Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Sharkoon Rebel12 Value: variabilní věž

, , recenze
Sharkoon Rebel12 Value: variabilní věž
Od Sharkoonu jsme testovali menší skříň s názvem Revenge. Teď je na čase si představit řadu Rebel12, jež je zástupcem typu BigTower a přichází ve verzích Value a Economy. Liší se tím, že Value má velký boční ventilátor, kde Economy má pouze průduchy.
Sharkoon Rebel12 Value: variabilní věž
Kapitoly článku:
Společnost Sharkoon stejně jako Silentmaxx, jejíž ITA-2767 jsme si představili posledně, pochází z Německa. Jedná se o klasický případ firmy, v jejímž repertoáru jsou především počítačové skříně, napájecí zdroje a ostatní drobný hardware jako USB flash disky, ventilátory, čtečky paměťových karet, kabely, apod. Skříně Sharkoon Rebel12 jsou jedinými zástupci BigTowerů této firmy a jak jsem již řekl, přicházejí ve verzích Value a Economy, kde každá z nich pak má dvě barevné verze - černou a stříbrnou. Dnes tedy navážeme na poslední recenzi skříně Sharkoon - Revenge.


Model
Rebel12 Value
Rozměry
215 x 535 x 540 mm (Š x V x H)
Materiál
1mm SECC, plast
Kompatibilita
mATX, ATX, eATX
Pozice
11x externí 5,25"
1x externí 3,25"
6x 3,5" interní
Chlazení
přední 140mm ventilátor
boční 250mm ventilátor
2x boční 80mm ventilátory volitelné
zadní 120/140mm ventilátory volitelné
I/O Porty
4x USB 2.0, mikrofon, sluchátka
Barevné variace
černá, stříbrná
Ostatní
otvory pro hadičky vodního chlazení
Ikona Odkaz na databázi

Skřín přišla zabalená v rozměrné černo-bílé krabici, kde byla standardně chráněna polystyrénovými bloky a igelitovým vakem. Cestou se k ní ale někdo nechoval pěkně, protože přišla s vypadanými předními záslepkami a také dva šroubky držící bočnice jsem musel dodatečně vysypat z krabice. Ale i přesto přišla v pořádku, takže stačilo všechny části vrátit tam, kam patří.Při pročtení specifikací v tabulce si můžeme už sami představit, jak asi bude tato skříň vypadat. Především 11 externích 5,25" pozic pro optické mechaniky a další zařízení nám dává jisté vodítko. Skříň má přední panel posetý pozicemi pro mechaniky a jediné, co jejich řadu narušuje, je zcela vrchní pozice pro externí 3,5" zařízení, kde se bude dobře vyjímat disketová mechanika, čtečka paměťových karet nebo multifunkční panel. Záslepky pak jsou opatřeny plechem s jemnou perforací a za ním je navíc umístěn černý pěnový materiál, který bude filtrovat vzduch od prachu. Otázkou je, jak dobře se záslepky budou čistit. Zcela spodní záslepka má na sobě pěkně vyvedené logo Sharkoon ve stříbrné barvě. A pokud vám nebude stačit pouze jedna externí 3,5" pozice, v příslušenství naleznete redukční záslepku pro další.Veškeré přední ovládací prvky a I/O porty výrobce umístil na levý okraj plastového rámečku. Když už o něm mluvíme, tak se sluší zmínit, že ten není nijak vetchý a nehrozí, že by snadno praskl. Zcela nahoře je jedna LED indikující stav počítače a přímo pod ní podlouhlé tlačítko Power. V dolní polovině pak máme HDD LED, malé kulaté tlačítko Reset a čtyři USB 2.0 porty rozdělené dvěma audio konektory pro sluchátka a mikrofon.Přesuneme se k levé bočnici, kde si můžeme prohlédnout 250mm ventilátor ukrytý za děrovaným plechem s černou povrchovou úpravou. Okraje pak chrání lesklý plast. U dolního okraje bočnice je již pouze obdélníková pozice pro dva 80mm ventilátory. Jejich umístění by mohlo být trochu záhadné, pokud bychom však nevěděli, že naproti ní jsou umístěny diskové šachty.


- klikněte pro zvětšení -

Pravá bočnice je již podstatně jednodušší a nalezneme zde pouze stejnou obdélníkovou pozici jako na levé straně. Sharkoon to ve specifikacích sice neuvádí, ale uživatel lačnící po vysoce efektivním chlazení pevných disků si může nainstalovat dva ventilátory na každou stranu, díky nimž vznikne skrz skříň pořádný tah. Co se týče samotných bočnic, pak ty jsou díky svým 1mm plechům pevné a nijak se nekroutí.Při pohledu na zadní panel Rebel12 je již vše jasné. Jde o další skříň, která má prohozenou pozici napájecího zdroje a základní desky. A zde jsou navíc až zcela vespod umístěny pevné disky. Pokud se podíváme na otvor pro zdroj, je jasné, že dle rozmístění montážních otvorů půjde nainstalovat pouze jedním způsobem (pokud si skříň nijak neupravíme). A tento způsob je takový, že ventilátor (pokud je zdroj vybaven vetším než 80mm) je obrácen směrem vzhůru. Vedle pozice zdroje máme také vylomitelnou záslepku se zakulacenými rohy o rozměrech 20 x 27 mm a se dvěma závity. Její účel mi zůstává nejasný, ale mohla by posloužit třeba pro instalaci vypínače (osvětlení skříně, atd).Vedle sedmi záslepek s plastovými zámky jsou dva otvory s gumovými chlopněmi, jimiž můžeme protáhnout hadičky vodního chlazení. Takto začíná být vybaveno už poměrně dost převážně větších skříní a pokud se nepletu, jako první tento prvek přinesla firma Gigabyte se svým původním modelem skříně 3D Aurora. Zvláštně je provedena zadní pozice 140mm nebo 120mm ventilátoru. Má zvlněný profil a zajímavě vykrojené otvory. Kulatá mřížka by jistě přinesla menší odpor pro vzduch, ale i tak je tento rošt poměrně volný a nerestriktivní.Na konec úvodní stránky se zmíním o nohách skříně. Na první pohled na nich není nic pozoruhodné, ale při bližším pohledu zjistíme, že mají vespod měkké kroužky, díky nimž bude na hladké povrchy dobře dosedat a co je důležitější, zabrání se tak v těchto místech rezonování a drnčení.
reklama