reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Šestirychlostní vypalovačka

11.11.1999, Vladimír Pavlík, recenze
Šestirychlostní vypalovačka
CD RW vypalovačka Ricoh 7060
Specifikace:
Interní vypalovací mechanika od firmy Ricoh s EIDE rozhraním a velikostí cache 2MB. Podporuje PIO mód 4 i UDMA2, rychlost zápisu je 4x CD RW, 6x CD R, čtení medií 24x. Mechanika i elektronika je výrobek firmy RICOH. Na předním panelu jsou následující ovládací prvky: konektor pro sluchátka 3,5“, analogový regulátor hlasitosti, kontrolní dioda, která svým svitem indikuje zápis nebo čtení a tlačítko Eject. Zadní panel obsahuje napájecí konektor, IDE konektor, přepínač Master, Single, Cs-sel, audio analogový a audio digitální výstup. Mechaniku lze provozovat i ve svislé poloze.
ricoh 7060
Instalace:
Technické řešení této mechaniky vychází z již osvědčeného modelu Ricoh 7040. Mechanika je dodávána ve velmi pěkné papírové krabici. Ta obsahuje vše, co je potřeba pro rychlé zprovoznění, dokonce včetně dvou prázdných CD-R a jednoho prázdného CD-RW média. V balení je dále dokumentace v angličtině, kablík k propojení se zvukovou kartou, IDE kabel, šroubky pro uchycení, CD-ROM disk s vypalovacím programem NERO od firmy AHEAD Software a CD ROM s programem pro UDF zápis. Mechanika umožňuje čtení rychlostí 24x (naměřené parametry byly dokonce lepší jak udává výrobce) a zápis 4x na CD RW a 6x na CD R. Střední přístupová doba je 120ms. Zařízení bylo zkoušeno jak pod Windows 95 tak i 98. Pod oběma systémy (Win95, Win98) se zařízení chovalo stejně. Zvuková a datová média zapisovala mechanika bez problémů. Mechanika také podporuje způsob zápisu na CD ROM i CD RW ve formátu PacketCD dle standardu UDF (Universal Disc Format – nový standard určený pro paketový zápis na různá média včetně CD-R/W a DVD). Bohužel tento formát není vhodný pro DOS - jeden soubor je zde vidět jako několik souborů stejného jména a stejné délky. Mechanika umí číst a zapisovat následující formáty: CD DA, CD-ROM, CD-Extra, CD ROM XA, Photo CD, CD I, CD ROM + CD DA, CD Text, Bootovací CD a Video CD. Podporuje metody zápisu Track at once, Disk at once, Sesion at Once, Multisession i Packet Writing. WWW stránka dodavatele software je zde : http://www.ahead.de/. WWW stránka výrobce s informacemi a ovladači k této mechanice je zde: http://www.ricoh-europe.com/home/53.htm. Všechny testy a zkoušky byly prováděny na počítači se základní deskou Asus P2LDS, procesorem Celeron 400MHz, 64M RAM, 13,1 GB WD (UDMA 33), AGP kartou A90 a systémem Windows 95/98.

Klady:
  • Šestinásobná rychlost zápisu. CD ROM je zapsán za 14 minut.
  • Velmi pěkné balení. Je zde skutečně vše, co potřebujeme ke zprovoznění celého kompletu.
  • Při vypalování byly zkoušeny různé média (3 druhy TDK, Memorex, AOpen, Ricoh, DB Boeder i media CD RW od různých výrobců) zcela bez problémů.
Zápory:
  • Není rozdíl v indikaci zápisu a čtení (např. různobarevnou LED, je použita jedna oranžová LED svítící stejně při různých funkcích).
  • Emulace zápisu není na mechanice na rozdíl od jiných značek (Yamaha, Wearnes,…) vůbec indikována.
Závěr:
Značková, velice výkonná mechanika, která je schopna bezproblémového vypalování na různá média. Celkově se dá hodnotit jako velice dobrá mechanika pro tvorbu datových, kopírování zvukových CD. Dále se dá použít pro zálohování a obnovu obsahu pevného disku. Doporučili by jsme ji všem co s vypalováním již mají zkušenosti a chtějí dobrou a spolehlivou mechaniku. Kladem je snadná instalace z kompletního balení, kde je vše potřebné k instalaci.

Ricoh 7060 baleni


K testování zapůjčil: LEVI International
reklama
reklama