Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Šest CPU chladičů střední třídy v testu

20.11.2006, Jan Vítek, recenze
Šest CPU chladičů střední třídy v testu
K chlazení procesorů existuje více přístupů. Dnes si ukážeme takový, jenž klade důraz na vyvážený poměr ceny a výkonu. V testu se utká 6 chladičů od 4 známých firem – Asus, Cooler Master, Scythe a Titan. Zdatným protivníkem jim bude Athlon 64 FX-55.
Nejdříve si všechny chladiče postupně představíme, pěkně podle abecedy. Jmenovitě se ve srovnávacím testu ukáží tyto modely:
  • Asus Chilly Vent Lux
  • Cooler Master Hyper TX (RR-DCH-S9U1-GP)
  • Cooler Master Susurro (RR-KTC-T9E1)
  • Scythe SCKTN1000 Katana
  • Scythe SCKTN-CU1000 Katana
  • Titan TTC-NK32TZ

Začneme popořadě prvním chladičem od firmy Asus – Chilly Vent Lux. Ten se dodává v zajímavě zpracovaném balení, kde se v zužující se lepenkové krabici černé barvy skrývá v průhledném plastovém výlisku.
TypAsus Chilly Vent Lux
KompatibilitaAMD Athlon 64 / FX / X2
Rozměry108 x 99,5 x 64
Hmotnost382g
Materiálměď, hliník, heatpipe
Ventilátor80 x 20mm (lopatky z 92mm)
2000RPM

Chilly Vent Lux je chladič osvědčené koncepce s měděnou základnou, hliníkovými žebry, mezi něž dvě heatpipe pomáhají rozvádět teplo. Jedná se o logické uspořádání; tak úzká hliníková žebra musí mít velký tepelný odpor, takže tepelná energie má problémy dostat se výš. Zde nastupují heatpipe, které teplo expres doručí až k samému hornímu okraji žeber.


- klikněte pro zvětšení -

To je výhodné také kvůli tomu, aby se dobře uplatnil proudící vzduch od lopatek ventilátoru. Žebra jsou totiž poměrně dost zhuštěna (jsou od sebe ve vzdálenosti pod 1mm), a tak kladou vzduchu podstatný odpor.


- klikněte pro zvětšení -


Jedenáctilistý ventilátor výrobce zakomponoval do zužujícího se rámečku a jejich průměr samotného rotoru tedy činí 85mm a na vrchní straně má průměr celého rámečku přesně 92mm. Kvůli tomu, že pasiv byl vyroben letováním jednotlivých žeber na měděnou poniklovanou základnu nebylo bez dodatečných prvků možné využít šroubky k přimontování ventilátoru.


Ten je tak zachycen v černém rámečku za plastové packy a v případě potřeby jej není problém vyměnit za jiný 80mm ventilátor se standardním rámečkem. Co se týče napájení, pak to je realizováno pomocí třížilového 25cm kabelu s třípinovým konektorem.


- klikněte pro zvětšení -

U výběru chladiče si všímáme také kvality zpracování jeho styčné plochy. Zde je zpracována poměrně nahrubo s jasně znatelnými podélnými rýhami po zarovnání plochy. Pro dobrou kooperaci s tuhou pastou se však toto i hodí, ale stejně je daleko lepší mít zajištěný přímý kontakt s heatspreaderem bez dalšího prostředníka v podobě tepelně daleko méně vodivé pasty.Co se týče příslušenství, pak to není nikterak bohaté, avšak ne na úkor funkčnosti chladiče. Součástí balení je tedy ještě manuál a malá tuba s teplovodivou pastou Asus.


Instalace

Chladič Chilly Vent Lux se připevňuje pomocí klasické spony s jedním otvorem. Žádný rámeček v dodávce není, protože využijete ten, který jste dostali ke své základní desce.


- klikněte pro zvětšení -

Dodávaná teplovodivá pasta je poněkud tužší konzistence, a tak je nutné ji dobře rozetřít po procesoru. Na tom ale příliš nedrží, ale nakonec se jistě podaří. Pak již stačí jen přiložit chladič celou plochou na heatspreader procesoru, zaháknout sponu z obou stran a otočit plastovou páčkou. Vše jde jednoduše a lehce a chladič poté nemá ani šanci ohrožovat okolní komponenty. Pouze na naší redakční desce by bylo vhodné, aby byl orientován o 90° jinak a chladil tak PWM oblast.