještě zajímavější model. Tím je Element 9.7 v2 disponující 9,7" displejem s rozlišením 2048 x 1536. Stejné nabízí také Apple iPad s displejem Retina...
Označení Retina bychom měli samozřejmě používat spíše jen s produkty firmy Apple, neboť Retina Display je její značka. Nicméně toto označení se začíná používat také pro jiné displeje, které nabídnout na svou velikost neobyčejně velké rozlišení a zrovna pro displej tabletu Sencor Element 9.7 v2 se to velmi hodí. Ten nám totiž nabídne stejnou úhlopříčku i rozlišení jako dnešní iPad s displejem Retina. Výhodou pak je, že jde o tablet, který svou cenou nepřekračuje 10 000 Kč. On k této hranici není ani na dohled, neboť se dá sehnat za 7 000 Kč. Mimochodem zajímavé také je, že téměř všechny obchody jej nabízí za naprosto stejnou cenu.
- klikněte pro zvětšení -


Sencor si tedy pro nás připravil velmi zajímavou nabídku, která snad popožene i ostatní výrobce, neboť tablet s takto vysokým rozlišením a nízkou cenou je v našich obchodech unikát. Co se týče dalších specifikací, ani ty nejsou špatné, i když se samozřejmě někde muselo šetřit. Nicméně 1,5GHz dvoujádrový procesor, 16 GB paměti, slibná 10 000mAh baterie a kovové tělo, to vše slibuje celkově slušný produkt. Na druhou stranu zadní kamera s rozlišením 2 Mpix nás asi nenadchne, což lze soudit i dle toho, co v tomto ohledu předvedl minule testovaný Sencor Element 10.1.

Nyní se tedy podívejme na specifikace a podporované formáty multimédií:

Model
Sencor Element 9.7 v2
Rozměry
242 x 189 x 9,8 mm
Hmotnost
cca 0,65 kg
Displej
9,7", IPS, 4:3, kapacitní multidotykový (až 10 bodů)
Rozlišení
2048 x 1536 (v systému nastavené 1600 x 1200)
SoC
1,5GHz Rockchip RK 3066 (dvoujádrový Cortex-A9) + GPU Mali-400
Operační systém
Android 4.1.1 Jelly Bean, podpora Flash 10.2
Operační paměť
1 GB DDR3
Integrovaná paměť
16 GB
Paměťové karty
1x MicroSDHC (až 32 GB)
Kamery
přední 2 Mpix
zadní 2 Mpix (bez ostření, bez přísvitu)
Wi-Fi a Bluetooth
802.11 b/g/n
Bluetooth 4.0
3G
ne
HDMI
ne
Audio
2x 1W reproduktor
3,5mm výstup na sluchátka
sluchátka in-ear v příslušenství
USB
micro USB 2.0 (USB OTG)
Senzory
G-sensor
Napájení
DC 12V, 2A
Baterie
LiPol, 10 000 mAh
výdrž až 10 hodin
Podporované formáty
Video
H.264, H.263, VC-1, MPEG-1/2/4, DivX, XviD, WMV7/8, VP6, AVS, atd.
Audio
MP3, WMA, OGG, FLAC, APE, AAC, AC3, ATRA, DTS, atd.
Foto
JPEG, BMP, GIF, PNG, atd.
e-knihy
EPUB, PDF, FB2, PDB, CHM, HTML, TXT, UMD, WORD, EXCEL, atd.
Podpora Android Market (Google Play)
ano
Cena: 7 000 Kč s DPH

Specifikace uvedené na druhé straně obalu hovoří o hmotnosti 1225 gramů, čímž si tedy Sencor moc nepomohl. Jde totiž pouze o chybu a skutečná hmotnost tabletu je 0,65 kg, tedy téměř poloviční (na webu je už uvedena správná a ještě mírně nadsazená hmotnost).


Když se podíváme na hodnocení předchozího tabletu Element 10.1, pak kritizováno bylo především problematické rozhraní Wi-Fi, nerovnoměrné podsvícení displeje a jeho mdlé barvy a také dlouhé dobíjení tabletu. Testovaný tablet však neměl stejné problémy s rozhraním Wi-Fi a displej vypadá také lépe. Ovšem vzhledem k dodávanému adaptéru s výkonem 24 W by se dalo čekat, že dobíjení bude také rychlé, ovšem dle českého manuálu se máme připravit na 8 až 12 hodin, což by bylo ještě horší než u Elementu 10.1. Nicméně to vše ještě zjistíme a také není nikde řečeno, že se nevyskytnou jiné problémy.

Ovšem při porovnání dodávaného příslušenství obou tabletů také zjistíme, že Element 9.7 v2 má přibalena také sluchátka do uší (in ear). Ta mají označení Sencor Hi-Fi IMPERIAL, ovšem tu nejlepší kvalitu od nich čekat nebudeme. Osobně bych však více ocenil nějaké ochranné pouzdro, z něhož by se dal udělat i jednoduchý stojánek, neboť tento typ příslušenství bývá nesmyslně drahý. Dále s potěšením zjistíme, že tento tablet už má také Bluetooth (verze 4.0), takže nebude problém s připojením třeba bezdrátové klávesnice, ovšem na druhou stranu z nějakého důvodu nemá rozhraní HDMI. Mimochodem funkce USB OTG zůstala, takže využít budeme moci i klasickou USB klávesnici či myš.

Velmi zajímavě vypadá baterie Li-Pol, u níž výrobce dodává jedinou hodnotu - 10000 mAh či 10 Ah. Vzhledem k tomu, že obvyklé napětí článků Li-Pol je kolem 4,1 V, pak by kapacita měla činit cca 40 Wh, což je na tablet slušná hodnota. Element 9.7 v2 by z ní měl dokázat žít po dobu 10 hodin aktivního využívání, konkrétně surfování po webu. Nicméně je jasné, že výsledný čas velmi ovlivní i nastavení jasu displeje, neboť to dokáže s výslednou spotřebou značně zamávat, a to zvláště u zařízení, jehož spotřeba by měla být v průměru 4 W.

V ostatních ohledech si jsou oba zmíněné tablety velmi podobné, takže tu máme 1 GB RAM, 16 GB interní paměti rozšiřitelné pomocí karty microSD s kapacitou až 32 GB, výstup na sluchátka (3,5mm), G-senzor a i když jsme si u přední kamery polepšili na 2 Mpix, pak v případě zadní bohužel stagnujeme na 2 Mpix, a to bez možnosti přísvitu a bez ostření. Nemůžeme tedy očekávat kvalitní fotografie.


Zpracování tabletu


Tablet má dle očekávání běžně vypadající tělo složené ze tří kusů. Jednak je to hlavní kovová část vyrobená z hliníku s pískovaným povrchem a pak tu je tenký plastový rámeček obepínající lesklý kryt displeje. Na zpracování mi celkově vadily především dvě věci. Jinak bych očekával stejnou odolnost tabletu jako u Element 10.1, ovšem v tomto případě se dalo tělo o trochu snadněji zkroutit a přitom odstávala kovová část od displeje. Na jednu stranu je možná dobře, že se tak displej kroutí a namáhá méně, ovšem vzniká tak prostor pro vnikání nečistot.
- klikněte pro zvětšení -


Druhou věcí je až příliš viditelná mřížka kapacitní dotykové vrstvy, která je vidět i přes rozsvícený displej v tmavších částech obrazu, a to zvlášť, když se v něm něco leskne. Jinak ale tablet vypadá velmi dobře a vůbec nepůsobí levným dojmem. Při zatřesení se sice zdálo, že uvnitř něco klepe, ale to byla pouze vrchní tlačítka, která jsou usazena trošku volně.
- klikněte pro zvětšení -


Na vrchní straně tabletu je vidět pouze malé oko přední 2Mpix kamery, která je umístěna v pravém horním rohu, což není příliš obvyklé. Když tablet obrátíme, pak se ukáže, že zadní kamera je v tom samém rohu, a to nejspíše jen kvůli tomu, že plošný spoj s elektronikou zasahuje jen část tabletu a výrobce si ušetřil práci, aby nemusel tahat vodiče ke kamerám umístěným ve středu tabletu. Na zadní straně jsou už jen nějaké základní informace o tabletu. Stejně jako u Elementu 10.1 se dozvíme, že tablet byl navržen v Evropě, ovšem vyroben v Číně.

Stejně jako jsou kamery umístěny v pravé části tabletu, i tam najdeme veškeré další prvky, tedy tlačítka konektory. Výjimkou jsou však dva 1W reproduktory, které jsou umístěny po stranách, tedy jeden nalevo a jeden napravo. To je od předchozího tabletu posun kupředu, neboť v jeho případě byly reproduktory na zadní straně a velmi blízko u sebe. Stereo tak nebylo moc výrazné a reproduktory také byly po položení tabletu na stůl výrazně utlumeny.
- klikněte pro zvětšení -


Na pravé hraně tak narazíme (bráno zespoda) na jeden z reproduktorů, pak máme 3,5mm audio konektor, malinký otvor skrývající mikrofon, větší otvor pro napájecí konektor, port micro USB s podporou Mass Storage, USB OTG a USB Host, slot pro kartu micro SD (až 32 GB), která se do něj schová celá a nakonec vypínač.

Pak už je tu pouze vrchní hrana, kde máme tři tlačítka - jedno dlouhé kolébkové pro nastavení hlasitosti a jedno s funkcí zpět. Toto rozložení tlačítek se mi zamlouvalo, zvlášť kvůli jasnému oddělení tlačítek pro nastavení zvuku/funkce zpět a vypínače. U druhého tabletu se mi totiž párkrát stalo, že jsem namísto změny hlasitosti tablet nechtěně uspal, což dokáže otrávit.


Příslušenství


Nejdůležitější součástí příslušenství je napájecí adaptér, u nějž se toho při porovnání s Element 10.1 bohužel moc nezměnilo. Sice má o poznání vyšší výkon (12 V / 2 A, čili 24 W), ovšem dobíjení tabletu má i tak trvat alespoň 8 hodin. Jinak je i podstatně větší a co se týče konektoru a délky kabelu, vše zůstalo při starém. Kabel je tak dlouhý jen 120 cm, přičemž při tak dlouhém dobíjení by se zcela jistě hodilo, kdyby byl kabel delší, čili alespoň dva metry. Napájecí konektor je pak tlustý jen 2,5 mm, takže nebude žádný problém jej poškodit, třeba nechtěným trhnutím za kabel, což při tak krátké délce nebude žádný problém.
- klikněte pro zvětšení -


Dále k tabletu dostaneme také sluchátka do uší, která mají také 120cm kabel, 3,5mm konektor, kovově lesklé tělo a také tři sady výměnných nástavců. Na ně se podrobněji podíváme později.

Nakonec tu je už jen manuál včetně české verze a dva kabely pro rozhraní micro USB. Ten delší je zakončen samcem pro připojení tabletu třeba k počítači a druhý je spíše redukce, s jejíž pomocí budeme moci k tabletu připojit třeba USB klávesnici, myš či USB (flash) disk.