Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Solidní disky (SSD) opět v akci

5.8.2009, René Pfeifer, recenze
Solidní disky (SSD) opět v akci
Jak pokročil překotný vývoj SSD disků od října loňského roku? Jak pokračuje závod o výkonnostního krále? Na tyto i další otázky odpovíme v následujícím testu, kde se utkají moderní SSD se zástupci klasických pevných disků. Nechť souboj započne.

Co je nového?


Některé zástupce segmentu Solid-State Drive jsme vám představili v říjnu 2008 ve srovnávacím testu s širokou paletou 2,5“ pevných disků (SSD vs. HDD: vítězové a poražení?). Výsledkem tehdy byl jednoznačný výkonnostní náskok disku Intel X25-M s MLC paměťmi.

Doba od té doby pokročila a novinek z SSD branže jsou téměř denně plné weby včetně našeho SHW. Zřejmě nejzajímavějším soubojem současnosti je vývoj řadičů – ostatní versus Intel. Podíváme se tedy, co nabízejí největší konkurenti.

Momentálně asi nejrozšířenějším ze SATA řadičů v SSD discích je od společnosti JMicron z důvodu jeho nízké ceny. Specifikace poslední používané verze JMF602 říká, že podporuje přenosové rychlosti čtení a zápisu 170/135 MB/s ve spolupráci s pamětí typu SLC do kapacity 256 GB.


příklad staršího čipu JMicron

Z výrobních linek JMicronu v těchto dnech sjíždějí nejnovější řadiče JMF612 s jádrem ARM určené pro nové NAND paměti vyráběné 34nm procesem (např. od Intelu). Tato kombinace by měla začít srážet výrobní náklady a postrčit vývoj cen SSD disků směrem dolů.

Pokud se v poslední době častěji setkáváte s pojmem Barefoot, vězte, že se jedná o poměrně mladý řadič od firmy Indilinx. Korejští vývojáři chtěli tímto čipem dohnat výkonnostní rozdíl proti diskům Intel a ve verzi 1DX110M00 se dle specifikace může zdát, že se jim to povedlo. „Holá tlapka“ je dimenzována na hodnoty čtení 230 MB/s a zápisu 170 MB/s a obslouží paměti obou typů (SLC, MLC) do kapacity 256 GB.


Barefoot v akci

V neposlední řadě je třeba zmínit dalšího korejského výrobce Samsung. Bylo by zvláštní, kdyby se v širokém portfóliu polovodičových výrobků neobjevil i SATA řadič. Jejich poslední počin, S3C29RBB01 s jádrem ARM, si svými parametry rovněž brousí zuby na Intel (220 MB/s čtení / 200 MB/s zápis).

Výrobci se obvykle použitým řadičem ve specifikacích nechlubí, ale víme jistě, že nejméně jeden ze zástupců našeho testu komunikuje přes Barefoot, a to A-Data S592. Další z našich zúčastněných, Corsair P128, používá nejnovější řadič Samsung. Bude tedy zajímavé sledovat jejich výkon v porovnání s Intelem.