reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sharkoon Revenge: čas na pomstu

10.7.2007, Jan Vítek, recenze
Sharkoon Revenge: čas na pomstu
Průvodním heslem nové cenově výhodné skříně od Sharkoonu je "Čas na pomstu". Jde o skříň typu middletower, jež bude zajímat především uživatele, kteří hledají levnější řešení. Dočkají se ale také odpovídající kvality? Za sumu kolem 1000 Kč to není vůbec jisté.
Kapitoly článku:
Sharkoon Revenge jsou nejnovější skříně této společnosti, která uvádí dvě řady – Economy a Value. Podle názvu jen těžko poznáme rozdíl v tom, která bude postavená výše a která níže. Až podle popisu výrobce seznáme, že Economy se vyrábí ve třech verzích, jež se liší pouze barvou (černá, stříbrno-černá, stříbrná). Naopak Value je pouze jedna v černé barvě a od Economy se liší využitím 250mm bočního ventilátoru, který vane dovnitř. Ten, jak jsme již z různých recenzí mohli zjistit, zase takové terno nebývá a přes svou velikost nedosahuje úžasných výkonů. Navíc si za něj zaplatíme o celých 40% ceny řady Economy více.Dnes je na řadě černá verze Sharkoon Revenge Economy, jež se chlubí lesklým a hladkým povrchem, přední pozicí pro až 140mm ventilátor, vyjímatelným trayem základní desky a v neposlední řadě také velmi příjemnou cenou, která jen málo přesahuje 1000 Kč. Jaké jsou tedy zádrhele, to zjistíte z recenze.

ModelRevenge Economy Black
Rozměry200 x 435 x 490 (Š x V x D)
HmotnostIkona Odkaz na databázi
Materiál0,8mm SECC, plast
KompatibilitaATX, micro ATX
Šachty4x 5,25
6x 3,5 interní
2x 3,5 externí
Chlazení1x zadní 120mm/80mm
1x přední 140mm/120mm
2x boční 120mm
I/O Porty2x USB 2.0, audio
Sloty7x

Skříň přišla v balení, které dostálo snaze uvést na trh ekonomicky zajímavou skříň, ale na druhou stranu ne na úkor bezpečnosti při přepravě. Bílá lepenková krabice má jednoduchý černý potisk a uvnitř je skříň chráněna dostatečně mohutnými polystyrénovými bloky a igelitovým vakem.


- klikněte pro zvětšení -

Již po vytažení na nás zapůsobí lesklý povrch jejích bočnic a horního panelu, ovšem pouze do té doby, než se jej dotkneme. Černá barva totiž spolehlivě zdůrazní veškeré otisky a s vysokým kontrastem se ukáže také jakékoliv smítko, co na skříň uvízne. Lesklý povrch te tedy možná hezký, ale vysoce nepraktický. Navíc se můžeme „těšit“, jak krásně vyniknou i sebemenší škrábance.Přímý pohled na téměř celoplastový přední panel nám již ukáže především pozici předního ventilátoru, která se skrývá ze jemně perforovaným černým plechem s velmi pěkně vyvedeným logem firmy. Celý panel je zpracován střízlivě a co mohlo být pro oko ukryto, to také bylo. Proto se zde setkáme se dvěma horními 5,25“ záslepkami typu stealth, tedy takovými, které se tlakem dvířek mechaniky samy vyklopí a my si tak nemusíme lámat hlavu s tím, jestli si máme koupit klasicky šedou, nebo černou optickou mechaniku. Nebezpečím však může být to, že se u některých modelů mohou dvířka zasekávat. Pak ale není nic jednoduššího, než záslepku prostě odstranit a mechaniku vysunout dopředu.Na první pohled nepříliš rozeznatelné jsou také přední stavové diody. Ty prosvítají skrz obdélníkové průhledné kousky plastu, jež vidíme po stranách horní stříbrné příčky. Vlevo je oranžová pro HDD a vpravo klasická zelená (že by modrá už konečně vycházela z módy?) indikující stav počítače. Kde jsou ale ostatní ovládací prvky? Modří už jistě vědí, že nemohou být jinde než za jedním z dolnách černočerných panelů. Ty se dají jednoduše vyklopit nahoru, čímž částečně zalezou dovnitř panelu. Avšak i tak tvoří asi centimetrovou stříšku, přes níž nejsou porty částečně vidět a uživatel se tak musí sklonit téměř až na jejich úroveň. U tlačítek Power a Reset to tolik nevadí, protože jsou daleko od sebe a po chvilce se je jistě každý naučí mačkat i po slepu, ale s audio jacky a USB porty to je již složitější.

No a ve spodním panelu je připravena skrytá pozice pro 3,5“ zařízení, pomocí níž si můžete I/O možnosti počítače snadno rozšířit, abyste se mohli následně ohýbat ještě níže. To samozřejmě platí, pokud máte PC položené na zemi. Až na tyto neduhy neshledávám v předním panelu závažnější chybu, snad jen plast by mohl být o krapánek odolnější.To však není vše, co můžeme od předního panelu čekat. I když je koncipován tak, že by se dvířka ani nemusela otvírat, je to možné a velice snadno. Drží totiž pouze vpravo na dvou pantech a vlevo je přidržují dvě packy. Víceméně snadno (podle způsobu nainstalovaných mechanik) je tedy budeme moci kdykoliv vyklopit a podívat se na holý přední panel, vylámat záslepky u pozic a spravovat si mechaniky. Dvířka jde také velice jednoduše odejmout, prostě je stejně jako dveře vysadíte z pantů. Doporučoval bych tak činit ale opatrně, protože ty jsou celé vyrobeny z plastu. Kousek kovu by v tomto případě vůbec neškodil.

Na holém předním panelu si především můžeme prohlédnout rošt ventilátoru. Ten jako šampión rozhodně nevypadá, ale na druhé straně bude stačit osm umných střihů nůžkami na plech a budete mít přední pozici jedna báseň. Kabelů v lopatkách se obávat nemusíte, protože tam jednoduše žádné nejsou. Místo roštu si navíc můžete dopředu nainstalovat prachový filtr, jenž se dá pořídit za pár desítek korun. Ten se bude navíc díky otevíratelným dvířkum velmi snadno čistit.


- klikněte pro zvětšení -

Postoupíme k levé bočnici, na níž si již můžete dobře všimnout, jak dole i nahoře odráží světlo. Prim zde hrají dvě pozice pro boční 120mm ventilátory, které myšlenku dobře prachově utěsněného PC poněkud kazí, ale není nic jednoduššího, než je za cenu o něco zhoršeného chlazení utěsnit. Ti, kterým prach nevadí, nebo možná ani neví, co to je, si naopak mohou snadno přimontovat dva výkonné ventilátory a vnést hlavně mezi grafické karty studený vzduch. Nesmíme také zapomenout na větrání v podobě horizontálně umístěných vyražených průduchů, které ale už ve světle oněch dvou pozic považuji za nadbytečné. Také zde najeme zcela vpravo úchyt pro snadné vysunutí panelu. Ten se zrovna hodí, abyste si bočnici nemuseli nadbytečně upatlávat prsty, ale už dost dobře neposlouží k jejímu opětovnému zasunutí na místo.Na pravém panelu již pochopitelně žádné pozice pro ventilátory nenajdeme. Pouze jsou zde stejné průduchy, ale ty jsou na tomto místě také zcela zbytečné. Obě bočnice pak přidržuje dvojice šroubků s velkými hlavičkami (Thumb Screws).Z pohledu na zadní panel skříně seznáme jednu důležitou věc – ve skříni není žádný ventilátor. Otázkou je, zda tento fakt považovat za výhodu či nevýhodu. Osobně toto vidím jako výhodu, protože mi alespoň nikdo nevnucuje své modely, i když by firma Sharkoon zcela jistě mohla, protože vlastních ventilátorů nabízí kvanta. Můžu si tak aspoň sám vybrat své favority a nemusím platit za něco, co ihned poletí do kouta.Co se týče zadní pozice ventilátoru, pak ta je připravena pro 120mm i 80mm modely a zatím ji považuji za zdaleka nejvíc nepovedený prvek této skříně, jenž by potřeboval upravit. I boční pozice ventilátorů jsou provedeny daleko lépe a s ohledem na průtok vzduchu. Nakonec si ještě na zadním panelu všimněte klasického šroubku v zakončení bočnice nalevo. Ten bude ještě důležitý.
reklama