reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sledujte televizi z postele !

11.9.2001, Jakub Lohniský, recenze
Sledujte televizi z postele !
Televizní karty jsou stále oblíbenější a díky mnoha užitečným funkcím můžete váš počítač proměnit v bezkonkurenčně nejlevnější televizi. My jsem se podívali na zoubek jednomu levnému, ale překvapivě kvalitnímu TV tuneru.
Televizní karty jsou opravdu stále častějším inventářem počítačů a jejich majitelům se tak otevírají nové možnosti. Komu by se nelíbilo sledovat při únavné práci ve Wordu oblíbený sportovní přenos nebo film. Co takhle si ještě oblíbený pořad „nahrát“ na pevný disk, či si „típnout“ obrázek obdivovaného politika? Pokud se vám všechny tyto možnosti zamlouvají, stačí obětovat zhruba dvacet stokorun a vybrat si jednu z mnoha na trhu dostupných televizních karet. Do rukou se nám dostala karta neznámé značky 3DeMON, která ale za cenu zhruba 2300,- Kč s DPH poskytuje mnoho zajímavých funkcí.

TV tuner 3DeMON PV951 existuje ve dvou verzích – verze PV951T se od modelu PV951TF liší absencí FM tuneru, který je na dražším modelu přítomen. Nicméně my jsme měli možnost blíže poznat kartu bez FM tuneru. Základní technické parametry jsou tyto:

- čipset BrookTree Bt878a, TV modul LG
- automatické ladění/manuální ladění
- zdroj VF signálu: klasická anténa nebo kabelový rozvod
- podpora NTSC/PAL/SECAM
- podpora PAL BG/PAL DK
- podpora VGA PCI/AGP
- audio výstup, anténní vstup, video in cinch
- podpora české zvukové normy
- grabování do formátu *.avi
- zachytávání obrázků do formátu *.bmp

Balení a instalace
Televizní karta je prodávána v retail balení obsahující cédéčko s ovladači, manuál, kabel sloužící k propojení se zvukovou kartou, dálkové ovládání, IR senzor a samotnou kartu. Verze s FM tunerem obsahuje ještě jednoduchou anténu. Možná tušíte, proč je nadpis článku – Sledujte televizi z postele. Díky přibalenému dálkovému ovladači není problém přepínat mezi programy z vyhřáté postele. Nutno dodat, že ovladač fungoval bezvadně až do vzdálenosti cca 4 m od IR senzoru umístěného na monitoru. Malou výtku bych měl ale k ergonomii ovladače, jelikož je celkem široký a v ruce se tak nedrží moc dobře.

Tuner jsme nainstalovali do jednoho volného slotu PCI, externím kabelem propojili konektor Audio Out na tuneru s konektorem Line In na zvukové kartě a zapnuli počítač. Po nabootování do Windows (pozn.: verze 2000 Professional) byl bezproblémů rozpoznám nový hardware a systém požádal o instalaci ovladačů. Z dodaného cédéčka jsme tak nainstalovali ovladače, potřebný software a sledování oblíbené sobotní „one man show“ mohlo začít. Na rozdíl od televizního tuneru ATi TV Wonder se nevyskytly problémy s nejnovější verzí DirectX, a tak je nebylo potřeba složitě odstraňovat (podle Microsoftu to dokonce nelze…).

Ladím, ladíš, ladíme…
Software dodávaný s tunerem sice nedosahuje kvalit ATi Multimedia Centra, ale i tak bylo ladění stanic bezproblémové. Zde musím podotknout, že tuner je poměrně citlivý na signál, a tak nepočítejte, že naladíte stanice na kdejaký „drát“. Doporučuji klasickou kabelovou televizi, protože pokud budete chtít chytat stanice ze vzduchu, budete potřebovat poměrně kvalitní anténu a signál. Co ale software umí? Stanice můžete ladit automaticky či manuálně (po 0.25 MHz), pustit pořad na pozadí, nechat si zobrazit preview 16 kanálů, pokochat se výsledky české reprezentace na teletextu, zachytávat video či obrázky. Nejdříve jsme zkoušeli ladit stanice na klasickou venkovní anténu a po projetí celého pásma nalezl program TV Novu, Primu, ČT1, ČT2 (horší signál) a nespecifikovanou stanici (obraz byl hodně rušen). Zkusili jsme, jak si karta poradí s obyčejnou pokojovou anténou. Korektně ale fungovala akorát Nova a ČT1. Nejlepších výsledků jsme dosáhli po připojení klasické kabelové televize. Program dokázal naladit většinu programů jako na obyčejné televizi a obraz byl vcelku uspokojivý. Pro případné zájemce o koupi jakéhokoliv TV tuneru mám jednu radu – nikdy nepočítejte s tím, že naladíte všechny stanice ve stejné kvalitě jako na klasickém televizoru. TV tuner je totiž rušen jinými kartami v instalovanými v počítači (vždy se ho snažte umístit co nejdále od grafické karty). Co se týče zvuku, ten byl bezproblémový a nebylo nutno cokoliv ladit ani nastavovat.

Video, obrázky, kvalita obrazu
Grabování videa je velice jednoduché a můžete si zvolit velikost obrazu, kompresi a jiná potřebná nastavení ovlivňující výsledné „nagrabované“ video. Obrázky můžete ukládat do formátu *.BMP a uložit si ho buď na disk či nastavit jako pozadí do Windows. Co se kvality obrazu týče, zdála se nám poměrně dobrá, ale pro nespokojené uživatele nechybí možnost měnit jas, kontrast, barvy a s obrazem si tak dostatečně „pohrát“.

Závěr
I když se jedná o poměrně neznámou značku, není TV tuner 3DeMON PV951 žádným „béčkovým“ produktem. Vzhledem ke své ceně poskytuje mnoho nadstandardních funkcí a možností, přičemž za všechny jmenujme bezchybně fungující dálkový ovládač. Malou výtku bych měl ke zpracováni softwaru. Ten je sice plně funkční, ale grafická stránka oku rozhodně nelahodí. Pokud ale chcete vcelku levný a funkční televizní tuner, nemuseli byste vydání necelých 2300,- Kč litovat.

+ obraz
+ dálkové ovládání
+ cena (cca 2300,- s DPH, verze s rádiem stojí cca 2600,- s DPH)

- graficky nekvalitní software
- ergonomie dálkového ovladače


K testování zapůjčil OK Computers, s.r.o.




reklama